more_horiz
Gospodarka

Czwartek ostatnim dniem składania oświadczeń o dopłaty bezpośrednie w formie papierowej

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 11:27
Jeszcze tylko w czwartek rolnicy mogą złożyć papierowe oświadczenie zamiast wniosku o dopłaty bezpośrednie. Oświadczenie składają rolnicy, u których w ostatnim roku nie było zmian w gospodarstwie.
Audio
  • Rolnicy, u których w ostatnim roku nie było zmian w gospodarstwie, mają ostatni dzień na złożenie oświadczenia zamiast wniosków o dopłaty bezpośrednie./IAR/.
Jeszcze tylko w czwartek rolnicy mogą złożyć papierowe oświadczenie zamiast wniosku o dopłaty bezpośrednie. Oświadczenie składają rolnicy, u których w ostatnim roku nie było zmian w gospodarstwie.
Jeszcze tylko w czwartek rolnicy mogą złożyć papierowe oświadczenie zamiast wniosku o dopłaty bezpośrednie. Oświadczenie składają rolnicy, u których w ostatnim roku nie było zmian w gospodarstwie. Foto: pixabay

Jeżeli rolnik nie dostarczy oświadczenia, będzie musiał złożyć wniosek, ale wyłącznie przez internet. ARiMR rozpocznie przyjmowanie e-wniosków od 15 marca.

Oświadczenie tylko w formie papierowej dla właścicieli gospodarstw poniżej 10 ha

Oświadczenie można składać w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Oświadczenie wyłącznie w wersji papierowej może złożyć właściciel gospodarstwa poniżej 10 hektarów, który w zeszłym roku ubiegał się o przyznanie płatności: obszarowej, dodatkowej, za zazielenienie, do powierzchni uprawy chmielu, do owiec i kóz, niezwiązaną do tytoniu, płatności ONW (dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi), pomocy za zalesianie, premię pielęgnacyjną i zalesieniową.

W tym roku tylko 100 tysięcy złożonych oświadczeń

Rolnicy do 7 marca złożyli niespełna 100 tysięcy oświadczeń zamiast wniosku przez internet o dopłaty bezpośrednie. W ubiegłym roku z takiej możliwości skorzystało około 430 tysięcy osób.

Dane z oświadczeń papierowych pracownicy ARiMR wpisują do aplikacji eWniosekPlus

Jolanta Dobiesz z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa powiedziała, że oświadczenia składają rolnicy małe gospodarstwa, ale są też osoby, które maja bardzo dużą powierzchnię trwałych użytków zielonych i mniejszą gruntów ornych - czyli właśnie poniżej 10 hektarów.

− Dane na podstawie tych oświadczeń są wprowadzone do aplikacji eWniosekPlus przez pracowników Agencji - wyjaśnia Jolanta Dobiesz.

Jeżeli po złożeniu oświadczenia dojdzie do zmian w gospodarstwie rolnika, to do końca maja może on złożyć zmianę do wniosku.

Oświadczenie jest równoznaczne ze złożeniem wniosku o płatności w 2019 r.

Oświadczenie jest równoznaczne ze złożeniem wniosku o przyznanie płatności za 2019 r. Dokument składa się w formie papierowej. Formularz można znaleźć na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Najwięcej oświadczeń złożono w województwach lubelskim, mazowieckim i małopolskim. Najmniej w lubuskim, pomorskim i zachodniopomorskim.

Od piątku wnioski o dopłaty tylko w formie elektronicznej

Od piątku, 15 marca, wnioski o dopłaty bezpośrednie będą przyjmowane wyłącznie w formie elektronicznej, za pomocą aplikacji eWniosekPlus.

Z dopłat bezpośrednich korzysta ponad 1,3 mln polskich rolników. Na ten cel przeznaczono ok. 14 mld zł.

IAR, PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dopłaty bezpośrednie: posłowie przegłosowali ułatwienia przy składaniu wniosków

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2019 18:44
Sejm w czwartek uchwalił nowelizację ustawy dot. płatności bezpośrednich. Nowe przepisy umożliwiają składanie e-wniosków na takich samych zasadach jak w ubiegłym roku.
rozwiń zwiń