X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Minister J. Czaputowicz: Polska silnie odczuwa skutki geopolityki energetycznej

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2019 12:29
Polska jest jednym z krajów najmocniej dotkniętych skutkami geopolityki energetycznej - mówił szef MSZ Jacek Czaputowicz, otwierając posiedzenie Grupy Roboczej ds. Bezpieczeństwa Energetycznego, działającej w ramach Procesu Warszawskiego dot. bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie.
Jacek Czaputowicz
Jacek CzaputowiczFoto: TT/MSZ/Tymon Markowski

Proces Warszawski rozpoczęła zorganizowana w lutym w Warszawie przez Polskę i Stany Zjednoczone konferencja ministerialna na rzecz bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie.

Destabilizacja na Bliskim Wschodzie a kwestie energetyki

Jacek Czaputowicz wskazywał, że sytuacja na Bliskim Wschodzie staje się coraz bardzie skomplikowana, napięta i ma coraz szersze konsekwencje także dla bezpieczeństwa energetycznego.


lng tanker tankowiec swinoujscie free shut 1200.jpg
Szczyt energetyczny w Warszawie. Polska podpisze trójstronne porozumienie

- Po latach destabilizujących wojen w Syrii, Jemenie, Libii, które skutkowały milionami uchodźców, także uchodźców wewnętrznych zmuszonych opuścić swoje domy; po pojawieniu się ISIS i innych grup terrorystycznych, których celem są też rurociągi i infrastruktura energetyczna, pojawiły się dziś nowe wyzwania - mówił szef MSZ. Wskazał m.in. przypadki ataków na tankowce, szczególnie w Zatoce Omańskiej.

Jacek Czaputowicz podkreślił w tym kontekście wagę wspólnych wysiłków społeczności międzynarodowej na rzecz stabilizacji Bliskiego Wschodu oraz konieczność kontynuowania wysiłków dyplomatycznych i zaangażowania wszystkich stron.

Wszyscy musimy dbać o bezpieczeństwo energetyczne

Szef MSZ zaznaczył, że bez stabilnych dostaw energii, państwa nie będą w stanie zagwarantować swoim obywatelom bezpieczeństwa i stabilizacji. Zaznaczył, że rynek energetyczny jest jednym z najbardziej zintegrowanych i umiędzynarodowionych rynków na świecie. Dodał, że według ekspertyz sektor energetyczny będzie w najbliższej przyszłości przechodził znaczące zmiany - od wzrastającej elektryfikacji po rosnący udział odnawialnych źródeł energii.

"Rządy mają decydujący wpływ na kierunek, w którym będzie rozwijał się w przyszłości sektor energetyczny. Nie ma bezpiecznych krajów, jeśli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne; ono musi być promowane i chronione wspólnie" - podkreślił szef MSZ.
Jak mówił, "globalna wspólnota, w tym Bliski Wschód, który jest jednym z kluczowych centrów na światowej mapie energetycznej, staje w obliczu wielu podobnych wyzwań, w tym konfliktów militarnych, terroryzmu, zmian klimatycznych". "To zmusza nas do przemyślenia na nowo naszych działań i zaadaptowania się do zmieniającego się środowiska" - mówił szef MSZ.

Wskazywał na wagę dywersyfikacji źródeł dostaw surowców energetycznych. Jak zaznaczył, Polska od wielu lat wdraża strategię dywersyfikacji i że obejmuje ona też zwiększanie udziału energii ze źródeł odnawialnych i poprawienie efektywności energetycznej.

Trzeba współpracy i przejrzystości

Ambasador USA Georgette Mosbacher podkreśliła natomiast, że bezpieczeństwo energetyczne jest bezpośrednio związane z bezpieczeństwem narodowym, dziś nawet mocniej niż kiedykolwiek wcześniej. Jak zaznaczyła, zagrożone są zarówno infrastruktura wydobywcza, jak i gazociągi.

- Aby chronić tę infrastrukturę, musimy dzielić się informacjami na temat potencjalnych zagrożeń - powiedziała. Apelowała o transparentność globalnego handlu energią.

Georgette Mosbacher mówiła, że krytyczne znaczenie ma też dywersyfikacja dostaw.

- To podstawa gospodarczego i politycznego bezpieczeństwa oraz suwerenności narodów. Bezpieczeństwo energetyczne to klucz do politycznej niepodległości - oświadczyła amerykańska ambasador.

PolskieRadio24.pl, PAP, TT, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szczyt energetyczny w Warszawie. Polska podpisze trójstronne porozumienie

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2019 13:05
W Warszawie odbywa się szczyt energetyczny. Po południu, Polska, Stany Zjednoczone i Ukraina podpiszą porozumienie o współpracy na rzecz wzmocnienia regionalnego bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezpieczeństwo energetyczne. Kilkadziesiąt miliardów złotych na inwestycje

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2019 12:45
23 miliardy złotych - tyle w ciągu najbliższych 4 lat zostanie przeznaczone na inwestycje związane z bezpieczeństwem energetycznym Polski.
rozwiń zwiń