X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

TAURON rozbudowuje kopalnię Janina. Górnicy uzyskają dostęp do nowych złóż węgla

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 13:21
Dzięki tej inwestycji górnicy uzyskają dostęp do wysokiej jakości złóż węgla energetycznego, które pozwolą ich zakładowi funkcjonować jeszcze przez kilkadziesiąt lat. TAURON Wydobycie rozbudowuje kopalnię Janina w Libiążu w Małopolsce. W kopalni powstał m.in. nowy poziom górniczy, modernizowany jest też zakład przeróbki węgla. Inwestycja jest gotowa w 75 procentach.
Inwestycja w kopalni Janina
Inwestycja w kopalni JaninaFoto: TAURON

Do tej pory pogłębiono szyb "Janina VI" do 823 metrów i wybudowano część podziemnej infrastruktury na poziomie 800 metrów. Powstała też nowa wieża szybowa i część infrastruktury naziemnej, w tymi drogi dojazdowe i kolejka wąskotorowa. Modernizowany jest także zakład mechanicznej przeróbki węgla.

-  Zakład Górniczy Janina posiada największe w Polsce złoża węgla energetycznego, szacowane na 2,1 mld ton, a realizowana inwestycja spowoduje, że będzie mógł funkcjonować jeszcze przez kolejnych kilkadziesiąt lat - podsumowuje w komunikacie TAURON.

Nowy poziom wydobycia

Cała inwestycja ma się zakończyć w 2021 roku. Pierwsza ściana na poziomie 800 metrów zostanie udostępniona w ciągu kilku najbliższych miesięcy, a wyciąg w szybie "Janina VI" ma w pełni zacząć działać w połowie przyszłego roku. 

Prezes TAURON Wydobycie Tomasz Cudny zadeklarował, że w inwestycjach w kopalniach, które realizuje koncern, chodzi m.in. o usprawnienie wydobycia i transportu węgla do obsługiwanych przez spółkę elektrowni, w tym nowego bloku o mocy 910 MW w Jaworznie. Tylko w tym roku na tego typu inwestycje Tauron wyda 300 milionów złotych. Modernizowane są m.in. kopalnie w Brzeszczu i Jaworznie.

Wartość całego programu inwestycyjnego w latach 2016-2020 to 1,3 mld zł.

Krok u lepszym wynikom

Władze TAURON-u liczą, że ukończenie inwestycji w kopalni Janina pozwoli zakładowi na uzyskanie rentowności. Prezes TAURON-u Filip Grzegorczyk mówił, że może się to stać już w przyszłym roku, gdy górnicy będą mogli w pełni korzystać z poziomu 800 metrów.

Filip Grzegorczyk zwracał też uwagę na ważną inwestycję w kopalni Sobieski - budowę szybu Grzegorz, która ma się skończyć w 2024 roku. Wszystko to ma przyczynić się do poprawy wyników finansowych całej spółki TAURON Wydobycie.

Ważna dyskusja o perspektywach branży

O tym, jaka przyszłość rysuje się przed branżą górnictwa i energetyki konwencjonalnej, dużo mówiło się na niedawnym XXIX Forum Ekonomicznym w Krynicy. Uczestnicy panelu o perspektywach dla górnictwa zgodzili się, że mimo silnej presji na dekarbonizację energetyka węglowa w bliskiej perspektywie nie zniknie ze światowej gospodarki, choć udział węgla w miksie energetycznym będzie spadał.

Wiceminister energii Adam Gawęda powiedział, że polskie górnictwo wymaga restrukturyzacji i przebudowy, nie oznacza to jednak, że Polska miałaby rezygnować z produkcji węgla i sprowadzać go w pełni z importu.

Z kolei prezes Famuru Mirosław Bendzera mówił, że przynajmniej do 2050 roku sektor węglowy na świecie będzie istniał, zwłaszcza że wciąż więcej uruchamia się elektrowni węglowych, niż ich zamyka. Podkreślił, że dziś górnictwo korzysta z najnowocześniejszych technologii, a wydobycie i konwencjonalna produkcja energii są coraz wydajniejsze, więc przyjmowanie stereotypowego obrazu górnictwa jako niezbyt wydajnego i mało nowoczesnego często jest błędem.

TAURON-u Marek Wadowski zaznaczył natomiast, że bloki węglowe będą działać co najmniej do 2025 roku. Problem, jego zdaniem, może pojawić się kilka lat później, gdy wejdą w życie zaostrzone normy emisji. Jak mówił, jego spółka już teraz zastanawia się nad modelem transformacji energetycznej i już wprowadza zmiany, stawiając m.in. na energetykę odnawialną. Marek Wadowski zadeklarował, że do 2030 roku TAURON chce wytwarzać 2/3 energii właśnie z OZE.

PolskieRadio24.pl, biznes alert, komunikat, md

Zobacz więcej na temat: Tauron Polska Energia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tauron zarobił w pierwszym kwartale ponad pół miliona złotych

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2019 12:15
Zysk grupy Tauron w pierwszym kwartale tego roku wyniósł 525 mln zł wobec prawie 637 mln zł zysku przed rokiem - podała spółka w komunikacie prasowym. Dodano, że przychody grupy Tauron wzrosły do 5,3 mld zł, tj. o 15 proc. rok do roku
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grupa Tauron zamierza postawić na nisko- i zeroemisyjne źródła energii

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2019 16:16
Grupa energetyczna Tauron, której moce wytwórcze oparte są obecnie przede wszystkim na węglu kamiennym, w perspektywie najbliższej dekady zamierza postawić na nisko- i zeroemisyjne źródła energii. W 2030 r. ich udział w miksie wytwórczym grupy ma przekroczyć 65 proc. - podał Tauron.
rozwiń zwiń

Czytaj także

TAURON wspiera Stalową Wolę. Kolejna inwestycja w dziedzinie energetyki

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2019 11:56
Przedstawiciele spółki TAURON i władz Stalowej Woli podpisali list intencyjny w sprawie zbudowania w mieście nowoczesnej instalacji spalania paliw alternatywnych. Będzie ona pracowała przy modernizowanej obecnie miejskiej elektrociepłowni.
rozwiń zwiń