X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

"Nowe przepisy po konsultacjach od 2022 r.". Komisja Europejska o rolnictwie ekologicznym

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2020 11:25
Komisja Europejska zaproponowała odroczenie o rok wejścia w życie przepisów dotyczących produkcji ekologicznej. Decyzja ma dać rolnikom i krajom UE więcej czasu na dostosowanie się do nowych reguł. W tym czasie plan działań ekologicznych zostanie poddany konsultacjom publicznym.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Zamiast od przyszłego roku regulacje mają zacząć obowiązywać 1 stycznia 2022 r. O odroczenie zwróciły się państwa członkowskie, Parlament Europejski, a także kraje spoza UE. Urzędnicy w Brukseli przyznają, że przez pandemię prace nad prawodawstwem wtórnym spowolniły.

Komisja stawia na solidne podstawy prawne

"Chociaż nowe rozporządzenie w sprawie produkcji ekologicznej stanowi silną podstawę, prawodawstwo wtórne, które należy jeszcze przyjąć, musi być równie solidne – zaznaczono w komunikacie Komisji Europejskiej.


ekologia dzieci 1200.jpg
Edukacja ekologiczna. Czy jest potrzebna polskim uczniom?

Najpierw konsultacje publiczne dotyczące m.in. strategii "Od pola do stołu"

Jednocześnie Komisja ogłosiła otwarcie konsultacji publicznych w sprawie przyszłego planu działania na rzecz rolnictwa ekologicznego. UE w ramach celów wyznaczonych w strategii "Od pola do stołu" i strategii na rzecz bioróżnorodności chce przeznaczać na rolnictwo ekologiczne 25 proc. gruntów rolnych.

– Strategia "Od pola do stołu" i strategia na rzecz bioróżnorodności wyznaczają ambitne cele dla sektora rolnego, aby zapewnić jego gotowość na dostosowanie się do założeń Europejskiego Zielonego Ładu. Rolnictwo ekologiczne będzie kluczowym elementem w procesie przejścia w stronę bardziej zrównoważonego systemu żywnościowego i lepszej ochrony różnorodności biologicznej – podkreślił unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

pap janusz wojciechowski 1200.jpg

Wojciechowski: perspektywy naszego rolnictwa są bardzo dobre na tle innych krajów UE

Plan działania na rzecz rolnictwa ekologicznego ma zostać przyjęty na początku 2021 r. Ma się koncentrować na pobudzaniu popytu na produkty ekologiczne, zachęcaniu do zwiększenia obszaru wykorzystywanego na potrzeby rolnictwa ekologicznego, a także zwiększaniu roli produkcji ekologicznej w walce ze zmianą klimatu i utratą różnorodności biologicznej.

Konsultacje KE pozwolą zebrać informacje na temat tego projektu od obywateli, organów krajowych i zainteresowanych stron. Kwestionariusz będzie dostępny w internecie przez 12 tygodni do 27 listopada.

Dzisiaj najważniejsza jest walka o ograniczenie wpływu koronawirusa

Odroczenie wejścia w życie o rok przepisów w sprawie produkcji ekologicznej pochwalił szef komisji rolnej europarlamentu Norbert Lins.

– Pospieszne zatwierdzanie prawa wtórnego, gdy rolnicy są zajęci zwalczaniem skutków Covid-19, wyrządziłoby więcej szkody niż pożytku – ocenił.

Jego zdaniem odłożenie wejścia rozporządzenia w życie jest jedyną wykonalną opcją, dającą państwom członkowskim, rolnikom i innym zainteresowanym podmiotom wystarczająco dużo czasu na pomyślne przejście na nowy, lepszy system produkcji ekologicznej.

Unijne reguły wskazujące, czym są produkty ekologiczne, mają służyć temu, by żywność była produkowana przy użyciu naturalnych substancji i procesów. Ma to prowadzić do stosowania metod o ograniczonym wpływie na środowisko. Dla rolników dostosowanie się do tych wymogów jest jednak wyzwaniem.

Aby odroczenie przepisów mogło wejść w życie postulat komisji Europejskiej muszą zatwierdzić jeszcze Parlament Europejski i Rada UE.

PolskieRadio24.pl/PAPA/DoS, jk

 

Zobacz więcej na temat: rolnictwo GOSPODARKA ekologia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Unia chce więcej ekologii w rolnictwie. Janusz Wojciechowski: to dobry kierunek

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2020 13:00
Strategia bioróżnorodności oraz "Od pola do stołu", które mają wprowadzić proekologiczne zmiany w rolnictwie, to dobry kierunek - uważa unijny komisarz Janusz Wojciechowski. - KE będzie chciała zachęcać rolników do dobrowolnych zmian, zamiast ich do nich zmuszać - zaznaczył.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybierając polskie produkty wspieramy gospodarkę. Rodzime produkty są lepsze

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2020 09:00
Polska jest dużym producentem i eksporterem artykułów rolno-spożywczych. Konsument wybierając polskie produkty wspiera krajową gospodarkę i rolnictwo – przypomina Kancelaria Premiera z okazji Dnia Polskiej Żywności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Unia przychylnie patrzy na nowe technologie w rolnictwie. Są fundusze na innowacje

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2020 12:55
Rozpoczęły się prace nad polskim inteligentnym robotem polowym przeznaczonym do uprawy kukurydzy. Projekt uzyskał ponad 12 mln zł unijnego dofinansowania z Programu Inteligentny Rozwój.
rozwiń zwiń