X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Spółki KOWR – gwarantami postępu biologicznego

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2018 13:28
Krajowy  Ośrodek Wsparcia Rolnictwa(KOWR) nadzoruje 41 spółek hodowli roślin i zwierząt o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej.
Audio
  • O roli KOWR nadzorujego 41 spółek hodowli roślin i zwierząt o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej, mówią goście w Agro-Faktach radiowej Jedynki./Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Prace hodowlane dotyczące bydła mlecznego są prowadzone w odniesieniu do 27 tysięcy sztuk zwierząt. Wiodącą rasą jest rasa polska holsztyńsko-fryzyjska, zarówno odmiany czarno-białej jak i czerwono-białej.
Prace hodowlane dotyczące bydła mlecznego są prowadzone w odniesieniu do 27 tysięcy sztuk zwierząt. Wiodącą rasą jest rasa polska holsztyńsko-fryzyjska, zarówno odmiany czarno-białej jak i czerwono-białej. Foto: shutterstock, PhotoVisions

Spółki te są niezależnymi podmiotami prawa handlowego, które gospodarują na prawie 110 tysiącach hektarów ziemi, w tym 5 tysiącach hektarów własnych oraz 108 tysiącach hektarów gruntów z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, dzierżawionych od KOWR.

− Najważniejszym zadaniem tych spółek jest kreowanie i upowszechnianie postępu biologicznego w hodowli roślin i zwierząt-podkreśla Filip Sondij, dyrektor departamentu nadzoru nad spółkami Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Spółki, jako niezależne podmioty prawa handlowego, (posiadają osobowość prawną), muszą wypracowywać wyniki finansowe pozwalające na pokrywanie kosztów prowadzonej hodowli. Koszty te, aby zapewnić odpowiedni  poziom pracy, są bardzo wysokie.

KOWR ma 3 spółki zajmujące się hodowlą roślin ogrodniczych i 5 spółek zajmujących się hodowlą roślin rolniczych. W ich posiadaniu jest ponad 300 odmian, wpisanych do Rejestru Odmian Roślin Rolniczych i 360 odmian roślin ogrodniczych.

− Spółki te zapewniają polskiemu rolnikowi dostęp do najlepszego materiału siewnego, dostosowanego do polskich warunków zarówno glebowych, jak i klimatycznych. Są gwarantem uzyskania doskonałego plonu wszystkich roślin uprawianych w Polsce, zaznacza Filip Sondij.

KOWR ma też pod swoją pieczą 19 spółek hodowli zwierząt gospodarskich. Są to tak zwane Ośrodki Hodowli Zarodowej. Prace hodowlane dotyczące bydła mlecznego są prowadzone w odniesieniu do 27 tysięcy sztuk zwierząt. Wiodącą rasą jest rasa polska holsztyńsko-fryzyjska, zarówno odmiany czarno-białej jak i czerwono-białej. W dwóch spółkach są hodowane zwierzęta rasy Jersey. To małe krowy, dające doskonałe mleko, o dużej zwartości tłuszczu.

Z kolei Ośrodek Hodowli Przyrzeczny Zdrój zajmuje się hodowlą zachowawczą rodzimej polskiej rasy krów czyli polskiej czerwonej. Dla polskich rolników dostępne są najwyższej jakości jałówki. Średnia wydajność  w stadach znacznie przekracza 10 tysięcy litrów mleka, a w niektórych przekracza 12 tysięcy od krowy. To dowodzi jak wysokiej wartości genetycznej są te stada, a  wśród nich młode jałówki i buhaje,  dostarczane do stacji unasienniania. Z tego materiału hodowlanego mogą korzystać polscy rolnicy. 

Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa podlega też 14 spółek – stadnin koni oraz stado ogierów. Jest też kolejnych 6 podmiotów hodujących konie w ramach przedsiębiorstw zajmujących się inną działalnością. W spółkach hodowanych jest 9 podstawowych ras koni, dla których w Polsce  prowadzone są księgi stadne. Są to takie rasy jak : pełna krew angielska i czysta krew arabska, polski koń szlachetny półkrwi, rasa małopolska, wielkopolska, czy śląska, której przedstawiciele święcą ostatnio wielkie triumfy. A to dzięki Bartłomiejowi Kwiatkowi  który we wrześniu zdobył mistrzostwo świata w zaprzęgach jednokonnych, a także srebrny i złoty medal w mistrzostwach, w których zawodnicy  startują  na młodych  koniach. Posiadamy w Książu jedyną stadninę tej rasy. Są też inne rasy, jak polski koń zimnokrwisty, czy konik polski- długowieczny, odporny na choroby. Mamy też stadninę koni huculskich w Gładyszowie. Unikalną pod względem wielkości i rodzaju w skali europejskiej, a nawet  światowej.

Audycja powstała we współpracy z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa

Dariusz Kwiatkowski, jk      

Zobacz więcej na temat: KOWR rolnictwo
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dobre wyniki finansowe KOWR. Zysk wyższy o 70 proc.

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2018 11:00
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa nadzoruje 41 spółek hodowli roślin i zwierząt. Mają one ogromne znaczenie nie tylko dla rolnictwa, ale gospodarki w ogóle. Większość osiąga też dobre wyniki finansowe - za 2017 rok zysk netto przekroczył 50 mln zł i był wyższy o 70 procent niż rok wcześniej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

KOWR i NCBR podpisały porozumienia o współpracy. Będzie wsparcie dla innowacyjnego rolnictwa

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2018 13:33
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) podpisały w środę porozumienia o współpracy. Obie instytucje będą wspierać działania innowacyjne i rozwojowe w rolnictwie i obszarach wiejskich.
rozwiń zwiń