X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

PERN rozwija infrastrukturę. Krok ku energetycznej niezależności - w 2023 r. uniezależnimy się od dostaw z Rosji

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2019 16:30
W 2023 roku Polska osiągnie niezależność energetyczną w odniesieniu do dostaw ropy i paliw. Jak zapewnia pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski, zadaniem PERN, spółki zarządzającej ropociągami i magazynami ropy, jest doprowadzenie do pełnego zróżnicowania kierunków dostaw ropy naftowej do Polski, zwłaszcza do rafinerii PKN Orlen.
Audio
  • Piotr Naimski: PERN ma przed sobą zadanie, które realizuje skutecznie od kilku lat (IAR)
  • Igor Wasilewski: patrzymy, w jaki sposób zapewnić suwerenność i niepodległość energetyczną Polski(IAR)
  • Piotr Naimski: w dywersyfikacji pomoże zbudowanie II nitki ropociągu pomorskiego (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: PERN
  • W 2023 roku Polska osiągnie niezależność w dostawach ropy i paliw
  • Dywersyfikacji źródeł dostaw ma służyć rozbudowa infrastruktury przesyłowej i magazynowej
  • Polska imortuje coraz mniej ropy z Rosji, za to coraz więcej z Arabii Saudyjskiej

Dywersyfikacji źródeł dostaw ma służyć rozbudowa infrastruktury przez PERN.

Wiosną 2020 roku mają być zakończone prace przy budowie nowych zbiorników w gdańskiej bazie PERN, jesienią przyszłego roku planowane jest poza tym oddanie zbiorników w gdańskim Terminalu Naftowym. Z kolei w 2023 roku do użytku oddana ma być II nitka rurociągu pomorskiego. Trwają przygotowania do II etapu rozbudowy baz paliwowych oraz budowy rurociągu Boronów - Trzebinia.

Dywersyfikacja zapewni bezpieczeństwo energetyczne

PERN ma przed sobą zadanie, które realizuje skutecznie od kilku lat - podkreślił pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Przypominając o 60. rocznicy utworzenia PERN, Naimski podkreślił, iż obecnie spółka ta stanowi „niezbędny element całego sektora bezpieczeństwa energetycznego w Polsce”. - Bez PERN-u, bez tego, co PERN zapewnia rafineriom, a także w całym systemie rozprowadzania i dostarczania paliw w Polsce, po prostu nie bylibyśmy bezpieczni” - ocenił.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Polska nie jest zdana tylko na rosyjską ropę

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej zwrócił uwagę na realizowane przez PERN inwestycje polegające m.in. na rozbudowie infrastruktury magazynowej i rurociągowej, związanej ze składowaniem i przesyłem ropy naftowej oraz paliw, na które - według spółki - do 2022 r. nakłady wyniosą łącznie 2,7 mld zł.

Druga nitka ropociągu pomorskirgo łączącego Naftoport z rafinerią płocką umożliwi koncernowi swodobę wyboru surowca

- Fundamentem tego stanie się zbudowanie drugiej nitki ropociągu pomorskiego, który praktycznie rzecz biorąc powiększony o 100 proc. (przepustowości – PAP) na trasie przesyłowej z Naftoportu do Płocka umożliwi faktycznie rafinerii płockiej całkowitą swobodę, całkowitą wolność wyboru surowca, który będzie w tej rafinerii przetwarzany – podkreślił Naimski.

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, odnosząc się do wielkości środków finansowych, jakie PERN zamierza przeznaczyć na strategiczne inwestycje, zauważył jednocześnie.

- Mogę powiedzieć, że te prawie 3 mld zł nakładów w ciągu kilku lat w PERN to jest rewolucja, którą ewolucyjnie wprowadzamy podkreślił.

„To proces, który wymaga kilku lat. Zaczęliśmy cztery lata temu. I mogę powiedzieć, że w 2023 r. będziemy mieli praktycznie rzecz biorąc ten plan, tę wizję zrealizowaną” – dodał Naimski.

Zakończył się pierwszy etap budowy zbiorników paliwowych

PERN poinformował, że w segmencie paliw zakończył się tam pierwszy etap rozbudowy zbiorników w jego bazach – oddano cztery nowe zbiorniki o łącznej pojemności 128 tys. metrów sześc., natomiast w ramach drugiego etapu powstanie kolejnych dziewięć zbiorników o pojemności 222 tys. metrów sześc. - zakończenie inwestycji planowane jest na 2022 r.

Z kolei na koniec 2021 r. spółka zapowiedziała oddanie do użytku rurociągu paliwowego z Boronowa do Trzebini, który – jak podkreśliła – „poprawi dostępność paliw dla aglomeracji Śląskiej”.

PERN to państwowy, strategiczny podmiot dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Odpowiada za tłoczenie rurociągami ropy naftowej, w tym do rafinerii krajowych: PKN Orlen w Płocku i Grupy Lotos w Gdańsku, a także do dwóch rafinerii w Niemczech oraz za magazynowanie, zarówno surowca, jak i paliw płynnych.

W listopadzie 2017 r. Rada Ministrów przyjęła dokument „Polityka Rządu RP dla infrastruktury logistycznej w sektorze naftowym”, zgodnie z którym PERN ma wspierać dywersyfikację dostaw ropy do Polski, a także pełnić „wiodącą rolę” w składowaniu tego surowca oraz paliw, "zajmując się bilansowaniem całego systemu magazynowego", w tym rozbudową pojemności magazynowych.

Imortujemy coraz mniej ropy z Rosji

Do 1996 r. 100 proc. importowanej do Polski ropy naftowej pochodziło z Rosji, to od kilku lat rośnie udział innych dostawców.

W I połowie 2019 r. zaledwie 63 proc. importu ropy do Polski pochodziło z Rosji. To znaczący spadek w odniesieniu do zeszłego roku, kiedy wartość ta wyniosła 77 proc., zaś w 2017 r. prawie 80 proc.

Drugim największym dostawcą w ostatnich latach jest Arabia Saudyjska. Udział dostaw z tego kierunku w I połowie 2019 r. wyniósł 15 proc., w porównaniu z 8 proc. w 2018 r. Surowiec płynie też z Nigerii. Do czerwca 2019 r. udział importu ropy z tego kraju w Polsce to 7 proc.

Blisko 5-procentowy udział w imporcie ropy do Polski ma też Wielka Brytania. Dywersyfikację w I połowie 2019 r. uzupełniają m.in. takie kraje, jak Kazachstan i Norwegia z udziałem po ok. 3 proc

PolskieRadio24.pl, IAR, PAP, md, jk

Zobacz więcej na temat: energetyka ropa naftowa POLSKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polska jest teraz bezpieczna energetycznie, ale trzeba myśleć o przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2019 17:59
Pojutrze do Polski dotrze pierwsza dostawa gazu  LNG w ramach kontraktu długoterminowego podpisanego przez PGNiG  z Amerykanami. Dwudziestoczteroletni kontrakt  został podpisany w listopadzie ubiegłego roku. Tmczasem w Warszawie odbyła się konferencja pt. „Bezpieczeństwo surowcowe Polski: ropa i gaz”. Eksperci debatowali o bezpieczeństwie energetycznym Polski i rozbudowie infrastruktury energetycznej w naszym kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes PGNiG: za amerykański gaz nie zapłacimy drożej

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2019 15:18
Nasz kraj zużywa około 16 mld m3 gazu, z czego mniej więcej 4,5 mld m3 pochodzi z krajowych źródeł. Około 10 mld m3 gazu kupujemy w Rosji w ramach Kontraktu Jamalskiego obowiązującego do końca 2022 roku. Stopniowo dywersyfikujemy dostawy błękitnego paliwa - o czym m.in. w Polskim Radiu 24 przypomniał prezes PGNiG Piotr Woźniak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezpieczeństwo energetyczne. Dywersyfikacja dostaw surowców to konieczność

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2019 17:40
Polska jest zależna od importu gazu. Obecnie blisko 70 proc. zapotrzebowania na ten surowiec pochodzi z zagranicy. Ok. 90 proc. importu realizowane jest według długoterminowego kontraktu zawartego przez PGNiG z rosyjskim Gazpromem. Kontrakt ten wygaśnie w 2022 roku.
rozwiń zwiń