Inteligentne liczniki pozwalają na oszczędność energii, ale co z bezpieczeństwem danych?

2016-09-07, 12:05

Inteligentne liczniki pozwalają na oszczędność energii, ale co z bezpieczeństwem danych?
Inteligenty licznik. Foto: Robert Lidke

Podczas XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy mówi się nie tylko o teorii ekonomii, ale również o praktycznych rozwiązaniach, które mogą mieć zastosowanie w naszych domach, takich jak inteligentne liczniki energii elektrycznej.

Posłuchaj

O tym jak działają tzw. inteligentne liczniki energii elektrycznej, mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Jurczyk, kierownik projektu AMI Tauron Dystrybucja (Robert Lidke, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Jak działają tzw. inteligentne liczniki zużycia prądu elektrycznego, wyjaśnia Mariusz Jurczyk, kierownik projektu AMI Tauron Dystrybucja.

- To są liczniki nowej generacji, elektroniczne, które umożliwiają pomiar energii w rozdzielczości godzinowej. Pomagają one budować świadomość, jak wykorzystywać energię elektryczną w sposób jak najbardziej efektywny. Dostarczają także bardzo wielu informacji dystrybutorowi energii na temat pracy sieci elektroenergetycznej – tłumaczy gość Polskiego Radia 24.

Zdalne sterowanie

Takie urządzenia są w stanie, jak mówi Mariusz Jurczyk, kontrolować pobór mocy przez odbiorców.

- Urządzenie może również zmieniać w sposób zdalny taryfę, włączać i wyłączać instalację odbiorcy w zależności od różnych zdarzeń zewnętrznych. Możemy nim sterować zdalnie – tłumaczy ekspert.

Zużycie prądu można śledzić na komórce czy tablecie

Inteligentne liczniki pozwalają również na śledzenie tego, jak wygląda zużycie energii w naszym domu, ile zużywa jej np. nasza pralka czy lodówka, na ekranie telefonu komórkowego czy tabletu, po zainstalowaniu odpowiedniej aplikacji.

- Dzięki aplikacji odbiorcy mogą sprawdzić, w jakich godzinach pobór energii był znaczny. Mogą zastanowić się, które urządzenia w ich gospodarstwie domowym powodują znaczny pobór energii, czy nie ma potrzeby wymiany ich na bardziej energooszczędne – mówi Mariusz Jurczyk.

Wizyty inkasenta nie są już potrzebne

Inteligentne liczniki pozwalają na zdalny odczyt, dlatego wizyty inkasenta w domu klientów nie są już konieczne.

- Mamy zdalny odczyt i na tej podstawie będziemy naszych klientów rozliczać. Na pewno będziemy kontrolować te liczniki, ich stan techniczny, poprawność funkcjonowania i raz na kilka lat taka kontrola z naszej strony będzie wykonywana – mówi Mariusz Jurczyk.

Nie tylko inteligentne liczniki, ale i gniazdka

Jak dodaje gość Polskiego Radia 24, oprócz inteligentnych liczników, klienci Tauronu mogą również wyposażyć swoje domy w inteligentne gniazdka.

- Pozwala ono w sposób zdalny wyłączać poszczególne urządzenia, które do takiego gniazdka mamy w domu podpięte, np. pralkę, lodówkę, oświetlenie, komputer – wyjaśnia ekspert.

Zmiana taryfy

Taka dokładniejsza kontrola zużycia energii elektrycznej pozwala również klientom na zastanowienie się nad zmianą taryfy i poszukania w ten sposób dodatkowych oszczędności.

- Aplikacja, którą udostępniamy klientom, pozwala na sprawdzenie, jak rachunek za prąd wyglądałby w innej taryfie – zaznacza Mariusz Jurczyk.

Jeżeli zaś klient podejmie decyzję o zmianie taryfy, operator może również dokonać tego zdalnie.

Współpraca z OZE

Inteligentne liczniki są również przygotowane na obsługę odnawialnych źródeł energii. Są bowiem w stanie zliczać nadwyżkę energii elektrycznej oddawaną przez prosumentów do sieci.

Dane zbierane przez inteligentne liczniki, jak zapewnia Mariusz Jurczyk, są bezpieczne, a komunikacja pomiędzy wszystkimi elementami sieci inteligentnej jest szyfrowana z wykorzystaniem technologii stosowanych np. w bankowości internetowej.

Robert Lidke, awi

Polecane

Wróć do strony głównej