X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Polska żywność odzyskuje eksportowe rynki

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2020 17:30
Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski powiedział, że zapotrzebowanie na polską żywność za granicą wraca do poziomu sprzed pandemii. W pierwszym półroczu wartość eksportu towarów rolno-spożywczych wyniosła 16 miliardów euro, czyli o 7 procent więcej niż w tym samym okresie w ubiegłym roku.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock.com

Szef resortu rolnictwa i rozwoju wsi przypomniał, że epidemia negatywnie wpłynęła na polski eksport szczególnie w marcu i kwietniu, ale sytuacja już się znacząco poprawiła.

Jak podał Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, w strukturze towarowej polskiego eksportu produktów rolno-spożywczych pierwszą pozycję pod względem wartości zajmuje żywiec, mięso i jego przetwory.

W pierwszym półroczu 2020 roku przychody uzyskane ze sprzedaży zagranicznej tej grupy towarowej były o 4 procent niższe niż rok wcześniej i wyniosły 3,1 miliarda euro, stanowiąc 19 procent wartości całego polskiego eksportu produktów rolno-spożywczych.

shutterstock_żywność etykieta 1200.jpg
GUS: rośnie pozycja Polski w eksporcie żywności. Zobacz, w których produktach przodujemy

Posłuchaj
00:23 10587934_1.mp3 Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski o rosnącym zapotrzebowaniu na polską żywność. (IAR)

W pierwszej połowie 2020 roku drugą pod względem wartości pozycję z 14-procentowym udziałem w eksporcie produktów rolno-spożywczych z Polski zajmowało ziarno zbóż i przetwory, których sprzedaż, w porównaniu z analogicznym okresem 2019 roku, zwiększyła się o 37 procent do 2,4 miliarda euro.


Posłuchaj
00:19 10587934_2.mp3 Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski o zapotrzebowaniu na polską żywność za granicą, które wraca do poziomu sprzed pandemii. (IAR)

Wzrost wartości eksportu odnotowano także w przypadku tytoniu i wyrobów tytoniowych, produktów mlecznych, cukru i wyrobów cukierniczych oraz ryb i przetworów.

Większa była również wartość wywozu między innymi owoców i przetworów, kawy, herbaty i kakao oraz nasion roślin oleistych i tłuszczy roślinnych.

IAR, PR24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polska pieczarkową potęgą. Dobra jakość, konkurencyjna cena

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2020 10:51
Polska jest największym producentem pieczarek w Europie i jednym z liderów na świecie. Z naszego kraju pochodzi ponad połowa unijnego eksportu tych grzybów; krajowe spożycie jest przy tym jednym z najniższych w UE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coraz bliżej utworzenia holdingu spożywczego. Poznaliśmy szczegóły konsolidacji

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2020 14:12
- Wytypowano 17 spółek do powstającego holdingu spożywczego. Konsolidacja nastąpi w oparciu o działalność Krajowej Spółki Cukrowej - poinformował wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska w czołówce eksporterów żywności. Wiemy jakie miejsce zajmuje w skali globu

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2020 11:11
Wartość światowych obrotów handlowych produktami rolno-spożywczymi wyniosła w 2018 r. 3,1 biliona dolarów. Artykuły rolne i żywność przetworzona, produkowane zazwyczaj na obszarach wiejskich, odpowiadały za 8 proc. światowych obrotów towarowych. Większość światowego handlu stanowiły wyroby przetwórstwa przemysłowego, wytwarzane na obszarach miejskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GUS: rośnie pozycja Polski w eksporcie żywności. Zobacz, w których produktach przodujemy

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2020 08:20
W 2019 r. w wyniku zmian modernizacyjnych i rozwoju swobodnej wymiany towarowej wzmocniła się handlowa pozycja Polski na rynku europejskim i światowym - wynika z raportu GUS. Wartość eksportu żywności osiągnęła 31,4 mld euro, tj. o 5,8 proc. więcej niż rok wcześniej.
rozwiń zwiń