Enea kupi elektrownię Połaniec

2016-12-24, 09:30

Enea kupi elektrownię Połaniec
Enea - Elektrownia Kozienice. Grupa Enea to spółka giełdowa z ponad 52-proc. udziałem Skarbu Państwa, zajmująca się m.in. wytwarzaniem i dystrybucją energii elektrycznej.Foto: Mat. prasowy Enea

Enea podpisała z Engie International Holdings warunkową umowę kupna 100 proc. akcji Engie Energia Polska - podała Enea. Engie Energia Polska jest właścicielem Elektrowni Połaniec.

Wartość przedsiębiorstwa Engie Energia Polska, z pominięciem zadłużenia i gotówki w spółce, uzgodniono na ok. 1,07 mld zł. Transakcja ma pozytywnie wpłynąć na przychody i zysk operacyjny (powiększony o amortyzację) Enei.

Zamknięcie transakcji uwarunkowane jest uzyskaniem zgody Ministra Energii, prezesa UOKiK (na koncentrację), zrzeczeniem się prawa pierwokupu przez Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych oraz przeprowadzeniem konwersji długu Engie Energia Polska wobec podmiotów z grupy Engie na kapitał w Engie Energia Polska.

W kwietniu br. francuski koncern Engie wystawił na sprzedaż swoje aktywa w Polsce, w tym największe - Elektrownię Połaniec. Według medialnych informacji cena wywoławcza na wszystkie polskie aktywa Enegie wynosiła 2 mld zł.

Transakcja wzmocni pozycję grupy na rynku wytwórców energii

Ofertę na jej zakup Enea złożyła pod koniec września 2016 r. Wyjaśniła wtedy, że transakcja wzmocni pozycję grupy na rynku wytwórców energii i wpisuje się strategię rozwoju grupy kapitałowej Enea w perspektywie do 2030 roku.

Elektrownia węglowa o mocy 1811 MW brutto, składa się z ośmiu bloków energetycznych o mocy 225 MW każdy; położona jest we wsi Zawada koło Połańca w woj świętokrzyskim. Produkuje rocznie około 8,4 TWh energii elektrycznej. W 2013 roku zbudowano tam inwestycję Zielony Blok, w 100 procentach opalany biomasą (205 MW) (współspalaną z węglem kamiennym).

Wzrost przychodów grupy

- Transakcja wpłynie pozytywnie na wzrost przychodów i poziom EBITDA grupy, czyli zysk operacyjny powiększony o amortyzację. Wartością dodaną akwizycji są synergie, jakie będziemy mogli zrealizować dzięki współpracy pomiędzy segmentem wytwarzania - Kozienice plus Połaniec - a segmentem wydobycia, czyli LW Bogdanka - powiedział cytowany w komunikacie prasowym Mikołaj Franzkowiak, wiceprezes Enei ds. finansowych.

"Elektrownia Połaniec ma także wiele cech wspólnych z należącą do Enei Elektrownią Kozienice. Obie elektrownie mają istotne znaczenie dla bezpieczeństwa systemu elektroenergetycznego kraju i wytwarzają energię z wykorzystaniem bloków klasy 200 MW. Głównym dostawcą surowca dla Połańca i Kozienic jest należąca do Grupy Enea górnicza spółka Lubelski Węgiel Bogdanka. Dodatkowo Elektrownia Połaniec należy do grona młodszych elektrowni systemowych w Polsce" - napisano w komunikacie prasowym.

Engie Energia Polska jest piątym największym producent energii w Polsce. Z elektrownią w Połańcu o mocy ok 1,9 GW, firma odpowiada za 5 proc. produkcji energii w kraju

PAP, awi

Polecane

Wróć do strony głównej