X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Miliardy na programy obniżające emisję CO2, walkę ze smogiem oraz rozwój czystej energii

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 18:30
Ministrowie środowiska oraz energii poinformowali  o dostępnych programach wsparcia ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyczyniających się do poprawy jakości powietrza w Polsce i rozwoju odnawialnych źródeł energii.
Audio
  • Ponad 5 miliardów złotych Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczy na programy poprawiające jakość powietrza i wspierające odnawialne źródła energii./IAR/.
  • Trzeci program to Ciepłownictwo Powiatowe. Jak mówił szef resortu środowiska, jest to gram pilotażowy, którego budżet wynosi poł miliarda złotych./IAR/.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, Alberto Masnovo

Przewidują one m.in. wsparcie dla firm zmniejszających emisję CO2 w ramach Programu Energia Plus, wykorzystujących geotermię oraz wytwarzających ciepło w gminach i powiatach, a także dla rozproszonej energii.

Wspólny program wsparcia energii odnawialnej

"Wspólnie przygotowaliśmy kolejne elementy wspierania energii odnawialnej. W trosce o klimat - wszak zmiany klimatu są dość widoczne - oczywiście jednym z elementów tej troski o klimat jest redukcja emisji gazów cieplarnianych. Stąd m.in. wspólnie przygotowaliśmy programy dotyczące wsparcia wytwarzania energii odnawialnej" - powiedział Kowalczyk.

- Zaprezentowane dziś programy to kolejny krok do inwestycji w odnawialne źródeł energii, a co za tym idzie do czystszego powietrza. Obiecaliśmy Polakom inwestycje w zieloną energię i dotrzymujemy słowa. Co najważniejsze z tych środków będą mogły skorzystać nie tylko przedsiębiorstwa i mieszkańcy miast, ale również rolnicy z obszarów wiejskich – dodał minister.

Jak podkreślił minister Tchórzewski zaprezentowane dziś programy wpisują się w konsekwentne działania całego polskiego rządu na rzecz poprawy czystości powietrza w Polsce i rozwoju odnawialnych źródeł energii.

-  Wierzę, że podobnie jak przyjęta 25 czerwca br. przez rząd nowelizacja ustawy o OZE i obowiązująca od stycznia br. ustawa o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji przygotowane przez Ministerstwo Energii, nie tylko pomogą Polsce osiągnąć wymagany przez Unię Europejską poziom 15% udziału energii z odnawialnych źródeł w jej końcowym zużyciu brutto do 2020 r., lecz także znacząco wpłyną na poprawę czystości powietrza, którym oddychają Polacy – dodał minister Tchórzewski.

W opinii ministra Tchórzewskiego rozwój prosumenckiej energetyki rozproszonej jest również niezwykle istotny dla bezpieczeństwa energetycznego Polski.

- Działalność obu naszych ministerstw zazębia się tworząc sprawny mechanizm zapewniający Polakom zarówno stabilne dostawy ekologicznej energii elektrycznej, jak i coraz zdrowsze powietrze – zakończył minister energii.

4 mld dla firm na program Energia Plus zmniejszający emisję CO2

Przedsiębiorcy mogą otrzymać 4 mld zł w ramach programu Energia Plus; to program w większości pożyczkowy- poinformował w środę minister środowiska Henryk Kowalczyk. Jak dodał, celem programu jest zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i poprawa jakości powietrza.

Jak dodał, pierwszy z programów adresowany jest do przedsiębiorców. "Jest to program Energia Plus, który jest przeznaczony dla przedsiębiorców. Celem tego programu jest zmniejszenie emisji CO2, poprawa jakości powietrza. Jest to program bardzo szeroki, opiewa na 4 mld zł; z tym że jest to program w zasadzie w większości pożyczkowy. Umorzenie pożyczek określamy na około 10 proc. To będzie taka zachęta do wdrożenia tego programu" - tłumaczył szef resortu środowiska.

Wyraził nadzieję, że "wszyscy przedsiębiorcy - zarówno ci, którzy mają małe zakłady, ale również i duże firmy - będą korzystać z tego programu, będą wchodzić w produkcję energii elektrycznej, jako wytwórcy zawodowi".

600 mln zł na Program Polska Geotermia Plus

Kolejnym programem, który ma posłużyć redukcji emisji CO2, ale również chronić powietrze, jest "Polska Geotermia Plus".

 − Program ma na celu zwiększenie wykorzystania zasobów geotermalnych w Polsce. Nie tylko program będzie finansował odwierty geotermalne, poszukiwawcze, eksploatacyjne - co oczywiście jest jego podstawową funkcją - ale również będzie finansował metody eksploatacji, a więc budowę ciepłowni, rozbudowę sieci ciepłowniczych z wykorzystaniem geotermii, ale nie tylko, z wykorzystaniem też innych źródeł ogrzewania - powiedział.

Jak dodał, na ten program ma być przeznaczone 600 mln zł, "z czego około połowy byłyby dotacje, druga połowa byłaby pożyczkami".

Program „Ciepłownictwo Powiatowe” na zmniejszenie emisji CO2 przy produkcji energii cieplnej

Trzecim programem jest program "Ciepłownictwo Powiatowe". "Program pilotażowy ze względu na budżet początkowy, to jest około 500 mln zł. To jest przede wszystkim wsparcie przedsiębiorstw zajmujących się dostawą ciepła, z tym że dla przedsiębiorstw samorządowych lub przedsiębiorstw z większościowym, czyli tutaj 70-procentowym udziałem samorządów. To byliby przedsiębiorcy produkujący energię cieplną na cele komunalno-bytowe" - wskazał Kowalczyk.

36,3 mld zł na wsparcie do 2028 r. na energię rozproszoną

Wsparcie dla mniejszych źródeł wytwarzania energii ma wynieść 36,3 mld zł do roku 2028 - poinformował podczas środowej konferencji prasowej minister energii Krzysztof Tchórzewski.

"Wprowadzamy kolejne mechanizmy, które promują rozwój energetyki rozproszonej. Chodzi o energetykę typowo czystą. (...) Ustawa o wysokosprawnej kogeneracji jest przeznaczona dla miast powiatowych. (...) Z drugiej strony Ministerstwo Środowiska wprowadza mechanizmy, które umożliwiają wsparcie sieci ciepłowniczych. My natomiast dajemy wsparcie poprzez ustawę dla modernizacji i budowy elektrociepłowni, także w tych mniejszych miejscowościach" - powiedział Tchórzewski.

"Budżet tego wsparcia będzie wynosił 36 mld 300 mln złotych w perspektywie do 2028 roku" - dodał.

Według ministra to wsparcie będzie dedykowane w dużej mierze na potrzeby budowy jednostek o mocy zainstalowanej elektrycznej do 50 MW.

Przygotowywane są przepisy umożliwiające przyłączenie do sieci ciepłowniczej większej liczby budynków

Tchórzewski poinformował, że przygotowywane są również przepisy, które pozwolą przyłączać do sieci ciepłowniczej większą liczbę budynków. "To przełoży się na zmniejszenie liczby indywidulanych palenisk oraz poprawę jakości powietrza" - podkreślił.

Minister przyznał, że energetyka rozproszona, prosumencka, w Polsce rozwija się bardzo szybko. Wskazał, że w 2015 roku w naszym kraju było zainstalowanych 5 tys. mikroinstalacji, a teraz to 60 tys. "Mechanizm wsparcia dla prosumentów należy rozszerzyć o podmioty biznesowe, promocję spółdzielni energetycznych na obszarach wiejskich czy miejsko-wiejskich"- zaznaczył Tchórzewski. Obie propozycje znajdują się projekcie ustawy o OZE.

IAR, PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak