X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

PGNiG chce pozyskać metan z pokładów węgla kamiennego

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2016 13:48
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo chce pozyskać metan z pokładów węgla kamiennego. Próby rozpoczęto w Gilowicach w województwie śląskim. Na XXVI Forum Ekonomicznym w Krynicy prezes spółki Piotr Woźniak powiedział, że wyniki będzie można poznać w połowie przyszłego roku.
Audio
  • Prezes PGNiG Piotr Woźniak: wyniki będzie można poznać w połowie przyszłego roku (IAR)
PGNiG realizuje ten projekt razem z Państwowym Instytutem Geologicznym - Państwowym Instytutem Badawczym
PGNiG realizuje ten projekt razem z Państwowym Instytutem Geologicznym - Państwowym Instytutem BadawczymFoto: Wikimedia Commons, Lowdown

Dodał, że przewidywane jest wykonanie zabiegu szczelinowania w węglu i testy potwierdzające dostępność metanu w złożu.

- Jeśli efekt będzie pozytywny, rozszerzymy to - ten zupełnie nowy biznes - na wszystkie 3 nasze spółki węglowe - zapowiedział szef spółki.

PGNiG realizuje ten projekt razem z Państwowym Instytutem Geologicznym - Państwowym Instytutem Badawczym.

Jak poinformowała spółka, "pozyskane w ramach tego projektu dane mogą stanowić podstawę rozpoczęcia eksploatacji metanu z pokładów węgla na skalę przemysłową". Dodano, że ewentualne wprowadzenie nowej technologii może istotnie wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa pracy górników i na wzrost rentowności kopalń.

Doświadczenie z technologią szczelinowania

- W projekcie Gilowice wykorzystamy doświadczenie z technologią szczelinowania, które zdobyliśmy podczas poszukiwania gazu w złożach łupkowych - powiedział Woźniak.

Dodał, że teraz w Polsce wydobywany jest tylko tzw. coal mine methane, czyli metan uwalniany z pokładów węgla podczas eksploatacji górniczej. Prezes spółki zwrócił jednak uwagę, że nie ma on większego wpływu na rynek gazowy w Polsce.

- Aby na większą skalę wykorzystać dostępne zasoby, zdecydowaliśmy o wypróbowaniu w Gilowicach technologii "coal-bed, methane", czyli metody polegającej na wydobyciu gazu jeszcze przed rozpoczęciem eksploatacji węgla - dodał Woźniak.

Zwiększenie produkcji ze złóż w Norwegii do 2,5 mld m sześć.

W 2022 roku PGNiG chce zwiększyć produkcję ze swych złóż w Norwegii do 2,5 mld m sześć. rocznie, z 0,5 mld obecnie.

W Norwegii spółka ma obecnie 19 koncesji wydobywczych zlokalizowanych na norweskim szelfie kontynentalnym na Morzu Północnym, Norweskim i Barentsa.

IAR/PAP, awi

Czytaj także

Wyniki PGNiG w I kwartale: gorzej w segmencie poszukiwawczym, lepiej w dystrybucji

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2016 09:38
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo odnotowało niższe r/r wyniki w segmentach Poszukiwanie i Wydobycie oraz Obrót i Magazynowanie w I poł. 2016 r. Jednocześnie odnotowano poprawę w segmentach Dystrybucji i Wytwarzania, podała spółka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PGNiG: na razie słabe efekty szczelinowania łupków na Pomorzu

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2016 15:36
Efekty szczelinowania wierceń na pomorskiej koncesji łupkowej na razie wykazują niestety słabe wyniki, a ostateczne ich efekty będą znane za mniej więcej miesiąc - poinformował prezes PGNiG Piotr Woźniak. Decyzję co do kontynuacji projektu spółka ma podjąć do końca roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef PGNiG: Polska powinna zwiększać pojemności magazynowania gazu

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2016 20:25
W czwartek 25 sierpnia zakończyła się rozbudowa magazynu gazu ziemnego w Brzeźnicy na Podkarpaciu.
rozwiń zwiń