X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Ceny ropy w dół: napięcie na Bliskim Wschodzie i wojna handlowa USA-Chiny już nie straszą?

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2019 08:36
Ropa na światowych giełdach paliw traci na wartości. Inwestorzy z uwagą śledzą doniesienia dotyczące wzrostu napięcia na Bliskim Wschodzie i zbliżającego się wznowienia rozmów handlowych pomiędzy USA a Chin, chociaż tu nikt nie liczy na przełom - podają maklerzy.
Francja, Włochy i Dania wstępnie poparły brytyjskie plany dla misji mającej działać pod egidą Europy i mającej zapewnić bezpieczną żeglugę przez cieśninę Ormuz.
Francja, Włochy i Dania wstępnie poparły brytyjskie plany dla misji mającej działać pod egidą Europy i mającej zapewnić bezpieczną żeglugę przez cieśninę Ormuz. Foto: PAP/EPA

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 56,06 USD, po zniżce ceny o 0,27 proc.

Ropa Brent w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 63,17 USD za baryłkę, po spadku notowań o 0,46 proc.

Na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Szanghaju ropa staniała o 0,8 proc. do 440,5 juanów za baryłkę.

Cieśnina Ormuz nadal niespokojna

Francja, Włochy i Dania wstępnie poparły brytyjskie plany dla misji mającej działać pod egidą Europy i mającej zapewnić bezpieczną żeglugę przez cieśninę Ormuz. Propozycja takiej misji zrodziła się po przejęciu przez Iran tankowca pod banderą brytyjską.

Iran twierdzi, że statek zderzył się z łodzią rybacką, a następnie zignorował ją, gdy wzywała pomocy. Zarówno sam statek, jak i jego 23-osobowa załoga przebywają obecnie w Iranie.

"Kraje europejskie, tworzące +koalicję morską+ w Zatoce Perskiej, wysyłają wrogie przesłanie" - podsumował w niedzielę rzecznik irańskiego rządu Ali Rabiei, odnosząc się planów związanych z zapewnieniem bezpiecznej żeglugi przez cieśninę Ormuz.

Cieśnina Ormuz, która ma w najwęższym miejscu 33 km, to najważniejsza droga transportu ropy naftowej z Zatoki Perskiej na światowe rynki. Mimo regionalnych konfliktów przepływa nią blisko jedna piąta światowego zapotrzebowania na ten surowiec.

"Geopolityczne napięcia na Bliskim Wschodzie pozostaną +na wysokim poziomie+ przez pewien czas w związku z sytuacją w cieśninie Ormuz" - mówi Kim Kwangrae, analityk rynku towarowego w Samsung Futures Inc.

Inwestorzy czekają na wznowienie rozmów handlowych USA-Chiny

Tymczasem inwestorzy czekają na wznowienie rozmów handlowych pomiędzy USA a Chinami - dwudniowe negocjacje mają rozpocząć się we wtorek po tym, gdy prezydent USA Donald Trump i prezydent Chin Xi Jinping na marginesie szczytu G20 w Osace w zeszłym miesiącu zadeklarowali podjęcie działań w tej sprawie.

Tymczasem relacje amerykańsko-chińskie są mocno napięte, a ostatnie dni przyniosły mieszane sygnały płynące z obu stron i jednocześnie wskazały na brak chęci do osiągnięcia kompromisu.

"Ceny ropy reagują na szersze problemy gospodarcze i na zbliżające się rozmowy pomiędzy Ameryką a Chinami" - wskazuje Kwangrae.

Podczas poprzedniej sesji ropa na NYMEX w USA zyskała 18 centów, a w całym ub. tygodniu zdrożała o 1 proc.

PAP, jk

DGP: w 2020

Zobacz więcej na temat: ropa naftowa Iran USA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak