X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

NCBR zainaugurowało konkurs na projekt małej elektrowni wiatrowej. Do wygrania duża kwota

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 09:14
Wielkie wyzwanie i duże pieniądze do wygrania. Rozpoczął się konkurs Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, w którym chodzi o przygotowanie projektu przydomowej elektrowni wiatrowej. Autor zwycięskiego projektu otrzyma milion złotych nagrody.
Audio
  • Energia z wiatru koło domu. Rusza konkurs NCBR (Tomasz Matusiak/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

W rywalizacji mogą wziąć udział naukowcy, przedsiębiorcy, studenci ale także wynalazcy i pasjonaci konstruowania nowych urządzeń. Samo przetworzenie energii to jednak za mało, trzeba także opracować system jej magazynowania. Dyrektor NCBR Wojciech Kamieniecki mówi, że osoby, które chcą wziąć udział w konkursie, na przygotowanie projektu mają rok.

- Chcemy się wpisać w politykę rządu, zmierzającą do tego, by rozwijać energetykę rozproszoną, a z drugiej strony pobudzać innowacyjność przedsiębiorców i wynalazców - podkreśla.

Co ważne, dziś Polaków nie musimy przekonywać do tego, że warto produkować energię na swoich potrzeby. Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz wielokrotnie deklarowała, że władze zamierzają wspierać rozwój energetyki prosumenckiej, a efekty tego już widać, o czym świadczy choćby popularność programu Mój Prąd. Na inauguracji konkursu minister mówiła, że projekt, który zwycięży w konkursie NCBR, będzie miał jeszcze dodatkowy walor - będzie oparty na technologii "made in Poland", czyli pochodzącej z naszego kraju.

Nie tylko dla naukowców

Formuła konkursu jest poszerzona, dzięki czemu szansę na udział w nim mają nie tylko środowiska naukowe - podkreśla Grzegorz Płuda, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Dzięki temu w konkursie wezmą udział także osoby, które po prostu mają dobre pomysły, a do tej pory nie dysponowały możliwościami, by je realizować.

Joanna Maćkowiak-Pandera z Forum Energii zaznacza, że tego typu programy są bardzo potrzebne, bo nasz kraj wydaje za mało pieniędzy na innowacyjne technologie z dziedziny energetyki.

Zwycięski projekt poznamy jesienią przyszłego roku.

PolskieRadio24.pl, Jedynka, Tomasz Matusiak, md

Zobacz więcej na temat: energetyka OZE NCBR
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Energetyka prosumencka i rekompensaty. Dwie ważne ustawy wchodzą w życie

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2019 07:37
Rekompensaty dla branż energochłonnych pomogą polskiemu przemysłowi utrzymać konkurencyjność z zagranicą - przewiduje ustawa o systemie rekompensat dla sektorów i podsektorów energochłonnych, która wchodzi w życie. Od dziś obowiązują też nowe przepisy dotyczące OZE, które m.in. rozszerzają definicję prosumenta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy przekonują się do OZE. Skokowy wzrost instalacji

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2019 14:10
W ciągu trzech pierwszych kwartałów tego roku działająca na południu Polski firma Tauron Dystrybucja przyłączyła do sieci energetycznej 14,5 tys. odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy ponad 158 megawatów. To trzy razy więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mix energetyczny: nadzieja w słońcu i wietrze

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 15:45
Wzrost udziału odnawialnych źródeł energii jest jednym z trzech priorytetowych obszarów polityki klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej. Ogólnounijny cel na 2020 r. wynosi 20 proc. Ubiegły rok Polska zamknęła na poziomie 10,9 proc. Przed nami roztacza się jednak pozytywna perspektywa, ponieważ fotowoltaika rozwija się niezwykle dynamicznie, natomiast w ciągu kilka lat na naszych wodach Bałtyku zaczną powstawać ogromne farmy wiatrowe.
rozwiń zwiń