X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

1 września rusza obowiązkowy Powszechny Spis Rolny. Podstawową formą zbierania danych będzie e-aplikacja

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 07:00
Rozpoczynający się jutro Powszechny Spis Rolny jest obowiązkowy. Podstawową formą zbierania danych będzie aplikacja internetowa, ale można niezbędne dane przekazać rachmistrzom przez telefon. Zbieranie informacji statystycznej bezpośrednio u rolnika będzie ostatecznością.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/T.W. van Urk

Spis będzie prowadzony we wszystkich gospodarstwach rolnych - osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej.

- Spis potrwa do 30 listopada i jest obowiązkowy, formą podstawową będzie tzw. samospis poprzez aplikację internetową - tłumaczy wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.


rolnicy 1200.jpg
Za miesiąc Narodowy Spis Rolny

"Spisz się przez telefon"

Aplikacja będzie dostępna na stronie spisrolny.gov.pl. Jeśli nie ma możliwości skorzystania z niej, rolnik będzie mógł skorzystać ze specjalnej infolinii 22 2799999 w. 1 i wybrać opcję "spisz się przez telefon"; wówczas zostanie przełączony do ankietera, który spisze dane. Następna możliwość to spisanie się w gminnym biurze spisowym; zgodnie z przepisami samorządy mają zorganizować takie stanowiska spisowe na terenie urzędu. Jeśli mimo to rolnik nie dokona spisu, rachmistrz spisowy spróbuje skontaktować się z nim telefonicznie, by zebrać dane.

- Zatrudniamy też rachmistrzów terenowych, którzy – jeżeli tylko sytuacja epidemiczna na to pozwoli - w ostateczności pójdą do rolników do domów i spiszą ich na miejscu - dodaje dyrektor Urzędu Statystycznego w Białymstoku Ewa Kamińska-Gawryluk. Zapewnia przy tym, że przekazane dane będą bezpieczne; wszyscy pracownicy zaangażowani w spis rolny składają też przyrzeczenie o zachowaniu tajemnicy statystycznej.

Obowiązek w UE z rekomendacji ONZ

Obowiązek realizacji spisów nakłada na państwa członkowskie UE rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wynika on również z rekomendacji ONZ ds. Wyżywienia (FAO). W państwach członkowskich ONZ pełne badanie jest realizowane raz na 10 lat i obejmuje wszystkie gospodarstwa rolne.

Zakres, formę i tryb przeprowadzenia powszechnego spisu rolnego w 2020 r. przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego reguluje ustawa o spisie rolnym. Ona też określa zakres, formę i tryb prac związanych z przygotowaniem i opracowaniem wyników spisu. Wyniki spisu rolnego są jedynym źródłem, które pozwala dokładnie scharakteryzować polskie rolnictwo. Poprzednie takie badanie odbyło się 10 lat temu. Za spis rolny odpowiada GUS.

uprawa rolnik rolnictwo koszta 1200.jpg
Ważny termin dla młodych rolników. ARiMR przypomina o wnioskach w sprawie premii

Nie będzie pytań dotyczących majątku

Zakres tematyczny formularza spisowego obejmuje 11 działów. Nie wszystkie pytania będą dotyczyć spisywanego gospodarstwa rolnego. Działy to:

 • użytkowanie gruntów;
 • powierzchnia zasiewów;
 • zwierzęta gospodarskie;
 • nawożenie;
 • ochrona roślin;
 • budynki gospodarskie;
 • ciągniki, maszyny i urządzenia rolnicze;
 • działalność gospodarcza;
 • struktura dochodów gospodarstwa domowego z użytkownikiem gospodarstwa indywidualnego;
 • aktywność ekonomiczna;
 • chów i hodowla ryb.

 

 W formularzu spisowym nie będzie pytań dotyczących majątku czy wysokości dochodów rolników. W przypadku dochodów będzie wymagane tylko podanie informacji, jaki w przybliżeniu procentowy udział stanowią dochody z prowadzonej działalności rolniczej, działalności pozarolniczej, pracy najemnej i źródeł niezarobkowych, takich jak emerytury i renty.

 

PolskieRadio24.pl/PAP/DoS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Można składać wnioski o dotacje na nawadnianie gospodarstwa. Nawet 60 proc. refundacji

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2020 04:37
Od piątku rolnicy, którzy chcą zabezpieczyć uprawy przed suszą, mogą ubiegać się o dotacje na inwestycje w nawadnianie gospodarstwa. Wnioski można składać do 20 kwietnia w oddziałach regionalnych i biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Pomoc finansowa wynosi maksymalnie 100 tysięcy złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GUS: produkcja przemysłowa w lutym większa niż oczekiwano

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2020 12:30
Główny Urząd Statystyczny poinformował w czwartek, że produkcja przemysłowa w lutym 2020 roku wzrosła o 4,9 proc. (licząc rok do roku), a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 2,2 proc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GUS: rośliny uprawne dobrze zniosły ciepłą zimę

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2020 13:15
Z badań polowych przeprowadzonych przez rzeczoznawców wojewódzkich w lutym i marcu br. wynika, że w tym roku uprawy ozime przezimowały znacznie lepiej niż w 2019 roku, praktycznie bez strat - poinformował w środę GUS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ważny termin dla młodych rolników. ARiMR przypomina o wnioskach w sprawie premii

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2020 15:40
Do 17 sierpnia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała wnioski od młodych rolników o przyznanie im premii. Dotacja w wysokości 150 tys. zł ma pomóc osobom, które nie ukończyły 40 lat, w rozwijaniu swoich gospodarstw rolnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cyfryzacja w rolniczych rozliczeniach jest nieunikniona. Komunikacja elektroniczna staje się standardem

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 09:29
Wszystko wskazuje na to, że nowy okres programowania unijnej polityki rolnej będzie wymagał rozwiązań cyfrowych. Jeszcze kilka lat temu niewielka grupa beneficjentów (1 proc.) składała wnioski o dopłaty bezpośrednie przez internet, teraz jest to powszechne.  
rozwiń zwiń