X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Jan Krzysztof Ardanowski: rolnictwo priorytetem rządu, zapewnia bezpieczeństwo żywnościowe

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 14:56
Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, podsumowując dwa lata kierowania resortem, powiedział, że znaczenie rolnictwa dla polskiej gospodarki jest ogromne. Polska wieś zapewnia bezpieczeństwo żywnościowe, bo - jak mówił - co by to było, gdyby w okresie pandemii zabrakło żywności.
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas konferencji prasowej, podsumowującej dwa lata działań resortu, 24 bm. w Warszawie.
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas konferencji prasowej, podsumowującej dwa lata działań resortu, 24 bm. w Warszawie.Foto: PAP/Paweł Supernak

 - W sytuacji pojawienia się różnych problemów, a tych nie brakuje na polskiej wsi, potrzebne jest wsparcie premiera, a także prezydenta - powiedział w środę minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.


Posłuchaj
00:27 rol 1.mp3 Minister powiedział, że dzięki jego działaniom rozszerzono wykaz nieuczciwych praktyk handlowych oraz nadano dodatkowe uprawnienia Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów./IAR/.

 

Rolnictwo jest priorytetem całego rządu

Jak mówił minister, Rada Ministrów po raz pierwszy przyjmując kilka miesięcy temu strategię na rzecz zrównoważonego rozwoju rolnictwa i rybołówstwa, przyjęła deklarację na rzecz rozwoju wsi i rolnictwa, pod którą podpisali się wszyscy członkowie rządu oraz prezydent. Oznacza to, że minister rolnictwa nie jest petentem wobec innych ministrów, a sprawy rolnictwa są priorytetem całego państwa.


Podkreślił, że rząd chce, by rolnictwo rozwijało się w sposób zrównoważony w oparciu o gospodarstwa rodzinne.


Posłuchaj
00:31 rol 2.mp3 Jan Krzysztof Ardanowski dodał, że rolnictwo i rozwój wsi są strategicznymi zadaniami państwa. Świadczy o tym przyjęta niedawno deklaracja Rady Ministrów, pod którą podpisali się wszyscy ministrowie oraz prezydent Andrzej Duda./IAR/.

 

Problemy nie omijają rolnictwa – przykładem zmaganie się w ubiegłych latach z suszą

W rolnictwie problemów nie brakuje, przez ostatnie dwa lata rolnicy zmagali się z suszą, ponosząc ogromne straty, a państwo na wsparcie poszkodowanych przeznaczyło w latach 2018-2019 aż 4,5 mld zł. Zapewnił, że rekompensaty za ubiegłoroczne straty pogodowe zostaną w pełni wypłacone.

Andrzej Duda 1200.jpg
Prezydent: polskie rolnictwo musi cieszyć się szczególną opieką ze strony państwa

Rządowe wsparcie rolników: mniejsza akcyza na paliwo rolne, dopłaty

Minister podkreślił, że zadaniem resortu jest przede wszystkim poprawa jakości życia na wsi i dochodów rolników. Można to zrobić m.in. poprzez zmniejszenie kosztów produkcji. Do takich działań należy zwiększenie zwrotu podatku akcyzowego na paliwo rolnicze, dopłaty do materiału siewnego czy do wapnowania.

Ważny dobrostan zwierząt

Kolejnym wsparciem jest dopłata do krów i świń, a w zasadzie do poprawy dobrostanu utrzymywania tych zwierząt. Wnioski o dopłaty z tego tytułu złożyło 42 tys. gospodarstw.

Ardanowski poinformował, że w resorcie pracuje zespół, który ma określić, co to jest dobrostan zwierząt.

Zapowiedział również kontrole we wszystkich schroniskach dla zwierząt, które przeprowadzi inspekcja weterynaryjna. Jednocześnie minister potępił odbieranie zwierząt rolnikom przez pseudoekologów.

Powołany zostanie pełnomocnik ds. praw zwierząt

Poinformował, że podjął decyzję o powołaniu pełnomocnika ds. praw zwierząt. "To on przygotuje nową ustawę o ochronie zwierząt, w której można będzie zawrzeć powołanie Rzecznika Praw Zwierząt" – powiedział Ardanowski.

Ważna ochrona rolników przed nieuczciwymi praktykami

Minister zaliczył też do istotnych zadań zwiększenie pozycji rolników w łańcuchu od pola do stołu. Określone zostało, co to jest nieuczciwa praktyka, wprowadzony został obowiązek zawierania umów, UOKiK ma możliwość nałożenia kar. A od lipca br. nastąpi połączenie Inspekcji Handlowej i Inspekcji Handlowej Jakości Artykułów Rolno-Spożywczych, która wzmocni kontrolę nad jakością żywności.

Ułatwienia, nie tylko finansowe, dla rolników sprzedających swoje produkty

Małe gospodarstwa rolne mogą zaś poprawić swoje dochody poprzez sprzedaż swoich produktów żywnościowych. Taka sprzedaż została rozszerzona i rolnicy legalnie mogą zaopatrywać w nią np. restauracje, stołówki, gospodarstwa agroturystyczne, lokalne sklepy.


W ramach rolniczego handlu detalicznego zwiększono z 20 tys. zł do 40 tys. zł kwotę wolną od podatku. Dodatkowo sprzedaż detaliczna nie wymaga zezwolenia, tylko zgłoszenia do odpowiedniej inspekcji. Zainteresowanie taką formą zwiększania dochodów rośnie - zaznaczył minister.

Ardanowski poinformował o utworzeniu portalu e-bazarek. Ma on kojarzyć oferty kupna i sprzedaży. Rolnicy mogą na tej platformie bezpłatne zamieszczać ogłoszenia o produktach. Jego zdaniem, uruchomienie portalu umożliwia skrócenie łańcucha dostaw żywności od producenta do konsumenta, rozwój rolniczego handlu detalicznego (RHD) oraz tzw. działalności marginalnej, ograniczonej i lokalnej (MOL).

Szef resortu rolnictwa, przypomniał też, że ponadto zostały wprowadzone ułatwienia dla rolników zamierzających założyć rzeźnię o małej zdolności produkcyjnej położoną na terenie gospodarstwa. Mają one złamać monopol pośredników w handlu mięsem.

Dla rządu ważny dialog z rolnikami

Ardanowski zaznaczył, że dla niego istotny jest dialog z organizacjami rolniczymi. Ważna jest także pozycja polskich organizacji rolniczych w UE. Zapowiedział, że organizacje należące do Copa-Cogeca dostaną dofinansowanie do swojej działalności na forum unijnym.

Rośnie eksport polskiej żywności

Polska jest dużym producentem żywności, dlatego konieczne jest pozyskiwanie nowych rynków zbytu. W 2019 r. dzięki działaniom służb weterynaryjnych uzgodniono 28 świadectw dla eksportu wyrobów pochodzenia zwierzęcego, a w tym roku 20. Pozwala to co roku zwiększać eksport żywności. W ubiegłym roku wartość eksportu wyniosła 31,4 mld euro (saldo dodanie 10,4 mld euro.) wobec 4 mld euro w 2004 r. A w pierwszym kwartale br. wartość eksportu była na poziomie 8,4 mld euro tj. o 9,9 proc. wyższym niż rok wcześniej - poinformował minister.

IAR, PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Minister rolnictwa: oddala się klęska suszy, pomogły majowe deszcze

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 10:52
- Patrzymy z pewną nadzieją, że nie będzie suszy, jakiej się spodziewaliśmy. Sytuacja się chwilowo poprawiła - mówił w czwartek minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Jak dodał, przygotowywana jest ustawa, która ułatwi budowę studni oraz spiętrzeń wodnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Susza, brak wody? Sprawdź, jak uzyskać dopłaty do małej retencji

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 14:40
Susza i brak wody to narastający problem nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Mają im przeciwdziałać rządowe programy służące nie tylko oszczędzaniu wody, ale także jej magazynowaniu i przechowywaniu. Poszczególne resorty i agendy rządowe oferują na te cele setki milionów złotych. Przedstawiamy, gdzie i jak uzyskać wsparcie.
rozwiń zwiń