X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Polska liderem w produkcji borówki: 80 proc. trafia na eksport

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2019 13:00
Jutro (30.06.)  na warszawskim Mokotowie, na skwerze Grupy AK Granat, odbędzie się jedna z największych imprez realizowanych w ramach projektu "Czas na polskie superowoce", zachęcającego do spożywania produkowanych w Polsce owoców jagodowych. 
Audio
  • O polskim "borówkowym" sukcesie w radiowej Jedynce./Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Polska borówkowym liderem: 80 proc. trafia na eksport.
Polska borówkowym liderem: 80 proc. trafia na eksport.Foto: pixabay

Projekt jest finansowany z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw, który powstał ze składek plantatorów. Na realizację przedsięwzięcia przeznaczono około 375 tysięcy złotych. 

− Podczas imprezy na Mokotowie można będzie spróbować owoców świeżych i przetworzonych, wyjaśnia Witold Boguta - prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.

Jak dodaje, w ten sposób jego organizacja chce zachęcić do konsumpcji, również poza sezonem polskich owoców przetworzonych.

− Polscy producenci odnieśli sukces, podkreślają Ireneusz Komorowski i  Bartłomiej Milczarek ze Stowarzyszenia Plantatorów Borówki Amerykańskiej, zwanej też Polską specjalnością.

Jak mówią, oprócz rodzimego konsumenta udało nam się zdobyć konsumenta na Zachodzie i to, że 80 proc. produkcji borówki trafia na eksport należy uznać za sukces.

W Polsce produkuje się średnio ok. 25 tys. ton borówki, w tym roku produkcja wyniesie ponad 30 tysięcy ton, z czego co najmniej 20 tys. t trafi do innych krajów.

Polska jest też europejskim  liderem w uprawie  jagody kamczackiej. Owoce tej rośliny nazwano jagodami wiecznej młodości, ponieważ naukowcy znaleźli  w nich związki zapobiegające starzeniu się komórek.

Dariusz Kwiatkowski, jk

Zobacz więcej na temat: rolnictwo Dariusz Kwiatkowski
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak