X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Dopłaty bezpośrednie. Zobacz, kiedy ruszy wypłata zaliczek dla rolników

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2020 11:42
- Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jest przygotowana do wypłacania zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich - poinformował prezes ARiMR Tomasz Nowakowski. W tym roku zaliczki mają wynosić 70 proc. należnej kwoty, a przypadku płatności z PROW - 85 proc.
Premia jest bezzwrotna, a podstawą dla jej otrzymania jest dobry biznesplan.
Premia jest bezzwrotna, a podstawą dla jej otrzymania jest dobry biznesplan.Foto: Production Perig/Shutterstock.com

Jak zapewnił, "na ten moment wnioski obszarowe, które wpłynęły w tym roku są już w 75 proc. z (1,3 mln wniosków) zatwierdzone do wypłaty".

Od 16 października zaczną się wypłaty zaliczek

-  Myślę, że do końca września dojdziemy do 90 proc., tak, by od 16 października zacząć wypłacać zaliczki - powiedział szef ARiMR.

Jak mówił, z jednej strony jest to proces, bo samo naliczenie jest automatyczne, ale potem trzeba wystawić zlecenia płatności i to już robią ręcznie pracownicy Agencji.

Listy zleceń wypłat w formie elektronicznej - zmniejszą koszty i przyspiesza wypłaty

- Do usprawnienia wypłat chcemy wprowadzić system (eLZP)do automatycznego przesyłu list zleceń płatności. Został on już przetestowany - podkreślił.

telemarketerzy call center 1200.jpg
Aplikacja dla rolników. Smartfon ograniczy liczbę kontroli


- Polega on na tym, że nie wysyłamy listy płatności do centrali w papierze, ale w formie elektronicznej. W ten sposób unikamy kosztów przesyłek pocztowych. Można też szybciej wypłacić należności - zaznaczył prezes.

Dodał, że ten rok pokaże, czy ten system jest wydolny do realizowania dużej ilości zleceń.

Dotychczas wypłatę zaliczki poprzedzała kontrola wytypowanych  gospodarstw.

Do tej pory warunkiem wypłaty zaliczki dopłaty bezpośredniej było przeprowadzenie tzw. kontroli na miejscu. Chodzi o przeprowadzanie kontroli, która sprawdzi stan faktyczny z zadeklarowanym we wniosku. Co roku losowo jest ona dokonywana w 5 proc. gospodarstw rolnych ubiegających się o takie dopłaty, tj. podlega jej ok. 65 tys. gospodarstw.

- Z mojej wiedzy wynika, że wszystkie przepisy, które są tworzone idą w tym kierunku, by kontrola na miejscu nie blokowała wypłaty zaliczek - poinformował Nowakowski.

Dodał, że ostatecznie będzie wiadomo, czy takie rozwiązanie wejdzie w życie w połowie października.

pieniadze rolnictwo1200.jpg
300 tys. zł wsparcia z ARiMR dla rolników poszkodowanych przez klęski żywiołowe lub ASF

Rolnik dzięki specjalnej aplikacji może przyspieszyć kontrolę

Jeśli tak się stanie, to nie będzie problemu z wypłatami, ale niezależnie od tego wszystkie zespoły starają się skontrolować jak najwięcej gospodarstw.

W kontroli na miejscu pomoże też mobilna aplikacja, która zostanie uruchomiona w całym kraju od września br. Za jej pomocą rolnicy będą mogli np. przekazywać informacje w formie zdjęć działki czy upraw, wówczas nie będzie potrzeba ponownej kontroli.

Kontrole przyspieszą też zdjęcia satelitarne

W ograniczeniu kontroli w przyszłości pomoże też teledetekcja, nad którą pracuje ARiMR. Polega ona na wykorzystaniu zdjęć satelitarnych.

- W tym roku będziemy w stanie za pomocą teledetekcji rozpoznawać główne uprawy rolne - powiedział Nowakowski. Zdjęcia satelitarne są jakościowo gorsze od zdjęć lotniczych.

Obecnie rolnik dostaje we wniosku ortofotomapy pochodzące ze zdjęć lotniczych, na których widać działki i uprawy i na nich nanosi ewentualne poprawki. Na razie zdjęcia satelitarne są dostępne tylko dla pracowników Agencji i wykorzystuje się je dopiero od roku jako pomoc przy weryfikacji wniosków.

ARiMR myśli o wykorzystaniu sztucznej inteligencji do kontroli

Nowakowski zaznaczył, że ARiMR bazuje na zdjęciach bezpłatnych, które nie mają zbyt wysokiej rozdzielczości i dlatego nie nadają się dla rolników, ale "będziemy wykorzystywali sztuczną inteligencję, żeby z automatu te urządzenia pomagały nam w rozpoznawaniu roślin".

Dodał, "docelowo we współpracy z NCBR (Narodowe Centrum Badań i Rozwoju) chcemy, by sztuczna inteligencja pozwoliła wyostrzyć nam te zdjęcia, tak by z rozdzielczości 10 metrowej bylibyśmy w stanie zrobić rozdzielczość 3 metrową. A to mogłoby zastąpić dość drogie zdjęcia lotnicze".

- Zdjęcia satelitarne robione są nawet dzień po dniu i to jest ich przewaga, bo są bardziej aktualne. Na zdjęciach lotniczych pracuje się 2-3 lata. Przejście na zdjęcia satelitarne będzie wymagało zmiany systemu ich obsługi i odpowiednich urządzeń tzw. sztucznej inteligencji, które będą te zdjęcia obrabiały - wyjaśnił Nowakowski.

PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Budżet UE: 2 mld euro więcej dla polskich rolników

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 18:37
Mimo dodatkowych miliardów euro, które UE ma przeznaczyć na odbudowę gospodarczą po pandemii koronawirusa, nowy wieloletni budżet UE na rolnictwo będzie mniejszy niż w latach 2014-20. Tyle że cięcia nie obejmą polskich rolników - ci otrzymają na rozwój obszarów wiejskich o 2 mld euro więcej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dodatkowe 400 mln zł na pomoc dla rolników poszkodowanych przez koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2020 16:34
Sejmowa Komisja Finansów Publicznych pozytywnie zaopiniowała wnioski ministrów finansów i rolnictwa o przesuniecie z rezerw budżetowych 400 mln zł na wypłatę pomocy dla rolników dotkniętych efektami epidemii koronawirusa.
rozwiń zwiń