X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Producenci wołowiny obawiają się strat

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2019 21:32
Polscy producenci żywności obawiają się strat, jakie poniosą w związku z wykryciem nielegalnego uboju wołowiny w jednym z zakładów. -Strat jest dużo i będzie ich coraz więcej - mówił w audycji Bardzo Ważny Projekt radiowej Trójki Jerzy Rey, przewodniczący Rady Związku Polskie Mięso.
Audio
  • O reperkusjach nie tylko wobec branży mięsnej ale całego eksportu żywności z Polski afery z nielegalnym ubojem krów, mówił w radiowej Trójce Jerzy Rey, przewodniczący Rady Związku Polskie Mięso./Arkadiusz Ekiert/.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Gość ostrzegał, że skutki będą odczuwalne na rynku praktycznie wszystkich polskich produktów spożywczych, ponieważ podważona została panująca dotąd bardzo dobra opinia o polskich wyrobach: w tym mleku, mięsie i serach.

Jerzy Rey mówił też, że należy zdecydowanie eliminować z rynku nieuczciwych producentów, którzy "poważyli się - obojętnie czy z chciwości, czy z głupoty - doprowadzić do sytuacji, jaka zaszkodziła wielu ludziom żyjącym z produkcji mięsa".

Szef Rady Związku Polskie Mięso uważa, ze na odzyskanie zaufania konsumentów i importerów polskiej żywności potrzeba będzie kilku lat.

Przypomnijmy - do piątku w Polsce kontrole będzie prowadziła grupa inspektorów Komisji Europejskiej. Proceder uboju krów i produkcji mięsa wołowego bez kontroli weterynaryjnej pokazali reporterzy "Superwizjera" TVN. Z informacji Komisji wynika, że mięso z nielegalnego uboju krów trafiło z Polski do 13 krajów.

Arkadiusz Ekiert, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak