X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Podaż jabłek będzie rosła, ceny powinny spadać. Ostatecznie zadecyduje pogoda

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2020 09:30
Wraz z wchodzeniem w okres tegorocznych zbiorów podaż jabłek na naszym rynku będzie rosła, a ceny powinny spadać – oceniają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Polska jest największym w UE i 3. na świecie producentem jabłek.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: mythja//Shutterstock.com

– Choć zbiory zostały zredukowane przez wiosenne przymrozki i późniejsze gradobicia, w bieżącym roku polskich jabłek nie powinno zabraknąć – ocenili analitycy w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE".


zakupy sklep market żywność jedzenie 1200.jpg
Od 1 lipca jakość i pochodzenie żywności w sklepach skontroluje jedna instytucja

Zbiory jabłek w 2020 r. mogą być większe w porównaniu z ubiegłorocznymi o ok. 6 proc i wynieść 3,3 mln ton. Z kolei World Apple and Pear Association szacuje je na 3,4 mln ton, przewidując ich spadek u naszych największych konkurentów: we Włoszech, Francji, w Chinach i USA.

– Nawet wyższa z przytoczonych prognoz wciąż nie odzwierciedla potencjału produkcyjnego rodzimych sadowników, jako że rekordowy zbiór w 2018 r. wyniósł ok. 4 mln ton – przypomina PIE.

Ostatecznie zadecydują warunki pogodowe

Zdaniem ekspertów zapowiadane wyższe zbiory jabłek w kraju najprawdopodobniej wpłyną na wzrost eksportu w bieżącym roku.

– Obecnie trudno jednak przewidzieć, jak dużego wzrostu należy się spodziewać, gdyż znaczny wpływ na ostateczne wyniki eksportu będą mieć warunki pogodowe (coraz częstsze gradobicia) oraz rozwój pandemii koronawirusa COVID-19 – czytamy w opracowaniu.

W przypadku zwiększania się liczby zakażeń w Polsce bądź drugiej fali zachorowań w Europie, obroty handlowe świeżymi owocami mogą być ograniczone, choćby z powodu zamknięcia granic dla pracowników sezonowych, bądź utrudnień dla firm transportowo-spedycyjnych.

Główny polski owoc eksportowy

Polska jest największym w Unii Europejskiej i 3. na świecie, po Chinach i USA, producentem jabłek. Według danych GUS w 2019 r. rodzimi sadownicy zebrali ich 3,08 mln ton, co stanowiło blisko 90 proc. wszystkich owoców zebranych w polskich sadach. Nasz kraj jest też największym unijnym oraz jednym z największych na świecie eksporterów jabłek (pod względem wolumenu sprzedaży).


jabłka1200.jpg
Kiedy roboty zastąpią pracowników w polskich sadach?

– Jabłka są głównym polskim owocem eksportowym, stanowią ponad 75 proc. wolumenu eksportu wszystkich owoców wysyłanych z kraju za granicę i jednocześnie ponad 1 proc. wartości polskiego eksportu rolno-spożywczego – podkreślają analitycy PIE, dodając, że polskie jabłka konkurują z innymi na świecie niższą ceną i wysoką jakością.

Lider z udziałem 29,4 proc.

Z kolei z danych Eurostatu wynika, że w 2019 r. 27 państw UE wyeksportowało 3,3 mln ton świeżych jabłek o łącznej wartości 2,1 mld euro. Na liście unijnych eksporterów Polska – czwarty rok z rzędu – pozostawała liderem z udziałem 29,4 proc. (974 tys. ton za ponad 327 mln euro). Drugie były Włochy, których udział wyniósł nieco ponad 28 proc. (928 tys. ton), a kolejne: Francja – 11,5 proc. (381 tys. ton), Niderlandy – ok. 6 proc. (197 tys. ton), Belgia – 5,9 proc. (195 tys. ton) oraz Hiszpania – 3,9 proc. (128 tys. ton).

 

PolskieRadio24.pl/PAP/DoS

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ceny hurtowe warzyw przed Wielkanocą. Znamy dane z giełdy w Broniszach

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2020 13:30
Przed świętami wielkanocnymi handel na Rynku Hurtowym w Broniszach był tylko nieco mniejszy niż w poprzednich latach. Mniej było polskich nowalijek, a za te importu trzeba było zapłacić dużo więcej - powiedział  Maciej Kmera z biura promocji giełdy rolniczej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GUS: rośliny uprawne dobrze zniosły ciepłą zimę

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2020 13:15
Z badań polowych przeprowadzonych przez rzeczoznawców wojewódzkich w lutym i marcu br. wynika, że w tym roku uprawy ozime przezimowały znacznie lepiej niż w 2019 roku, praktycznie bez strat - poinformował w środę GUS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego: susza może odbić się na eksporcie żywności

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2020 13:18
Mniejsza podaż krajowych zbóż, roślin paszowych oraz warzyw i owoców może przełożyć się nie tylko na spadek polskiego eksportu produktów rolno-spożywczych, ale i na wzrost cen żywności w Polsce - ocenili analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).
rozwiń zwiń

Czytaj także

UOKiK: rolnicy i dostawcy otrzymali ponad 400 mln zł zaległych płatności za ich produkty

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 10:46
Najwięksi gracze na rynku rolno-spożywczym, niezwłocznie po interwencji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasza Chróstnego, spłacili zaległości wobec mniejszych kontrahentów na kwotę 400 mln zł - poinformował w środę UOKiK.
rozwiń zwiń