X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Pomoc dla sprzedawców chryzantem. Wpłynęło już ponad 5,3 tys. wniosków

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2020 12:56
Do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do tej pory wpłynęło od posiadaczy chryzantem 5,3 tys. wniosków o pomoc na kwotę 84,3 mln zł - poinformował w czwartek na konferencji minister rolnictwa Grzegorz Puda.
Pomoc dla sprzedawców chryzantem. Wpłynęło już ponad 5,3 tys. wniosków
Foto: Glowimages.com

Jak mówił minister, na skutek zamknięcia cmentarzy z powodu epidemii koronawirusa (w dniach 31 października - 2 listopada), ministerstwo uruchomiło pomoc dla posiadaczy chryzantem, którzy nie mogli sprzedać kwiatów. O pomoc mogą się też ubiegać producenci chryzantem i przedsiębiorcy zajmujący się handlem.

Dotychczas wpłynęło 5,3 tys. wniosków na 84 mln zł

- Możemy powiedzieć, że akcja się udała, ponieważ na dziś wpłynęły wnioski na kwotę 84 mln zł" - ocenił Puda. Z aktualnie złożonych dokumentów wynika, że posiadacze chryzantem zgłosili do odbioru 7 mln sztuk tych kwiatów, w tym 3,7 mln szt. ciętych i 3,3 mln doniczkowych - poinformował minister. Dodał, że prognozowana kwota pomocy wyniesie ok. 84,3 mln zł.


Puda zaznaczył, że wnioski można było składać do 6 listopada 2020 r. Dotychczas do Agencji wpłynęło 5,3 tys. wniosków o przyznanie pomocy, ale liczba ta może się zmienić, ponieważ część zainteresowanych takim wsparciem mogła wysłać dokumenty za pośrednictwem poczty i te dokumenty jeszcze do ARiMR nie dotarły.

Komu i na jakich zasadach przysługują rekompensaty za niesprzedane chryzantemy

Szef resortu rolnictwa przypomniał, że rekompensata za niesprzedane chryzantemy wynosi w przypadku kwiatów doniczkowych 20 zł za sztukę, a ciętych – 3 zł. Pomoc przysługuje posiadaczom co najmniej 50 chryzantem doniczkowych w fazie pełnej dojrzałości oraz co najmniej 200 sztuk chryzantem ciętych w fazie pełnej dojrzałości, które nadawały się do sprzedaży w dniu złożenia wniosku.

Zdaniem ministra, rekompensata za niesprzedane kwiaty jest "dobrą ceną" - jest na takim poziomie, że zapewnia zysk nie tylko producentom i hurtownikom, ale także tym, którzy sprzedają kwiaty.


chryzantemy1200.jpg
Semeniuk: na rekompensaty dla sprzedawców chryzantem oraz samorządów przeznaczono 180 mln zł

Na stronie resortu rolnictwa czytamy, że pomoc przysługuje zagrożonym utratą płynności finansowej posiadaczom chryzantem będącym mikroprzedsiębiorstwem, małym lub średnim przedsiębiorstwem w związku z wprowadzonym od dnia 31 października 2020 r. do dnia 2 listopada 2020 r. zakazem wstępu na teren cmentarzy z powodu epidemii COVID-19.

Objęci są nią zarówno producenci rolni, jak i podmioty zajmujące się obrotem chryzantemami.

Całkowity budżet programu wsparcia dla hodowców i sprzedaży wynosił 180 milionów złotych.

Samorządy oraz instytucje publiczne włączyły się do akcji odbioru chryzantem

Wiceminister Anna Gembicka poinformowała, że do czwartku 12 listopada różne organizacje mogą zgłaszać chęć odbioru chryzantem. Dotychczas do ARiMR wpłynęło 4,8 tys. deklaracji odbioru tych kwiatów od organizacji pozarządowych, jednostek samorządu terytorialnego lub innych instytucji publicznych.

Organizacje te deklarują odbiór 1,6 mln szt. kwiatów doniczkowych i 0,6 mln szt. ciętych. Do odebrania pozostało 2,4 mln szt. doniczkowych i 2,7 mln ciętych.

"Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do składania zgłoszeń i odbiór oferowanych chryzantem. Pracownicy Agencji kontaktują się również z potencjalnymi odbiorcami chryzantem, działającymi na terenie danego powiatu, między innymi ze stowarzyszeniami, innymi organizacjami społecznymi, gminami, powiatami, instytucjami państwowymi i samorządowymi, KGW, parafiami, informując o możliwości odbioru chryzantem" - mówiła wiceminister.

Przypomniała, że osoba ubiegająca się o pomoc do 30 listopada musi do ARiMR dostarczyć potwierdzenie odbioru kwiatów przeznaczonych jako bioodpady. To warunek otrzymania pomocy od Agencji.

Zgodnie z przepisami rozporządzenia pomoc zostanie wypłacona do końca grudnia br.

IAR, PAP, ministerstwo rolnictwa, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wiceminister rolnictwa: wydatki w budżecie 2021 na rolnictwo wzrosną o 11,5 procent

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 15:27
Sejmowa komisja rolnictwa pozytywnie zaopiniowała budżet rolny na 2021 rok, nie wprowadzając do niego poprawek. Wydatki na rolnictwo, bez KRUS, wzrosną do 5 mld 159 mln zł, czyli o 11,5 proc. - poinformował wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamknięte cmentarze. Zobacz, na jakie wsparcie mogą liczyć handlowcy

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2020 13:12
Rząd, samorządy oraz handlowcy - m.in. wielkie sieci handlowe, reagują na zamkniecie cmentarzy z powodu pandemii koronawirusa. Premier zapowiada wsparcie dla samorządów a także dla handlujących kwiatami  i zniczami pod cmentarzami, sieci handlowe przedłużą ich sprzedaż.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Państwowy skup chryzantem. Znamy treść rozporządzenia i ceny

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 08:18
20 zł za chryzantemę doniczkową i 3 zł za chryzantemę ciętą – tyle Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zapłaci producentom tych kwiatów w ramach wsparcia finansowego. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie Rady Ministrów w tej sprawie. Wnioski o pomoc należy złożyć do piątku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Państwowy skup chryzantem. Ostatnie dni na złożenie wniosku

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2020 10:00
Do piątku 6 listopada producenci i sprzedawcy chryzantem mogą ubiegać się o rekompensaty za poniesione straty związane z zamknięciem cmentarzy od 30 października do 2 listopada. Wnioski należy składać w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
rozwiń zwiń