X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Polska wiodącym producentem gęsiny w UE. Nasze produkty trafiają nawet do Hongkongu

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2020 09:00
Polska jest jednym z ważniejszych producentów gęsiny w Unii Europejskiej; w latach 2015-2019 przedsiębiorcy wyeksportowali 17-22 tys. ton tego mięsa, głównie do Niemiec. W ostatnich latach widać dynamiczny wzrost pogłowia gęsi w naszym kraju.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: pixabay/public domain

– Rosnąca produkcja gęsiny w Polsce wynika z utrzymującego się popytu eksportowego oraz z coraz większej popularności tego mięsa wśród polskich konsumentów, doceniających jego walory smakowe, zdrowotne i dietetyczne – tłumaczy zastępca dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Marcin Wroński.

shutterstock owoce jabłka mythja 1200.jpg
Wybierając polskie produkty wspieramy gospodarkę. Rodzime produkty są lepsze

Korzystne proporcje kwasów tłuszczowych

Ze względu na wysoką jakość, polskie gęsi są cenione również przez zagranicznych konsumentów. W ostatnich pięciu latach (2015-2019) krajowi przedsiębiorcy sprzedawali na rynki zagraniczne od 17 do 22 tys. ton gęsiny; około 90 proc. wolumenu trafiło na rynek unijny, przede wszystkim do Niemiec. Polska gęsina jest sprzedawana do prawie wszystkich pozostałych państw UE, ale dotychczasowy eksport do tych krajów jest dużo mniejszy.

– Wartość polskich gęsi doceniają nie tylko europejscy konsumenci. Drugim co do wielkości rynkiem zbytu dla polskiej gęsiny jest Hongkong, do którego w 2019 r. trafiło 1,8 tys. ton tego asortymentu – poinformował Marcin Wroński.

Gęsina, w porównaniu z innymi gatunkami mięsa, charakteryzuje się korzystnymi proporcjami kwasów tłuszczowych, w tym tak istotnych dla naszego zdrowia omega-3 i omega-6. Mięso gęsi zawiera dużo białka, w skład którego wchodzą wszystkie aminokwasy egzogenne, których organizm człowieka nie jest w stanie wytworzyć, a które muszą być dostarczane do organizmu z pożywieniem. Mięso to jest źródłem witamin – z grupy B, witaminy A i E oraz wielu składników mineralnych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

zakupy sklep market żywność jedzenie 1200.jpg
Polska żywność ceniona na świecie. Eksportujemy jej coraz więcej

Gęś z Kołudy

Jak podkreśla Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, statystyczny mieszkaniec Polski konsumuje znacznie mniej gęsiny w porównaniu z mięsem kurzym czy indyczym. Dlatego duże znaczenie mają kampanie promocyjne, w tym ogólnopolska kampania "Kupuj świadomie".

Najbardziej popularnym gatunkiem gęsi w Polsce jest Gęś Biała Kołudzka, która stanowi około 90 proc. krajowego pogłowia, i jest efektem pracy Instytutu Zootechniki w Kołudzie Wielkiej.

 

PolskieRadio24.pl/PAP/DoS

 

Zobacz więcej na temat: eksport rolnictwo GOSPODARKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Eksport polskiej wołowiny. Wojciechowski: dominują rynki państw UE, które nie wymagają uboju rytualnego

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2020 10:00
Na liście głównych kierunków eksportowych polskiej wołowiny - poza Izraelem - brak jest krajów, w których dominuje zapotrzebowanie na mięso z uboju bez ogłuszania - podkreślił komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski z PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konsolidacja w rolnictwie. ARiMR pomaga w tworzeniu grup producentów

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 12:00
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przygotowuje kolejny, ósmy już nabór wniosków o przyznanie pomocy w ramach działania "Tworzenie producentów i organizacji producentów". Wsparcie finansowane jest z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. na lata 2014-2020. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Analiza: światowy handel ucierpiał mniej, niż przewidywano

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 15:50
Tegoroczny spadek światowego handlu nie będzie tak głęboki, jak się początkowo obawiano, jednak powrót do tendencji przedkryzysowych może potrwać znacznie dłużej - ocenił Polski Instytut Ekonomiczny. Analitycy wskazują jednocześnie na dużą aktywność polskich firm na rynkach zagranicznych.
rozwiń zwiń