X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rynek nawozów sztucznych pod presją rosnących cen gazu. UOKiK zapowiada kontrole

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2021 14:11
W związku z wysokimi cenami nawozów MRiRW przyspieszyło wypłatę zaliczek na dopłaty bezpośrednie, co umożliwia dokonywanie zakupów środków produkcji. UOKiK zapowiada jednak kontrole cen u dystrybutorów nawozów.
W związku z wysokimi cenami nawozów MRiRW przyspieszyło wypłatę zaliczek na dopłaty bezpośrednie.
W związku z wysokimi cenami nawozów MRiRW przyspieszyło wypłatę zaliczek na dopłaty bezpośrednie.Foto: (fot. Michael Trolove/Wikimedia Commons)

Prowadzone są też rozmowy m.in. z krajowymi producentami nawozów nt. poprawy sytuacji rynkowej - poinformował resort rolnictwa w odpowiedzi na pismo KRIR.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazało Krajowej Radzie Izb Rolniczych wyjaśnienia dotyczące sytuacji na rynku nawozów azotowych.

Wysokie ceny nawozów sztucznych ze względu na wzrost cen gazu

"Notowane od kilku miesięcy drastyczne wzrosty i wahania cen nawozów mineralnych bardzo niepokoją resort rolnictwa bowiem niekorzystnie oddziaływają na możliwość prowadzenia racjonalnej gospodarki nawozowej. Sytuacja ta jest wyjątkowo trudna dla rolników" - napisano w piśmie opublikowanym na stronie KRIR.

Według resortu rolnictwa, podwyżki cen nawozów mineralnych w br. są związane przede wszystkim z wyraźnym wzrostem cen nawozów oraz surowców do ich produkcji (głównie gazu ziemnego) w handlu światowym.

Produkcja nawozów azotowych oparta jest na amoniaku, 80-90 proc. całkowitych kosztów produkcji amoniaku stanowi gaz ziemny.

Czytaj także:

Resort rolnictwa prowadzi rozmowy z krajowymi producentami nawozów

Jak napisano, Ministerstwo Rolnictwa prowadzi rozmowy z krajowymi producentami nawozów (Anwil S.A., Grupa Azoty S.A.) oraz Ministerstwem Aktywów Państwowych w celu poprawy sytuacji rynkowej.


Grupa Azoty S.A., obserwując wzmożony popyt na nawozy na rynku krajowym, podjęła decyzję o ograniczeniu dostaw na rynki zagraniczne i przekierowaniu ich na rynek krajowy - wskazuje resort i wyjaśnia, że realizowane za granicę dostawy wynikają z zawartych wcześniej kontraktów, często wieloletnich, których niedotrzymanie wiązałoby się z dużymi karami finansowymi.

Krajowe zakłady nawozowe pracują na pełnych obrotach i dysponują zapasami nawozów

MRiRW zwraca uwagę, że w związku z wysokim poziomem cen gazu wielu europejskich producentów zatrzymało lub ograniczyło produkcję. Grupa Azoty oraz Anwil są jednymi z nielicznych koncernów w Europie produkujących nawozy, które nie wstrzymały lub istotnie nie ograniczyły produkcji.

Grupa Azoty produkuje nawozy na pełnych zdolnościach technologicznych w celu zabezpieczenia popytu na krajowym rynku. Proces produkcji w Anwil S.A. również przebiega bez zakłóceń, a spółka wywiązuje się ze wszystkich swoich zobowiązań kontraktowych.

Pod koniec listopada br. - jak zaznaczyło ministerstwo - prezes Grupy Azoty Tomasz Hinc - uczestnicząc w sejmowej komisji rolnictwa - poinformował, że nawozy są dostępne i można wybrać dystrybutora i rozmawiać z nim o konkretnej cenie.

Cennik jest na stronie Agrochem Puławy, który jest firmowym dystrybutorem.

Grupa Azoty posiada 70 autoryzowanych dystrybutorów na terenie całego kraju i rolnik, spółdzielnia czy grupy producenckie mogą sobie wybrać, od kogo kupić nawozy.

Zapewnił, że rolnicy są w stanie odebrać 24-tonowy skład, bo "jest to wielkość TIR-a". Taka ilość jest to nawóz na 50 ha, bo średnio liczy się pół tony na hektar.

UOKiK zapowiada kontrole cen nawozów

Resort podkreślił, że w wyniku interwencji ministra rolnictwa prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów planuje podjąć niezbędne działania "w celu zbadania rynku produkcji i dostaw nawozów mineralnych, a także weryfikacji, czy podwyżki cen wykraczają poza podstawy makroekonomiczne i czy nie są wynikiem praktyk ograniczających konkurencję." PAP, jk

 

Czytaj także

Unijna strategia spowoduje spadek produkcji żywności w UE. Badania naukowców wskazują też na drastyczny wzrost cen

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 09:59
Uniwersytet Christiana-Albrechta w Kolonii opublikował wyniki badania nad możliwymi konsekwencjami wdrożenia strategii od pola do stołu (F2F). Potwierdzają one, że w wyniku jej realizacji spadnie produkcja żywności, a ceny wzrosną - poinformowała Copa-Cogeca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komisja sejmowa zaakceptowała budżet rolny na 2022 r. Zobacz, ile wyniesie

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 15:55
Sejmowa Komisja Finansów Publicznych pozytywnie zaopiniowała w środę budżet rolny na 2022 r., nie wnosząc do niego poprawek. Wydatki na rolnictwo, rozwój wsi, rynki rolne oraz rybołówstwo w porównaniu z ub. r. będą zwiększone o 6 mld zł i wyniosą 60,6 mld zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Więcej czasu na wnioski o wsparcie małego przetwórstwa. ARiMR poszerza także zakres inwestycji

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 13:49
Z 29 grudnia do 28 stycznia 2022 r. ARiMR przedłuża przyjmowanie wniosków o "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój", w ramach tzw. małego przetwórstwa lub rolniczego handlu detalicznego. Agencja przypomina również, że do 29 grudnia trwa nabór na tzw. duże przetwórstwo.
rozwiń zwiń