X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Jak stosować nawozy azotowe w rolnictwie żeby nie niszczyły środowiska?

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2019 13:00
Od  lipca 2018 roku w całej Polsce obowiązują wymagania programu azotanowego. Nowe przepisy zabraniają rolnikom stosować nawozów na glebach zamarzniętych, zalanych wodą, nasyconych wodą oraz pokrytych śniegiem.
Audio
  • Na temat nowych wymogów nawożenia azotem z Magdaleną Szymańską z SGGW rozmawiał w "Agrofaktach" radiowej Jedynki Tomasz Matusiak/ Naczelna Redakcja Gospodarcza
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock

Program stawia przed rolnikami w całym kraju wiele wymagań. - Jednym z nich jest obowiązek posiadania planu nawożenia - mówiła Magdalena Szymańska z SGGW w rozmowie z Tomaszem Matusiakiem.

W myśl nowych przepisów nawozy azotowe muszą być stosowane w rolnictwie tak, żeby nie niszczyły środowiska naturalnego. 

- Opracowanie planu azotowego w gospodarstwie rolnym jest bardzo trudne, dlatego lepiej skorzystać z pomocy specjalistów - mówiła Magdalena Szymańska. 

Między innymi rolnik musi wykonać analizę gleby. Konieczne jest też określenie jakie rośliny są uprawiane i jakie są ich plony. Ale to tylko wierzchołek góry lodowej. Pozostaje jeszcze obliczenie algorytmu do planu nawożenia azotem, który muszą mieć rolnicy w gospodarstwach powyżej 100 ha.

Natomiast mniejsze gospodarstwa mogą stosować tzw. maksymalne dawki, które znajdują się w programie azotanowym. 

Program azotanowy zmienia też terminy stosowania nawozów. Nawozy azotowe mineralne na gruntach ornych można stosować od 1 marca do 31 października, natomiast na łąkach i pastwiskach od 1 marca do 30 września.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Tomasz Matusiak, kw 

Zobacz więcej na temat: rolnictwo
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak