2018 r. w energetyce pod znakiem droższego prądu, szczytu COP 24 i elektromobilności

2018-12-31, 08:36

2018 r. w energetyce pod znakiem droższego prądu, szczytu COP 24 i elektromobilności
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock, Lisa S

W tym roku w polskiej energetyce sporo się działo. Jednym z ważniejszych tematów był wzrost cen prądu w hurcie, ale tego akurat można się było spodziewać - mówi Bartłomiej Sawicki z portalu BiznesAlert. Oprócz tego w 2018 roku dużo mówiliśmy także o polskiej strategii energetycznej, szczycie COP24 i rozwoju elektromobilności.

Posłuchaj

Rok w energetyce: droższy prąd, COP24 i elektromobilność (Marcin Jagiełowicz/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
+
Dodaj do playlisty

Ekspert podkreśla, że wzrost cen nie był niespodzianką dla osób, które bacznie obserwują rynek energetyczny. Ekspert wskazuje, że wyższe ceny to m.in. skutek reformy systemu obrotu uprawnieniami do emisji CO2. Na początku roku jedno takie uprawnienie kosztowało 4 euro, a pod koniec - już powyżej 20 euro, co musiało się przełożyć na ceny.

Podwyżki cen prądu dla gospodarstw domowych, firm oraz samorządów mają być w przyszłym roku nieodczuwalne. Prezydent podpisał ustawę w tej sprawie, która ma zapobiegać podwyżkom poprzez obniżenie akcyzy z 20 do 5 złotych za mWh i obniżenie opłaty przejściowej. Kolejne rozwiązanie to rekompensaty dla firm handlujących energią.

Wizja na przyszłość

Zdaniem ekspertów najbardziej oczekiwanym dokumentem w polskiej energetyce w tym roku była tzw. Polska Polityka Energetyczna. Zgodnie z tym projektem Polska ma do 2040 roku zredukować udział węgla w miksie energetycznym do 32 procent.

Jednak, jak zwraca uwagę Piotr Wołejko z Pracodawców RP, strategia nadal jest w konsultacjach i nie znamy jeszcze precyzyjnych regulacji.

- Wygląda na to, że gdzieś w połowie 4 dekady tego stulecia powinna pojawić się energetyka atomowa, natomiast wciąż nie ma na poziomie rządu politycznej decyzji, czy faktycznie stawiamy na atom - podkreśla ekspert i dodaje, że budowa elektrowni jądrowych jest warta rozważenia, zwłaszcza jeżeli szukamy stabilnego źródła energii na kilkadziesiąt lat.

Co zapamiętamy z tego roku?

Bardzo ważnym tematem w energetyce był też szczyt klimatyczny COP24 w Katowicach. Bartłomiej Sawicki mówił, że były to swoiste "mistrzostwa świata" w kwestii ekologii i energetyki, choć zabrakło niektórych ważnych przywódców i głów państw.

W tym roku sporo mówiło się też o NordStreamie 2, oficjalnym, zielonym świetle dla Baltic Pipe, a także o ustawie o rozwoju elektromobilności. Przed świętami na jeden z jej najważniejszych zapisów - zwolnienie aut elektrycznych z akcyzy - zgodziła się Komisja Europejska.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka,

Polecane

Wróć do strony głównej