X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa kupił część akcji Polskich Kolei Linowych

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2018 20:20
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) skorzystał z prawa pierwokupu i w piątek kupił 45 tys. akcji Polskich Kolei Linowych (PKL) – właściciela m.in. kolejki linowej na Kasprowy Wierch.
Kapitał akcyjny spółki PKL wynosi w sumie 17 mln 270 tys. akcji
Kapitał akcyjny spółki PKL wynosi w sumie 17 mln 270 tys. akcjiFoto: shutterstock

Na podstawie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego KOWR wystąpi do sądu o ustalenie ceny sprzedaży akcji PKL. Akt notarialny w tej sprawie został upubliczniony na stronie internetowej KOWR. 

Kapitał akcyjny spółki PKL wynosi w sumie 17 mln 270 tys. akcji

W czerwcu do KOWR wpłynęło zawiadomienie o zawarciu warunkowej umowy sprzedaży akcji pomiędzy właścicielem PKL – luksemburską spółką Altura, a chcącym kupić akcje jako osoba prywatna prezesem PKL Januszem Rysiem.

Jednak ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego przewiduje, że jeżeli ktoś sprzedaje nieruchomości rolne powyżej 0,3 hektara, to pierwokup ma Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, z którego skorzystał. Takie prawo przysługuje także na zakup akcji spółek, jeżeli taka posiada grunty rolne. 

- Zmiana akcjonariusza w tak nieznacznym stopniu w żaden sposób nie wpłynie na funkcjonowanie spółki - powiedział PAP prezes PKL Janusz Ryś.

Polskie Koleje Linowe posiadają w swoim kapitale grunty rolne, które stanowią m.in. tereny pod trasami narciarskimi na przykład na Gubałówce w Zakopanem, Butorowym Wierchu w Kościelisku, Palenicy w Szczawnicy czy na górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim.

Komu przysługiwało prawo pierwokupu? 

Prawo pierwszeństwa akcji przysługiwało gminom Zakopane, Kościelisko, Bukowina Tatrzańska i Poronin – założycielom spółki Polskie Koleje Górskie, która posiada 0,22 proc. akcji PKL. Gminy jednak nie skorzystały z pierwszeństwa pierwokupu. 

W 2013 r. w procesie prywatyzacji akcje PKL kupiła spółka Polskie Koleje Górskie (PKG) powołana specjalnie do tego celu przez cztery samorządy podhalańskie, na czele z Zakopanem. Pieniądze na zakup, czyli 215 mln zł, zapewnił fundusz inwestycyjny Mid Europa Partners.

Następnie fundusz przekazał swoje akcje specjalnie powołanej do tego celu spółce Altura, zarejestrowanej w Luksemburgu, która stała się posiadaczem 99,78 akcji. 

Sprzedaż PKL budziła wiele kontrowersji

Oprócz kolejek linowych na Kasprowy Wierch, do PKL należą też kolejki na Gubałówkę, Butorowy Wierch, wyciągi w Krynicy, Szczawnicy, Zawoi i Międzybrodziu Żywieckim. 

Powrót kolejek "w polskie ręce" zapowiadali politycy PiS w tym Jarosław Kaczyński i Beata Szydło.

PAP, NRG, kw 
Zobacz więcej na temat: KOWR rolnictwo
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

KOWR: ruszyły przetargi na dzierżawę ziemi. Do dyspozycji jest 60 tys. hektarów

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2018 12:34
Prawie 60 tys. hektarów ziemi chce w tym roku wydzierżawić Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR). Nie będzie to łatwe do zrealizowania biorąc pod uwagę fakt, że w pierwszym kwartale br. oddziały terenowe KOWR wydzierżawiły tylko około 5 tysięcy hektarów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inwestycyjne atuty działek KOWR. Co roku rośnie liczba chętnych

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2018 09:44
Do najważniejszych zadań Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa należy gospodarowanie nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, przede wszystkim ich dzierżawa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tereny dla programu Mieszkanie plus

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2018 12:05
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przekazał o dyspozycji Mieszkanie plus 60 tys. ha na terenie miast i 200 tys. ha na terenach wiejskich - powiedział podczas Forum Dialogu Mieszkaniowego minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
rozwiń zwiń