X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Co dalej z tranzytem gazu przez Ukrainę? Niemcy: powinien być kontynuowany

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 11:06
Tranzyt gazu z Rosji przez Ukrainę na Zachód powinien być utrzymany po 2019 roku - oświadczył minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas w Kijowie, gdzie spotkał się z szefem ukraińskiej dyplomacji Wadymem Prystajką. Z końcem roku wygasa ukraińsko-rosyjska umowa ws. gazu, a Ukraińcy obawiają się, że Rosjanie całkowicie zrezygnują z przesyłania gazu przez ich kraj, korzystając z budowanego właśnie gazociągu Nord Stream 2.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/INSAGO

- Popieramy rozmowy na temat tranzytu gazu przez Ukrainę. Uważamy, że tranzyt należy utrzymać również po zakończeniu 2019 roku - powiedział niemiecki minister na wspólnej konferencji prasowej.

- Pragnę zaprzeczyć pewnym spekulacjom, które pojawiały się w ostatnich dniach. Niemiecki Bundestag przyjął dyrektywę gazową UE tak, jak obiecywaliśmy - podkreślił Heiko Maas. Zapewnił, że temat będzie podnoszony podczas rozmów na najwyższym szczeblu.

- Dla nas jest to bardzo ważny temat. Pani kanclerz (Niemiec Angela Merkel) wiele miesięcy temu powiedziała jasno prezydentowi Putinowi, że realizacja alternatywnego tranzytu na Ukrainie jest dla nas teraz i będzie w przyszłości bardzo ważną kwestią. Prezydent Putin złożył jej pewne obietnice i dziś znajdujemy się na etapie ich realizacji, by tranzyt został utrzymany - oświadczył Heiko Maas. Dodał, że jest przekonany, iż w przyszłości będzie się odbywał "alternatywny tranzyt" gazu przez Ukrainę.

Obawy Ukraińców o plany Gazpromu

Ukraina obawia się o tranzyt rosyjskiego gazu ze względu na budowany obecnie gazociąg Nord Stream 2, którym Rosja chce przesyłać gaz do Niemiec z pominięciem Ukrainy. Miał on być gotowy do końca 2019 roku, jednak termin ten nie zostanie dotrzymany.
31 grudnia wygasa rosyjsko-ukraińska umowa w sprawie tranzytu, a rozmowy o jej przedłużeniu toczą się - na razie bez skutku - z udziałem Komisji Europejskiej.

Dla Ukrainy zaprzestanie tranzytu przez jej terytorium byłoby niekorzystne zarówno ze względów bezpieczeństwa, jak i ekonomicznych. Rosja pozbawiłaby w ten sposób Kijów środków z opłat za tranzyt, umożliwiając sobie dodatkowo całkowite odcięcie tego kraju od surowca z kierunku wschodniego.

PolskieRadio24.pl, PAP, md

Zobacz więcej na temat: Niemcy Ukraina gaz
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

M. Zaniewicz o tranzycie gazu: Rosja prowadzi politykę omijania Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 14:00
- Brak porozumienia Unii Europejskiej, Rosji i Ukrainy ws. umowy na tranzyt gazu przez Ukrainę, może doprowadzić do zakręcenia kurka z gazem - powiedział Maciej Zaniewicz z portalu Energetyka24.pl. Gościem w Polskim Radiu 24 był także Wojciech Jakóbik z BiznesAlert.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Jakóbik: Amerykanie raczej nie nałożą sankcji na Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2019 16:30
- Cały czas nad projektem Nord Stream 2 wisi widmo sankcji amerykańskich, ale nie widać apetytu USA żeby je wprowadzać - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny biznesalert.pl. Dodał, że w Senacie są 3 projekty różnych obostrzeń dotyczących uniemożliwienia budowy gazociągu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

T. Wójcik: Rosja realizuje program zdobycia energetycznego rynku Europy

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2019 14:00
- Rosja zaszantażowała gospodarkę duńska, głównie przemysł spożywczy i piwowarski. Chodziło o to, żeby Rosja odblokowała zakaz importu piwa duńskiego. Rosja to potężny rynek i szkoda płynąca z zablokowania tego rynku jest jednak ogromna - w ten sposób w Polskim Radiu 24 Teresa Wójcik z biznesalert.pl skomentowała zgodę Danii na ułożenie gazociągu Nord Stream 2 w duńskich wodach.
rozwiń zwiń