X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Świat stawia na energetykę odnawialną. Polska trzyma się węgla

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2016 14:00
W Polsce powstaną dwie elektrownie oparte na technologii czystego węgla, zapowiedział na Forum Ekonomicznym w Krynicy minister energii Krzysztof Tchórzewski. Zdaniem dr Andrzeja Kassenberga z Instytutu na rzecz Ekorozwoju na opłacalność tego typu inwestycji trzeba patrzeć w perspektywie kilkudziesięciu lat. Wszelkie dane pokazują bowiem, że biznes węglowy nie ma przed sobą przyszłości.
Audio
  • O przyszłości energetyki węglowej mówił w Polskim Radiu 24: Andrzej Kassenberg z Instytutu na rzecz Ekorozwoju (Robert Lidke, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Kopalnia (zdjęcie ilustracyjne)
Kopalnia (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Glow Images/East News

- Szczyt klimatyczny w Paryżu, który odbył się pod koniec zeszłego roku, wyraźnie pokazał nową drogę rozwoju biznesu. Jest to rozwój niskoemisyjny, niskowęglowy i on będzie w przyszłości dominował. Już widać tego bardzo istotne przesłanki. Największa firma wydobywcza na świecie Peabody zbankrutowała. Cena węgla jest niska, mimo że fluktuuje, dużo wyższa nie będzie. Nasze koszty wydobycia są bardzo wysokie, bo mamy kopalnie głębinowe, a nie odkrywkowe. Będziemy zatem albo dopłacać do tego węgla, albo kupować go z zagranicy, gdzie jest tańszy – mówi gość Polskiego Radia 24.

Postępujące zmiany klimatyczne mogą nas kosztować 200 mld zł

Jak podkreśla dr Andrzej Kassenberg, elektrownie buduje się na 30 - 40 lat. Podczas gdy szacuje się, że zasoby węgla mogą nam wystarczyć na 25 lat. Poza tym - zdaniem eksperta - czyste technologie węglowe to tylko czystsza alternatywa, która nie niweluje problemu niskiej emisji.

- One mniej emitują w stosunku do tych, które mamy dzisiaj, bo są bardziej efektywne. W tym sensie można uznać je za czystsze. Nie będą one nigdy czyste. W związku z tym do końca wieku powinniśmy, wszyscy, globalnie, wycofać się z emisji gazów cieplarnianych, gdyż w innym wypadku ocieplenie przekroczy 2 stopnie Celsjusza, co jest taką graniczną wartością i będziemy się borykali z wieloma różnego rodzaju problemami. Ministerstwo Środowiska szacuje, że do 2030 roku, jeżeli będą postępować zmiany klimatyczne, to straty będą sięgać 200 mld zł – podkreśla ekspert.

Potrzebny plan odchodzenia od węgla

Zamiast budowania nowych elektrowni węglowych trzeba stawiać na efektywność energetyczną. Powinniśmy też stworzyć 20 – 30-letni plan odchodzenia od węgla i przechodzenia na energetykę odnawialną.

- Energetyka odnawialna zaczyna rządzić na świecie. Tylko w tym półroczu na świecie rynek energii odnawialnej wart jest 4 mld USD. W Chinach 50 proc. przyrostu mocy w roku 2015 to elektrownie wiatrowe, 25 proc. to fotowoltaika. Jeżeli będziemy tanio magazynować energię, a wierzę, że staje się to dość szybko, cały biznes węglowy nie będzie miał sensu – uważa dr Andrzej Kassenberg.

Ekspert podkreśla, że nawet Chiny wycofują się z węgla kamiennego.

Robert Lidke, awi

Czytaj także

Tania i czysta energia z polskiego węgla – to możliwe

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2015 10:49
Nowe technologie pozwalają na produkcję taniej i czystej energii z polskiego węgla – twierdzi prof. Włodzimierz Błasiak z Królewskiego Instytutu Technologicznego w Sztokholmie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Światowe megatrendy w energetyce. Czy Polska za nimi nadąża?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2016 12:14
Redukcja emisji dwutlenku węgla czy rozwój technologii odnawialnych źródeł energii to trendy, które w ostatnich latach kształtują światową i europejską energetykę. Polska nie może zostawać pod tym względem w tyle.
rozwiń zwiń