X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ekspert o Polsce bez węgla Roberta Biedronia: garść haseł, bez konkretów

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2019 13:06
Jednym z programów wyborczych ogłoszonych przez partię "Wiosna" Roberta Biedronia jest odejście od gospodarki opartej na węglu. To, jak ogłoszono podczas konwencji partii, oznacza zamknięcie do 2035 r. wszystkich kopalń i stworzenie do tego czasu sektora odnawialnych źródeł energii, gdzie znajdzie prace 200 tys. osób, w tym tracący pracę w kopalniach i energetyce górnicy.
W Polsce trwa już proces restrukturyzacji sektora węglowego.
W Polsce trwa już proces restrukturyzacji sektora węglowego.Foto: shutterstock, yuttana Contributor Studio

Zapytaliśmy – czy jest to możliwe i ile może kosztować zamykanie kopalń oraz niwelowanie skutków społecznych tych decyzji oraz przestawienie elektrowni na nowe paliwa – np. gaz uzyskiwany z gazyfikacji polskiego czarnego złota.

Wojciech Jakóbik, Radaktor Naczelny portalu Biznesalert.pl w rozmowie z Naczelną Redakcja Gospodarczą Polskiego Radia zauważa, że jak na razie nie dowiedzieliśmy się wielu konkretów dotyczących odchodzenia polskiego sektora wydobywczego oraz energetyki od podstawowego surowca, jakim wciąż jest węgiel.

Hasła, ale bez odpowiedzi na pytania o koszty czy bezpieczeństwo energetyczne

− Dostaliśmy garść haseł, które na pewno mogą się podobać, szczególnie elektoratowi wielkomiejskiemu, o rezygnacji z węgla – postrzeganego jako główną przyczynę smogu. Ale nie dowiedzieliśmy się niczego, jak należy to przeprowadzić, aby z jednej strony nie ucierpiało na tym bezpieczeństwo energetyczne kraju, a z drugiej strony jak  osłabić skutki społeczne tej zmiany – mówi Jakóbik.

Jak jednocześnie dodaje, być może dowiemy się o tym w dalszej kolejności, gdyż w gronie ekspertów partii Wiosna znajdują się eksperci, w tym Adam Traczyk, eksert od rynku energetycznego.

 Kopalni nie zamyka się z dnia na dzień

Mówiąc o propozycji zamknięcia kopalń do 2035 r. zauważa, że choć termin wydaje się odległy, to jednak narzuca bardzo szybkie tempo zmian, co jak widać z doświadczeń innych państw, może być bardzo trudne w Polsce.

− Należy przyjrzeć się doświadczeniom Niemiec, które wygaszały ten sektor nie w jedną dekadę, i w dodatku przeznaczały na to 40 mld euro – mówi ekspert.

W Polsce trwa już proces restrukturyzacji sektora węglowego

− Kopalni nie zamyka się z dnia na dzień, jest to proces i w Polsce mamy już z tym do czynienia – jedenaście zakładów wydobywczych znajduje się w Spółce Restrukturyzacji Kopalń, której celem jest likwidacja nierentownych zakładów – dodaje Jakóbik.

Gazyfikacja węgla w fazie badań i analiz

Ekspert pytany o zastępowanie węgla w elektrowniach gazem – tak ziemnym jak metanem, czy uzyskiwanym z gazyfikacji polskiego czarnego złota, podkreśla, że to nadal jest pieśń przyszłości.

- Od wielu lat trwa dyskusja oraz badania dotyczące gazyfikacji polskiego węgla czy odzyskiwania i używania metanu w energetyce, ale jak na razie wciąż nie są to rozwiązania, o których można by powiedzieć, że są opłacalne rynkowo – mówi Jakóbik.

Przypomina jednocześnie, że w Polsce, tak jak i w Europie powstaje coraz więcej bloków energetycznych używających gazu ziemnego.

− W tę politykę wpisuje się coraz większa dywersyfikacja dostaw gazu do Polski – w tym budowa Baltic Pipe czy otwarcie wrót północnych- czyli dostaw gazu LNG do gazoportu – mówi ekspert.

NRG, Jarosław Krawędkowski

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Energetyczne rozterki na kolejne dekady. Bez węgla ani rusz

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2018 16:20
Do konsultacji społecznych trafił projekt Planu Energetycznego do 2040 roku. Rząd stawia na atom, węgiel, fotowoltaikę, a energetyka wiatrowa ma stać na dwóch nogach - morskiej i lądowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska energetyka stawia na węgiel, OZE, atom. W tej kolejności

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 16:55
Projekt Krajowego Planu na Rzecz Energii i Klimatu trafił do konsultacji publicznych, które mają się zakończyć 18 lutego br. Plan ma zostać zgłoszony do KE do końca br. Przewiduje on, że węgiel pozostanie głównym paliwem w elektroenergetyce. Udział OZE w finalnym zużyciu energii ma wynieść 21 proc. w 2030 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Energetyka jądrowa. Musimy szybko dokonać wyboru

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2019 15:10
W Polsce od lat dyskutowane są plany budowy pierwszej elektrowni jądrowej. Sięgają one początku lat 80. zeszłego wieku, ale na razie niewiele z nich wynikało. Ponad 35 lat próbujemy postawić elektrownię atomową, choć świat powoli, ale nie zupełnie, odchodzi od atomu i skupia się na energetyce odnawialnej. Uznano ją za najbardziej perspektywiczną.
rozwiń zwiń