more_horiz
Gospodarka

Chińskie panele słoneczne już nie są na cenzurowanym. Unia likwiduje cła

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2018 09:25
Komisja Europejska zdecydowała, że nie przedłuży obowiązujących od pięciu lat ceł antydumpingowych na chińskie panele słoneczne. Zabiegał o to europejski sektor energii odnawialnej.
Audio
  • Koniec z restrykcjami UE dotyczącymi paneli słonecznych z Chin (IAR/Beata Płomecka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/cverkest

Spór dotyczący paneli słonecznych był najpoważniejszym konfliktem w relacjach Unii z Chinami w ostatnich latach. Bruksela zarzucała władzom w Pekinie, że sprzedają panele poniżej kosztów produkcji i zalewają nimi unijny rynek. W 2012 roku Unia Europejska wszczęła postępowanie antydumpingowe przeciwko Państwu Środka, a rok później nałożyła pierwsze cła. Teraz jednak, w związku z redukcją kosztów w sektorze solarnym, Komisja uznała, że cła nie zostaną przedłużone.

Chińskie panele pomogą w rozwoju sektora OZE?

Europejski sektor energii słonecznej uważa, że zdjęcie ceł z chińskiej fotowoltaiki przyczyni się do tworzenia nowych miejsc pracy w tym sektorze. Komisja Europejska poinformowała w oświadczeniu, że po rozważeniu potrzeb zarówno producentów, jak i tych, którzy importują panele słoneczne, zniesienie ceł leży w interesie Unii jako całości.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, IAR, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Panele słoneczne z Chin znowu na celowniku KE

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2015 21:18
Chiny ponownie na celowniku Komisji Europejskiej. Bruksela wszczęła dochodzenie dotyczące obchodzenia przez ten kraj ceł antydumpingowych na panele słoneczne. Pekin ma to robić wysyłając do Europy towary przez Malezję i Tajwan.
rozwiń zwiń