X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

ARiMR: rekompensata dla rolników przekazujących ziemię innemu rolnikowi

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2019 10:22
Właściciel gospodarstwa, który zakończy działalność rolniczą i przekaże lub sprzeda swoją ziemię innemu rolnikowi, może ubiegać się od 30 września br. o rekompensatę - poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wnioski można składać do 29 października.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Fot. Min. Rolnictwa

- Pomoc może być przyznana rolnikowi (osobie, a nie innemu podmiotowi prowadzącemu działalność rolniczą) wpisanemu do ewidencji producentów prowadzonej przez ARiMR, który uczestniczy w systemie dla małych gospodarstw w ramach płatności bezpośrednich - poinformowała Agencja.

Warunki otrzymania premii

Wnioski w ramach poddziałania "Płatności na rzecz rolników kwalifikujących się do systemu dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi" można składać do 29 października w biurach powiatowych Agencji. Specjalna rekompensata będzie pochodzić z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Jak wskazano, jednym z warunków uzyskania premii jest przekazanie przez rolnika posiadanego gospodarstwa - gruntów rolnych oraz zwierząt - na powiększenie innego gospodarstwa lub innych gospodarstw.

- Gospodarstwo powiększone na skutek przejęcia gruntów od rolnika wnioskującego o rekompensatę musi osiągnąć powierzchnię co najmniej równą średniej powierzchni gospodarstwa rolnego w kraju (lub w województwie, jeżeli średnia wielkość liczona dla danego województwa jest mniejsza niż w kraju). Przekazanie gospodarstwa musi być trwałe czyli odbyć się wyłącznie na podstawie umowy sprzedaży albo umowy darowizny -poinformowano.

Ponadto, rolnik przejmujący grunty musi zobowiązać się, że będzie na nich prowadził działalność rolniczą przez co najmniej pięć lat. Rolnik przekazujący swoje gospodarstwo może zachować na własne potrzeby nie więcej niż 0,5 ha gruntów rolnych.

Wysokość wsparcia

Agencja przekazała, że pomoc wypłacana jest jednorazowo, a jej wielkość ustalana jest w oparciu o kwotę przyznaną rolnikowi w ramach systemu dla małych gospodarstw w 2015, czyli w roku przystąpienia do tego systemu. Wysokość wsparcia wylicza się jako iloczyn 120 proc. tej kwoty i liczby lat kalendarzowych obejmujących okres od daty przekazania gospodarstwa do końca roku 2020. Oznacza to, że rolnik przekazujący gospodarstwo w 2019 r. otrzyma dwukrotność 120 proc. płatności dla małych gospodarstw, czyli łącznie 240 proc. przyznanej wówczas kwoty.

- Przez 5 lat, licząc od dnia przekazania gospodarstwa, rolnik nie może podlegać ubezpieczeniu w KRUS oraz nie może prowadzić działalności rolniczej. Może za to ubiegać się w ARiMR o premię na rozpoczęcie działalności pozarolniczej z PROW 2014-2020 i założyć własną firmę - wskazano w informacji.

PAP, akg

Zobacz więcej na temat: ARiMR rolnictwo KRUS wieś
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rolnik przekazujący gospodarstwo może otrzymać wsparcie finansowe. Trzeba się pospieszyć

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2018 09:20
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, przypomina, że do 27 października, trwa nabór wniosków, od rolników zainteresowanych otrzymaniem wsparcia finansowego, za trwałe przekazanie gospodarstwa innym producentom rolnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Płyną pieniądze z tytułu płatności bezpośrednich

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2018 11:14
1,13 mln rolników otrzymało już zaliczki z tytułu płatności bezpośrednich za 2018 r. - poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Do 23 listopada na konta rolników trafiło 8,4 mld zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dodatkowe pieniądze na dopłaty do rolniczych kredytów

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 15:20
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa udostępniła dodatkową pulę środków - 18,4 mln zł na dopłaty do oprocentowania kredytów preferencyjnych dla rolników - poinformował rzecznik ARiMR Paweł Mucha.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomoc na restrukturyzację małych gospodarstw

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2019 09:55
Od 31 maja do 29 czerwca br. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała wnioski od rolników, którzy chcą skorzystać z pomocy finansowej w ramach programu "Restrukturyzacji małych gospodarstw" - poinformowała Agencja.
rozwiń zwiń