X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Budżet UE: 2 mld euro więcej dla polskich rolników

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 18:37
Mimo dodatkowych miliardów euro, które UE ma przeznaczyć na odbudowę gospodarczą po pandemii koronawirusa, nowy wieloletni budżet UE na rolnictwo będzie mniejszy niż w latach 2014-20. Tyle że cięcia nie obejmą polskich rolników - ci otrzymają na rozwój obszarów wiejskich o 2 mld euro więcej.
Audio
  • Dwa miliardy euro więcej dla Polski na rolnictwo przewiduje nowy projekt unijnego budżetu po 2020 roku. Komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski poinformował, że pula na całą unijną politykę rolną została zwiększona o 24 miliardy euro./IAR/.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PR24

Jak mówił kilka dni temu Janusz Wojciechowski, to dobra wiadomość dla Polski, bo były zakusy, by pieniądze na rolnictwo ograniczać. Ostatecznie jednak środki na rozwój obszarów wiejskich zwiększono.

Więcej środków dla małych gospodarstw, na projekty związane z zieloną produkcją

- Będzie więcej pieniędzy na pomoc rolnikom w rozwoju gospodarstw, na pomoc dla małych gospodarstw, na wprowadzanie różnych projektów związanych z zieloną produkcją. Bardzo się z tego cieszę, bo było takie niebezpieczeństwo, że fundusze rolne w tej trudnej sytuacji pandemii zostaną obcięte - powiedział komisarz.

Krzysztof Ardanowski 1200.jpg
Ardanowski: widać, jak ważną rolę odgrywa rolnictwo w dobie koronawirusa

Dodał, że wspólna polityka rolna została doceniona. - Rolnicy odgrywają ogromną rolę, jesteśmy im bardzo wdzięczni za to, że w tym kryzysie zapewniają nam wszystkim bezpieczeństwo żywnościowe. Musimy zapewnić rolnikom bezpieczeństwo ekonomiczne i w tym kierunku idzie polityka europejska - dodał unijny komisarz.

Budżet UE na lata 2021-27 przewiduje na Wspólną Politykę Rolną 348 mld euro

Unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski mówił na wtorkowej konferencji prasowej w Brukseli, że w obecnym budżecie na lata 2014-2020 na Wspólną Politykę Rolną dla całej UE przewidziane jest 385 mld euro.

W swoim projekcie z 2018 r. KE zaproponowała, by w latach 2021-2027 na ten cel przeznaczyć 324 mld euro. Przedstawiona w ubiegłym tygodniu nowelizacja zakłada, że wraz ze środkami na odbudowę po kryzysie do rolników trafi 348 mld euro (w cenach stałych z 2018 r.).

ardanowskli 1200 pap.jpg
Jan Krzysztof Ardanowski: konieczna walka o duży udział Polski w budżecie rolnym UE

Już przed dwoma laty, prezentując pierwszą wersję projektu wieloletnich ram finansowych, Komisja posługiwała się wybiegiem, by zatuszować skalę cięć w rolnictwie, co szybko wychwycił Parlament Europejski. Teraz też podczas prezentacji nowych liczb KE posługuje się raz cenami bieżącymi (czyli uwzględniającymi inflację), a raz cenami stałymi (obrazującymi realny spadek lub wzrost funduszy).

Budżet w części rolnej trochę mniejszy niż w latach 2014-20, ale większy od propozycji z 2018 r. o 24 mld euro

Licząc w cenach bieżących, nowa propozycja wydatków na Wspólna Politykę Rolną to 391 mld euro.

 - To 2 proc. więcej (niż obecnie - PAP), ale oczywiście w cenach stałych początkowa propozycja była 324 mld euro, a nowa propozycja wynosi 348 mld euro - przyznał Wojciechowski.

Zaznaczył przy tym, że konkretne płatności dla rolników są dokonywane w cenach bieżących. Wydatki są indeksowane w związku z inflacją co roku, co nie oznacza, że co roku dochodzi do wzrostu budżetu, a jedynie dopasowania go do tego, że rolnicy więcej płacą za nasiona, pracowników czy środki ochrony roślin.

Niezależnie od tego, że przedstawiona w minionym tygodniu propozycja KE dotycząca Wspólnej Polityki Rolnej jest skromniejsza niż budżet na lata 2014-2020, to środków jest o 24 mld euro więcej, niż zakładano w 2018 r. 15 miliardów z tego, to środki na obudowę po kryzysie koronawirusowym, a reszta to wzrost dokonany w samych wieloletnich ramach finansowych (liczby w cenach z 2018 r.).

Dodatkowe środki budżetowe będą przeznaczone na Zielony Ład i cyfryzację

Wojciechowski podkreślał, że dodatkowe środki powinny być wydawane zgodnie z głównymi priorytetami unijnymi: Zielonym Ładem i cyfryzacją.

- Naszym obowiązkiem jako KE podczas pracy nad zatwierdzaniem planów strategicznych będzie zapewnianie osiągania środowiskowych i klimatycznych celów Zielonego Ładu. To jest też nasza odpowiedź na kryzys, bo rolnictwo bardziej przyjazne środowisku, bardziej zróżnicowane, jest również bardziej odporne na kryzysy - oświadczył komisarz.

O tym, jakie ostatecznie środki trafią na Wspólną Politykę Rolną, zdecydują szefowie państw i rządów podczas szczytu UE dotyczącego wieloletnich ram finansowych.

IAR, PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Resort rolnictwa: więcej czasu na składanie wniosków o dopłaty bezpośrednie

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2020 18:30
- Jeżeli domagają się tego rolnicy, termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie będzie przedłużony o miesiąc, do 15 czerwca - zapowiedział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dobre wieści dla rolników. Pieniądze z dopłat bezpośrednich dostaną wcześniej

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2020 13:24
- W tym roku będzie wcześniejsza wypłata środków z dopłat bezpośrednich dla rolników - zapowiedział prezydent Andrzej Duda. Wskazał też, że do 2027 r. zostanie wydane 10 mld zł na budowę zbiorników retencyjnych.
rozwiń zwiń