"Gospodarz z energią": dobre powody, by inwestować w instalacje OZE

2014-05-22, 11:51

"Gospodarz z energią": dobre powody, by inwestować w instalacje OZE
. Foto: Glow Images/East News

Rolnicy mają powody, by inwestować we własne instalacje wytwarzające ciepło i prąd z odnawialnych źródeł energii – przekonuje Karolina Witeska-Chmielewska z Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa.

Posłuchaj

Karolina Witeska-Chmielewska z Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa o OZE (Polskie Radio)
+
Dodaj do playlisty

- Przede wszystkim jest to szansa dla rolnika wyprodukowania energii dla siebie. W dalszej perspektywie jest to możliwość oszczędności. Poza tym jest to możliwość utylizacji odpadów, chodzi o biogazownie. Jest to kierunek, w którym będzie mogło rozwijać się rolnictwo, szczególnie że obszary wiejskie są predestynowane do tego, żeby tam takie mikroinstalacje zakładać – wylicza korzyści z instalacji OZE Witeska-Chmielewska.

Potrzebne wsparcie

Mimo korzyści płynących z instalacji odnawialnych źródeł energii, propagowanie tej formy wytwarzania energii czy ciepła potrzebuje w dalszym ciągu pomocy.

Rolnicy coraz bardziej zainteresowani instalacjami OZE >>>

- Na pewno jest potrzebny system wsparcia, który już poniekąd jest. Lada chwila ruszy program Prosument z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który będzie dawał szansę rolnikom także na dotacje i instalacje OZE – informuje Witeska-Chmielewska.

Kolektory słoneczne najpopularniejsze wśród roników

Wśród instalacji, pozwalających na korzystanie z odnawialnych źródeł energii, największe zainteresowanie rolników budzą kolektory słoneczne.

- Kolektory słoneczne są najmniej ryzykowne, okres zwrotu takiej instalacji jest w miarę krótki i do tej pory cieszyły się największą popularnością, chociażby w związku z dotacjami, które były – mówi Witeska-Chmielewska.

Problemy z przerwami w dostawach prądu

Na terenach wiejskich częściej niż w miastach zdarzają się przerwy w dostawach energii elektrycznej, co stanowi niewątpliwie problem dla gospodarstw rolniczych.

- Przerwy występują w związku ze zdarzeniami atmosferycznymi: huraganami, powodziami, ulewami lub remontem sieci. Rolnicy starają się sobie z nimi radzić, chociażby dzięki agregatom prądotwórczym , ale oczywiście to jest luka, w której jak najbardziej może być zastosowane OZE – wyjaśnia Witeska-Chmielewska.

Uświadamianie kosztów zużycia energii

Rolnicy nie zawsze mają świadomość, ile energii zużywają w gospodarstwie, nie wiedzą do końca, które z procesów przebiegających w ich gospodarstwie, wykorzystujących energię, są najbardziej energochłonne.

- Świadomość rolników na temat zużycia energii jest różna. Różne koszty zużycia nośników energii oraz zużycia energii na cele grzewcze w rozbiciu na poszczególne paliwa są możliwe do zidentyfikowania, gdy rolnik chce otrzymać zwrot podatku od paliw i prowadzi ewidencję tego rodzaju zakupów. Wówczas jest to łatwiejsze do uchwycenia. Jest to jeszcze płaszczyzna do dalszej edukacji, do pokazywania, w jaki sposób to obliczać, gdzie można zaoszczędzić. Jest to wielkie zadanie dla ośrodków doradca rolniczego i dla instytucji zajmujących się przede wszystkim edukacją rolników – przyznaje Witeska-Chmielewska.

Decyzja w oparciu o przesłanki ekonomiczne

Rolnicy podejmując decyzję o zainstalowaniu mikroźródła energii, kierują się głównie korzyściami finansowymi.

- Rolnik umie liczyć i dla niego te elementy ekonomiczne - to, czy będzie mu się to opłacało, jest podstawową informacją. Potem są kwestie środowiskowe, a gdzieś na dalszym planie są kwestie związane z pasją, zainteresowaniami. (…) ta cała inwestycja będzie musiała się rolnikowi opłacać i będzie on musiał widzieć w tym zysk – mówi  Witeska-Chmielewska.

Źródła informacji o OZE

Rolnicy, rozważając instalację OZE, korzystają z różnych źródeł .

- Rolnicy wskazują wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego i ich biuletyny jako ważne źródła informacji o OZE, także media – wylicza Witeska-Chmielewska.

Szukając informacjo o OZE, rolnicy mogą się skontaktować również z Fundacją na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa i Instytutem Energetyki Odnawialnej.

Energia odnawialna: korzyści z OZE nie tylko dla środowiska, ale i naszych portfeli >>>

Dariusz Kwiatkowski, awi

Polecane

Wróć do strony głównej