Kopalnia Brzeszcze sprzedana za 1 zł. Przedwstępna umowa z Tauronem podpisana

2015-10-19, 18:40

Kopalnia Brzeszcze sprzedana za 1 zł. Przedwstępna umowa z Tauronem podpisana
Od lewej: minister skarbu państwa Andrzej Czerwiński, prezes zarządu Tauron Polska Energia SA Jerzy Kurella i prezes zarządu Spółki Restrukturyzacji Kopalń SA Marek Tokarz podczas uroczystego podpisania przedwstępnej warunkowej umowy sprzedaży aktywów kopalni Brzeszcze spółce Tauron. Foto: PAP/Marek Zimny

Przedstawiciele Tauronu i Spółki Restrukturyzacji Kopalń podpisali w poniedziałek przedwstępną warunkową umowę sprzedaży aktywów kopalni Brzeszcze. Spółka celowa Tauronu – RSG, która wkrótce zmieni nazwę na Nowe Brzeszcze-Grupa Tauron – podpisała też porozumienie ze związkowcami z tej kopalni.

W czwartek grupa Tauron i SRK podały, że uzgodniły warunki przedwstępnej umowy sprzedaży za symboliczną złotówkę aktywów kopalni Brzeszcze. W piątek prowadzący negocjacje przedstawiciele Tauronu i związkowcy parafowali porozumienie.

W poniedziałek przedwstępną umowę i porozumienie ze związkowcami podpisano w obecności ministra Skarbu Państwa Andrzeja Czerwińskiego w Katowicach.

Powiązany Artykuł

Puls Gospodarki 1200.jpg
Brzeszcze sprzedane za złotówkę. Eksperci: to i tak za dużo

Jeden z dawnych zakładów Kompanii Węglowej

Kopalnia Brzeszcze to jeden z dawnych zakładów Kompanii Węglowej (KW) - wydzielony z niej i przejęty przez SRK. W taki sposób zrealizowano jeden z punktów styczniowego porozumienia pomiędzy rządem a związkami zawodowymi, zakładającego m.in. przekazanie do SRK najbardziej obciążających KW kopalń (celem ich restrukturyzacji) oraz sprzedaż pozostałych do nowej spółki, tzw. Nowej Kompanii Węglowej.

Spółka określiła warunki brzegowe transakcji

W maju Tauron Polska Energia podpisał list intencyjny w sprawie ewentualnego nabycia części aktywów kopalni Brzeszcze. W sierpniu spółka określiła warunki brzegowe transakcji, wśród których było m.in. ogłoszenie przetargu. Po jego ogłoszeniu wstępne oferty złożyły: RSG, Węglokoks Kraj i należąca do Sołowowa FTF Columbus. Węglokoks Kraj i FTF Columbus wycofały się.

Pod koniec września SRK, informując o przedłużeniu negocjacji, oceniła, że trudno uznać ofertę RSG za "respektującą interes Skarbu Państwa", ale - jak zaznaczyła - rozmowy z tym podmiotem będą kontynuowane w trosce o los górników z Brzeszcz i ich rodzin. Potem SRK poinformowała o przerwaniu negocjacji, tłumacząc to koniecznością przeprowadzenia dodatkowych analiz ekonomicznych i prawnych oraz konsultacji.

2 października nowy już zarząd Tauron Polska Energia potwierdził zainteresowanie nabyciem aktywów kopalni Brzeszcze i zadeklarował chęć powrotu do rozmów ze SRK. Taka sama deklaracja padła wówczas ze strony SRK.

Od 7 października Tauron negocjował już kupno zakładu samodzielnie, poprzez spółkę celową RSG. Jak podały służby koncernu, strony zdecydowały o rezygnacji z dalszego wspólnego realizowania projektu.

Zgodę na transakcje musi jeszcze wydać Skarb Państwa i UOKiK

Do finalizacji transakcji potrzebne są jeszcze zgody formalne. Na sprzedaż zgodę musi wyrazić nadzwyczajne walne zgromadzenie SRK, w której jedynym akcjonariuszem jest Skarb Państwa. Według SRK posiedzenie to odbędzie się w sobotę (17 października). Zgody odpowiednich organów właścicielskich musi również uzyskać spółka celowa Tauronu, która stanęła do przetargu ws. kopalni Brzeszcze.

Standardowo przy tego typu transakcjach zgodę na koncentrację musi wydać prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Z kolei minister środowiska powinien zezwolić na przeniesienie koncesji wydobywczej na spółkę z grupy Tauron. Tauron i SRK porozumiały się ponadto, że w odrębnej umowie uzgodnią warunki świadczenia usług wzajemnych w zakresie wentylacji zakładu górniczego w Brzeszczach. Umowa ta ma obowiązywać do 31 grudnia 2018 r.

Szef "S" o transakcji

Szef Solidarności w kopalni Brzeszcze Stanisław Kłysz zaznaczył, że choć podpisanie poniedziałkowych porozumień jest dobrą wiadomością dla wszystkich, to rolą związków zawodowych jest teraz kontrolowanie realizacji tych zapisów. - Cieszę się, że po prawie 10 miesiącach przyznano publicznie, że kopalnia Brzeszcze jest kopalnią, która ma perspektywy funkcjonowania, która posiada bardzo dobre złoża i że jest kopalnią, która w perspektywie przyniesie Tauronowi korzyści - powiedział związkowiec.

PAP, awi

Polecane

Wróć do strony głównej