X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Do poniedziałku firmy i instytucje mogą składać oświadczenia, aby uniknąć podwyżek cen prądu

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2019 08:45
Minister energii Krzysztof Tchórzewski powiedział, że firmy i instytucje do poniedziałku do północy mogą składać oświadczenia potwierdzające status odbiorcy końcowego. Złożenie tego dokumentu pozwoli mikro i małym przedsiębiorstwom, a także instytucjom publicznym i szpitalom uniknąć podwyżek cen prądu. Termin wynikający z ustawy o cenach prądu mija jutro. 
Audio
  • Minister energii Krzysztof Tchórzewski ostrzega, że zaledwie kilka procent instytucji publicznych złożyło oświadczenie, które pozwoli im uniknąć podwyżek cen prądu. Termin składania oświadczenia potwierdzającego status odbiorcy końcowego minie 27 lipca. /IAR/.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, Autorstwa Dilok Klaisataporn

jak czytamy na stronach resortu energii, oświadczenia w sprawie cen prądu należy składać do poniedziałku (29.07). Ze względu na fakt, że termin ustawowy wypada w sobotę (27.07), oświadczenia złożone w dniu 29 lipca br. (poniedziałek) również będą akceptowane (art. 115 Kodeksu Cywilnego).

Złożenie oświadczenia pozwoli na utrzymanie w drugim półroczu tego roku cen energii z 30 czerwca ubiegłego roku.

Dzięki oświadczeniu firmy zapłacą za prąd tyle, ile przed 30 czerwcem tego roku

Minister energii Krzysztof Tchórzewski podkreśla, że o obowiązku powinni pamiętać między innymi właściciele mikro i małych firm, a także osoby zarządzające szpitalami i jednostkami sektora finansów publicznych. Minister wyjaśnia, że oświadczenie sprowadza się do przekazania dostawcy energii informacji, iż dana firma czy instytucja jest odbiorcą końcowym i nie kupuje prądu po to, żeby go dalej sprzedawać.

Kto może nie płacić wiecej za prąd

Jak przypomina Ministerstwo Energii, zgodnie z przepisami ustawy, zachowanie uprawnienia do "stabilizacji cen prądu na poziomie 2018 r. w II półroczu 2019 r." mają następujące grupy odbiorców końcowych: mikro i mali przedsiębiorcy, szpitale, jednostki sektora finansów publicznych, do których zalicza się m.in. organy władzy publicznej, jednostki samorządu terytorialnego i ich związki, jednostki budżetowe, samorządowe zakłady budżetowe, agencje wykonawcze oraz uczelnie publiczne, a także "inne państwowe jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej".

Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców przypomniał z kolei, że niezłożenie oświadczenia w terminie "skutkować będzie brakiem możliwości utrzymania ceny energii elektrycznej z dnia 30 czerwca 2018 r. w II półroczu 2019 r."

Oświadczenia trzeba złożyć u swojego sprzedawcy prądu

Oświadczenie potwierdzającego status odbiorcy końcowego należy złożyć swojemu sprzedawcy energii elektrycznej - przedsiębiorstwu energetycznemu, które jest stroną umowy sprzedaży energii elektrycznej albo umowy kompleksowej z danym odbiorcą. ME podkreśla, że złożenie oświadczenia o statusie jest konieczne, bo przedsiębiorstwa obrotu, czyli sprzedawcy prądu nie posiadają informacji, czy dany odbiorca należy do którejś z wymienionych ustawą grup.

Wzór oświadczenia stanowi załącznik nr 1 do ustawy. Jego wzór można znaleźć np. pod adresem: http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2019/1210/1.

Jak przypomniał Rzecznik, do skorzystania z zamrożonych cen energii elektrycznej uprawnionych jest 957 szpitali, 61 402 jednostki finansów publicznych, 1 937 250 mikroprzedsiębiorstw, oraz 57 198 małych przedsiębiorstw.
Krzysztof Tchórzewski podkreśla, że obowiązek składania oświadczeń nie dotyczy gospodarstw domowych.

IAR, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ceny prądu zamrożone w 2019 r. Senat przyjął nowelizację ustawy

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2019 16:38
Senat przyjął w środę bez poprawek nowelę zamrażającą ceny prądu przez cały 2019 r., m.in. dla gospodarstw domowych, mikro- i małych firm, szpitali, jednostek sektora finansów publicznych, w tym samorządów oraz państwowych jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ceny prądu bez zmian w 2019 roku dla gospodarstw domowych oraz małych i średnich firm. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2019 15:10
Prezydent podpisał nowelę zamrażającą ceny prądu przez cały 2019 rok m.in. dla gospodarstw domowych, mikro- i małych firm, szpitali, jednostek sektora finansów publicznych, w tym samorządów - podała w piątek Kancelaria Prezydenta RP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rekompensaty dla firm energochłonnych: skorzysta z nich ok. 300 firm

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2019 14:52
Ok. 300 przedsiębiorstw z branż energochłonnych – takich jak chemiczna, hutnicza czy papiernicza – będzie uprawnionych do uzyskania rekompensat za zawarte w cenie energii koszty nabycia uprawnień do emisji CO2.
rozwiń zwiń