Jak w praktyce działają instalacje OZE?

2014-06-26, 11:08

Jak w praktyce działają instalacje OZE?
Instalacja paneli słonecznych. Foto: Glow Images/East News

Coraz więcej rolników w Polsce decyduje się na inwestycje w instalacje OZE. O tym, jak w praktyce wygląda korzystanie z odnawialnych źródeł energii, mówił w Radiowej Jedynce Krzysztof Pietras, właściciel gospodarstwa agroturystycznego w miejscowości Chocicz w województwie lubuskim.

Posłuchaj

O działaniu instalacji OZE mówił w Radiowej Jedynce gość Porannych rozmaitości Krzysztof Pietras, właściciel gospodarstwa agroturystycznego w miejscowości Chocicz /Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

- W momencie remontu domu podjęliśmy decyzję o zainwestowaniu zarówno w panele do grzania wody, bo obniża to koszty życia i prowadzenia gospodarstwa agroturystycznego, jak i w niewielką instalację paneli fotowoltaicznych, dzięki którym pozyskujemy prąd potrzebny do oświetlenia domu oraz zasilania paneli podgrzewających wodę – mówi Pietras.

Najbardziej czasochłonne pozyskanie dofinansowania

Jak ocenia rolnik, najbardziej czasochłonnym etapem inwestycji było pozyskanie środków finansowych. Jak dodaje, od momentu zdobycia pieniędzy i złożenia zamówienia, do wykonania instalacji minęły około dwa tygodnie.

Dużo zależy o pogody

To, jaki procent zapotrzebowania gospodarstwa na energię elektryczną i cieplną zaspokaja instalacja, zależy od tego, jaka jest pogoda: słoneczna czy bardziej deszczowa – tłumaczy Pietras.

- Jeśli chodzi o ciepłą wodę, od kwietnia do października, w przypadku słonecznych dni, mamy zaspokojone 100 proc. zapotrzebowania. Cały rok oświetlamy dom i zasilamy panele do podgrzewania wody energią elektryczną pozyskiwaną z OZE  – dodaje rolnik.

Jak mówi Pietras, panele sprawdzają się również w okresie zimowym, kiedy świeci słońce, i są w stanie podgrzać wodę nawet do 50 stopni Celsjusza, a nawet wspomagać układ centralnego ogrzewania.

Korzyści z instalacji OZE

Jak podkreśla Pietras, korzyścią z instalacji OZE, jest to, że dzięki niej w gospodarstwie ma teraz awaryjne zasilanie. Co okazywało się szczególnie przydatne w sytuacjach, gdy po przejściu burzy, zostały uszkodzone instalacje elektryczne i okoliczni mieszkańcy nie mieli prądu przez parę dni. Jego gospodarstwa, dzięki instalacji OZE, problem ten nie dotyczył.

Możliwość podgrzewania wody dzięki panelom, jak mówi Pietras, doceniają przede wszystkim w okresie letnim, czasie sianokosów i żniw oraz wytężonej pracy w gospodarstwie, kiedy zapotrzebowanie na ciepłą wodę jest największe.

Oszczędności dzięki odnawialnym źródłom energii

Rolnik docenia również oszczędności, jakie ma dzięki mikroinstalacji zasilającej panele do podgrzewania wody.

- Jest to od 15 do 30 zł miesięcznie, w zależności od instalacji i taryfy energetycznej - mówi Pietras.

Jak dodaje, oświetlenie domu za pomocą paneli fotowoltaicznych również pozwala zaoszczędzić, nawet kilkaset złotych.

Dariusz Kwiatkowski, awi

Polecane

Wróć do strony głównej