X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Minister rolnictwa: żywność GMO powinna być oznakowana

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2018 18:35
Przyjmiemy ustawę dotyczącą znakowania żywności wolnej od GMO - poinformował w poniedziałek minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski podczas debaty "Czy wiemy, co jemy i co jeść będziemy".
Audio
  • Minister rolnictwa i rozwoju wsi zapowiedział znakowanie żywności wolnej od GMO/ Informacyjna Agencja Radiowa
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Minister podkreślił, że jest zwolennikiem zakazu upraw genetycznie modyfikowanych w Polsce (GMO), i wprowadzania do żywności modyfikacji. - Będę stał na straży tego, by to co dostarczamy konsumentom my, rolnicy, było najwyższej jakości, było bezpieczne - powiedział Ardanowski.

Jak mówił, resort rolnictwa chce przeznaczyć duże środki na promocję i edukację konsumentów, "żeby byli świadomi tego co jedzą, żeby widzieli związek między tym co jedzą, a jakością życia."

W opinii ministra, szansą naszego rolnictwa jest produkcja żywności wysokiej jakości, produktów regionalnych, tradycyjnych i ekologicznych, gdyż nie mamy takiego potencjału, aby konkurować na świecie pod względem skali produkcji.

- Europa musi szukać możliwości stabilnej produkcji rolniczej, wykorzystującej jej zasoby rolne, ale prowadzonej w sposób zrównoważony, który uwzględnia wszystkie aspekty również przyrodnicze, krajobrazowe, społeczne i wszystkie inne, które na obszarach wiejskich można wyróżnić - mówił Ardanowski.

Zrównoważone działania resortu rolnictwa 

Ardanowski zaznaczył, że resort rolnictwa będzie prowadził politykę rolną nakierowaną na działania zrównoważone, ale jednocześnie takie, które mają wykorzystać cały potencjał produkcyjny Polski.

- Chcemy aby wszystkie grunty nadające się do uprawy w Polsce pracowały, żeby dawały zbiory - powiedział.

Minister odniósł się także do GMO w paszach. - Pracujemy nad tym, jak zlikwidować uzależnienie sektora paszowego od importowanej śruty sojowej GMO - mówił. Jego zdaniem kolejny rok będzie pod tym względem przełomowy, gdyż oczekuje skokowego wzrostu upraw roślin bobowatych w Polsce. Skupem krajowych roślin wysokobiałkowych zajmie się spółka Elewarr.

Obecnie Polska importuje ok. 2 mln ton śruty sojowej GMO, która jest wykorzystywana w paszach dla drobiu i trzody chlewnej. Aby ją wyeliminować, od kilku lat realizowany jest w naszym kraju program, który ma zwiększyć produkcję rodzimych roślin białkowych.

PAP, IAR, NRG, kw  

Zobacz więcej na temat: rolnictwo GMO żywność
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Resort rolnictwa chce wprowadzić dobrowolne oznakowanie "wolne od GMO"

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2017 15:06
Ministerstwo Rolnictwa przygotowało projekt ustawy umożliwiającej oznakowanie produktów wytworzonych bez użycia organizmów genetycznie modyfikowanych (GMO). Obecnie trwają konsultacje dotyczące nowych przepisów - poinformował resort.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skuteczniejsza kontrola upraw GMO. Polska zaostrzy przepisy

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2018 15:25
Prawo zezwalające na prowadzenie upraw GMO ma być w Polsce bardziej restrykcyjne, a uzyskanie zgodny od Ministra Środowiska na uprawę roślin genetycznie zmodyfikowanych będzie znacznie trudniejsze niż dotąd. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koniec soi GMO w paszach. I co dalej?

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2018 09:15
Produkcja mięsa w Polsce rośnie w związku z tym, rośnie również zapotrzebowanie na pasze dla zwierząt. Duża część jest importowana, ale  podejmowane są wysiłki, żeby na miejscu uprawiać rośliny, zwłaszcza tzw wysokobiałkowe. Z Wiesławem Dzwonkowskim z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w radiowej Jedynce rozmawiała Aleksandra Tycner.
rozwiń zwiń