X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Budżet UE: Polska walczy o większe środki dla rolnictwa: wyrównanie dopłat rolniczych, większe wsparcie dla małych gospodarstw

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 12:18
Polska zapowiada twardą walkę u unijny budżet dla rolnictwa na lata 2021-27 a także zwiększenie dopłat do krów i trzody chlewnej jeszcze w tej perspektywie finansowej.Chodzi o sprawiedliwszy podział środków między krajami UE oraz między dużymi a małymi gospodarstwami.
Audio
  • Podczas wizyty w Brukseli premier spotkał się między innymi z unijnym komisarzem do spraw budżetu, Guentherem Oettingerem. Po rozmowie powiedział, że dotychczasowe propozycje budżetowe zostały zmienione./IAR/.
  • Dopłaty dla rolników, modernizacja infrastruktury oraz drugi filar polityki rolnej - to niektóre tematy rozmowy premiera Mateusza Morawieckiego z unijnym komisarzem do spraw rolnictwa Philem Hoganem./IAR/.
  • Ponad dwie godziny trwała w Brukseli kolacja premiera Mateusza Morawieckiego z komisarzem do spraw rolnictwa Philem Hoganem i dyskusja o unijnym budżecie. Rozmowa dotyczyła dopłat rolników ze wspólnej kasy po 2020 roku i pieniędzy z unijnego programu rozwoju obszarów wiejskich. /IAR/.
Jeśli Komisja Europejska się zgodzi, to wsparcie dla hodowców krów i świń jeszcze w tym roku.
Jeśli Komisja Europejska się zgodzi, to wsparcie dla hodowców krów i świń jeszcze w tym roku.Foto: pixabay

Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Brukseli zapowiedział starania o wyrównywanie dopłat bezpośrednich dla rolników oraz zwiększenie dopłat do produkcji trzody chlewnej oraz bydła.

Rozmowy, które odbyły się w niedzielę, trwały nieco ponad dwie godziny. Wzięli w nich udział, poza Hoganem, najwyżsi rangą urzędnicy dyrekcji generalnej ds. rolnictwa Komisji Europejskiej.

Rozmowa z unijnym komisarzem ds. rolnictwa Philem Hoganem dotyczyła m.in. wykorzystania środków UE na ekologiczną, bardziej efektywną hodowlę zwierząt - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Premier: z komisarzem rolnictwa o środkach na ekologiczną hodowlę w Polsce

Rozmowa z unijnym komisarzem ds. rolnictwa Philem Hoganem dotyczyła m.in. wykorzystania środków UE na ekologiczną, bardziej efektywną hodowlę zwierząt - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

− Rozmawialiśmy z komisarzem Hoganem o tym, w jaki sposób wykorzystać środki, które jeszcze są dostępne w budżecie unijnym, żeby poprawić dobrostan zwierząt, żeby poprawić środki, które mogą wpływać na pozytywną, ekologiczną, efektywną hodowlę zwierząt w Polsce - powiedział po spotkaniu z Hoganem premier.

Według Morawieckiego w obszarze Wspólnej Polityki Rolnej Polska "blisko i dobrze" współpracuje m.in. z Francją. Kraj ten - jak dodał - "jest kluczowy i na pewno pomoże nam w wypracowaniu odpowiedniego budżetu na Wspólną Politykę Rolną"

Rozmowy o zwiększenie środków na Program Rozwoju Obszarów Wiejskich

Źródła PAP podały, że Hogan i Morawiecki rozmawiali też o polityce rozwoju obszarów wiejskich. To drugi, po dopłatach bezpośrednich, filar Wspólnej Polityki Rolnej. Jego celem ma być niwelowanie nierówności w poziomie życia regionów wiejskich i miejskich oraz unowocześnianie metod produkcji żywności.

Polska walczy o dodatkowe środki do tuczników oraz bydła

Rząd chciałby takiej zmiany w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich, która umożliwiłaby wypłacanie rolnikom dopłat za poprawę dobrostanu zwierząt, czyli warunków, w jakich ma miejsce chów. Rozmówcy PAP tłumaczą, że chodzi o takie ich skonstruowanie, by objąć możliwością wypłacania dodatkowych środków jak największą grupę rolników.

Przypomnijmy, w negocjacjach dotyczących programu na lata 2024-20 negocjatorzy PO-PSL nie zadbali o środki na ten cel. Stąd rząd zabiega, aby znalazły się na to środki w następnej perspektywie budżetowej UE.

Komisja Europejska i Hogan mają sporo do powiedzenia w tej sprawie, bo to właśnie ta instytucja może zgodzić się na zmianę w PROW, która umożliwiłaby skierowanie do niektórych rolników w Polsce dodatkowych środków.

W ramach tego filaru realizowany jest Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW), z którego miałoby być wypłacane dodatkowe 100 zł dopłat do tuczników i 500 zł do krów, obiecane na początku miesiąca na konwencji PiS przez prezesa Jarosława Kaczyńskiego.

Prezes partii Jarosław Kaczyński mówił, że PiS ma plan działań w Unii Europejskiej - chodzi m.in. o zwiększenie udziału Polski w puli środków europejskich na rolnictwo. Zapowiedział, że Polska będzie "twardo zabiegać" o to, by nasz kraj tym razem dostał najwięcej środków ze wszystkich państw w ramach Programu rozwoju obszarów wiejskich.

80 proc. środków z unijnego budżetu trafia do wielkich gospodarstw, tylko 20 proc. – do małych

Kaczyński mówił, że w podziale unijnych pieniędzy jest "pewna szczególna niesprawiedliwość". - Jeśli spojrzeć na całość, to 80 procent przypada bardzo wielkim gospodarstwom rolnym, a tylko 20 procent mniejszym i średnim - wskazał.

Polska chce wyrównania dopłat bezpośrednich do poziomu dopłat dla rolników w Niemczech lub Francji

Wśród poruszanych w Brukseli przez premiera Morawieckiego tematów była Wspólna Polityka Rolna w kolejnej perspektywie finansowej na lata 2021-2027, w tym wyrównywanie dopłat bezpośrednich dla rolników.

Polska od lat zabiega o to, by polscy farmerzy dostawali takie dopłaty jak ich niemieccy, czy francuscy odpowiednicy.

Obecnie wsparcie tylko dla hodowców zajmujących się zachowaniem odpowiednich ras bydła

Teraz można w ramach PROW wypłacać dodatkowe środki dla hodowców, którzy np. zajmują się zachowaniem odpowiednich ras krów (by nie zostały one wyparte przez te bardziej popularne). Otrzymuje je jednak niewielki odsetek rolników. Gdyby warunkiem dopłat było podniesienie standardu utrzymania zwierząt (legowisko na słomie, pastwisko, więcej przestrzeni), to strumień pieniędzy mógłby być znacznie szerszy.

Jeśli Komisja Europejska się zgodzi, to wsparcie dla hodowców krów i świń jeszcze w tym roku

Jeśli będzie zgoda Komisji Europejskiej to hodowcy krów i świń otrzymają dopłaty jeszcze w tym roku - zapowiada minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Zapewnił, że determinacja rządu w tej sprawie jest duża.

Obsługą dopłat miałaby zająć się Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

- Prezes Jarosław Kaczyński mówiąc w pewnym skrócie o kierunkach wsparcia dla podstawowych, historycznych kierunków zwierzęcej w Polsce, czyli trzody i bydła wskazał, że jeżeli podobne działania mogą być realizowane w innych krajach Europy, należy również je wdrażać w Polsce. To zresztą było w pewnym pakiecie również informacji o negocjowaniu lepszych warunków wspólnej polityki rolnej w zakresie płatności, udziału w tym podziale środków unijnych dla Polski - mówił na konferencji prasowej minister rolnictwa.

Na jakich zasadach dopłaca się do bydła i świń w Unii

Ardanowski wyjaśnił, że wsparcie dla hodowli trzody i bydła nie jest w Unii powszechne, ale dopuszczalne, nie może być realizowane bezpośrednio, ale poprzez dopłatę do warunków utrzymania, czyli dobrostanu zwierząt. Podał, że w Niemczech dopłaca się do świń utrzymywanych na ściółce, a w innych krajach istnieją dopłaty do bydła, które jest na wolnym wypasie.

- Analizujemy to wszystko, również możliwości finansowe. To finansowane będzie z Programu Rozwoju Obszarów wiejskich (PROW). Możliwości zmiany w PROW-ie są kilka razy do roku. Najbliższy komitet w Brukseli będzie czerwcu. Dlatego już rozważamy konieczność zgłoszenia do KE konieczności zmian w jeszcze do PROW-ie na lata 2014-2020, żeby dedykować środki, które mogłyby być przeznaczone, oczywiście za zgodą KE, na wsparcie dla części świń i bydła w Polsce - mówił Ardanowski.

Dodał, że niezależnie od tych starań, strona polska w rozmowach o przyszłym kształcie wspólnej polityki rolnej będzie zabiegać o dopłaty do tych gatunków zwierząt z PROW po 2020 r.

Ardanowski zaznaczył, że coraz trudniej jest negocjować warunki dla polskiego rolnictwa, gdyż cały budżet UE na rolnictwo w propozycji KE jest mniejszy.

Zdaniem ministra "Polska staje się jednym z głównych rozgrywających w sprawach wspólnej polityki rolnej" i "przestała być tym głupim Jasiem do bicia, któremu kazano siedzieć w kącie i milczeć". Zapewnił, że rząd będzie twardo walczyć o zwiększenie środków na polskie rolnictwo.

NRG, IAR, PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Fundusze unijne dla wsi: rząd zapowiada walkę o większe środki na rolnictwo

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 13:44
Prezes Prawa i Sprawiedliwości zapowiedział podczas sobotniej konwencji PiS w Kadzidle koło Ostrołęki, że politycy jego partii będą zabiegać w Unii Europejskiej o większe środki dla polskich rolników w nowej perspektywie finansowej 2021-2027. Chodzi o wsparcie i unowocześnienie małych gospodarstw wiejskich oraz dopłaty bezpośrednie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bruksela: dwugodzinne spotkanie premiera z komisarzem ds. rolnictwa

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2019 23:45
Ponad dwie godziny trwała w Brukseli kolacja premiera Mateusza Morawieckiego z komisarzem do spraw rolnictwa Philem Hoganem i dyskusja o unijnym budżecie. W kolacji, jak ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, wzięli ponadto udział wysocy rangą urzędnicy Dyrekcji Generalnej do spraw rolnictwa w Komisji Europejskiej.
rozwiń zwiń