X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rusza kampania cukrownicza. W tle konkurencja cukru z trzciny

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2019 10:35
- Musimy szukać sposób uratowania produkcji buraków cukrowych w Europie - powiedział w Kruszwicy minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski inaugurując kampanię cukrowniczą. Dodał, że będzie zabiegał o utrzymanie dopłat unijnych do tej produkcji.
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski (2P), wicepremier Jacek Sasin (3L), wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk (L) oraz prezes Krajowej Spółki Cukrowej Krzysztof Kowa (2L) i dyrektor Cukrowni Werbkowice Krzysztof Mięczak.
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski (2P), wicepremier Jacek Sasin (3L), wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk (L) oraz prezes Krajowej Spółki Cukrowej Krzysztof Kowa (2L) i dyrektor Cukrowni Werbkowice Krzysztof Mięczak.Foto: PAP/Wojtek Jargiło

Ardanowski uczestniczył w inauguracji kampanii cukrowniczej w Krajowej Spółce Cukrowej S.A., która odbyła się w oddziale "Cukrownia Kruszwica".

Cukier trzcinowy największym konkurentem cukru z buraków

- Musimy szukać sposobów, jak uratować produkcję buraków cukrowych w Europie. Chyba każdy widzi, jak potężną konkurencją jest cukier produkowany z trzciny. Produkcja cukru trzcinowego jest bez porównania tańsza, więc musimy mieć strategię uratowania produkcji cukru z buraków. Musi to być efektywny dział gospodarki, bo utrzymują się takie gałęzie, które są rentowne - podkreślił minister Ardanowski.

Dodał, że plantatorzy i producenci cukru "jadą na tym samym wózku". Ocenił, że od wspólnej strategii zależy, jak wszystkie te grupy "przetrwają".

Minister Ardanowski zapowiada walkę o utrzymanie produkcji cukru w Polsce oraz Europie

- Trzeba szukać uzasadnienia dla produkcji buraków - nie tylko na produkcję cukru. Trzeba analizować każdą możliwość. Bardzo ważne jest również to, żeby była taka polityka UE, która zmierza do utrzymania produkcji buraków na naszym kontynencie. W Europie zostało tylko kilku producentów, ale ja będę walczył o utrzymanie dopłat do tej produkcji, chociaż różne kraje mają różne interesy w tym zakresie - wskazał Ardanowski.

Wyraził przekonanie, że jeżeli takie dopłaty zostałyby zlikwidowane, to będzie to oznaczało upadek tej gałęzi produkcji rolniczej.

- Cukrownia w Kruszwicy została wybudowana przez polskich patriotów, jeszcze w czasach zaborów. Tegoroczna kampania cukrownicza będzie tutaj już 138. Produkcja buraków jest bez wątpienia specyficzna i trudna i nie jest łatwo utrzymać się na rynku. Jesteśmy jednak cukrowni KSC "Polskiego Cukru" - jednej z siedmiu świetnie działających, które przeszły wielką modernizację. W tym roku na pewno nie będzie rekordów - głównie z uwagi na suszę" - mówił dziennikarzom minister Ardanowski.

Ocenił, że w dalszym ciągu jest to jeden z najważniejszych działów polskiego rolnictwa.

Minister zapowiada dokapitalizowanie holdingu cukrowego

- Nam bardzo zależy, żeby KSC, którą utworzyli patriotycznie nastawieni politycy z Gabrielem Janowskim na czele, a także plantatorzy, się rozwijała. Dlatego rząd PiS podjął decyzję, że Narodowa Grupa Spożywcza o charakterze holdingu powstanie w oparciu o KSC. Nie będziemy tworzyli nowej firmy, ale oprzemy się na spółce, która de facto jest już holdingiem. (...) Ta grupa zostanie dokapitalizowana przez państwo i zostaną do niej dołączone inne państwowe zakłady, których nie ma wiele, bo po okresie rabunkowej prywatyzacji w czasach pana Balcerowicza wiele nie zostało. Kryteriów włączenia do holdingu będzie związane jedynie z ekonomicznym uzasadnieniem - podkreślił Ardanowski.

Szef resortu rolnictwa życzył wszystkim udanej kampanii cukrowniczej - przede wszystkim bez wypadków.

Prezes KSC Krzysztof Kowa przypomniał, że będzie to 17. kampania w zarządzanej przez niego spółce.

- W tym roku skupimy ponad 6 mln ton buraków i wyprodukujemy ok. 900 tys. ton cukru. Ta kampania będzie bardzo podobna do ubiegłorocznej. Plany były takie, żeby dojść do 1 mln ton cukru, ale niestety na niektórych obszarach, gdzie uprawiane są w Polsce buraki, mieliśmy znów problemy z suszą. Dotyczy to m.in. cukrowni w Kruszwicy, gdzie kampania została opóźniona, żeby buraki mogły jeszcze podrosnąć - powiedział Kowa.

Cukrownia w Kruszwicy, wchodząca w skład Krajowej Spółki Cukrowej S.A., pierwszą kampanię cukrowniczą odbyła w roku 1881. Obecnie Cukrownia jest w stanie wyprodukować 2 tys. ton cukru na dobę. Cukrownia przerabia 13 tys. t ton buraków na dobę. Zakład zatrudnia blisko 200 osób i 100 pracowników zatrudnianych na okres kampanii cukrowniczej. Oddział Cukrownia "Kruszwica" posiada plantacje buraka cukrowego na areale ponad 21 tysięcy hektarów, a uprawę prowadzi blisko 3800 plantatorów.

W Polsce produkuje się ok. 2,-2,3 mln t cukru

Jak informuje Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, produkcja cukru w Polsce wyniosła w ubiegłym sezonie 2,1-2,3 mln ton, tj. nawet 600 tys. ton więcej niż wynosi krajowe zapotrzebowanie. Buraki cukrowe uprawia się na 235 tys. ha.

PAP, jk

Zobacz więcej na temat: rolnictwo cukier
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Co zrobić z górą cukru w Unii i w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2018 20:39
Według ekspertów, polski rynek słodyczy wart jest już kilkanaście miliardów złotych, ale ma jeszcze duży potencjał - bo jemy trzy razy mniej słodkości niż np. przeciętny Niemiec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstała Krajowa Grupa Spożywcza. Jej celem jest stabilizacja rynków rolnych

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 07:07
Zakończono tworzenie Krajowej Grupy Spożywczej, która zostanie dokapitalizowana przez Skarb Państwa; jej trzonem ma być Krajowa Spółka Cukrowa Polski Cukier - ogłosił w niedzielę minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski podczas Dożynek Prezydenckich w Spale.
rozwiń zwiń