X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

KOWR: ruszyły przetargi na dzierżawę ziemi. Do dyspozycji jest 60 tys. hektarów

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2018 12:34
Prawie 60 tys. hektarów ziemi chce w tym roku wydzierżawić Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR). Nie będzie to łatwe do zrealizowania biorąc pod uwagę fakt, że w pierwszym kwartale br. oddziały terenowe KOWR wydzierżawiły tylko około 5 tysięcy hektarów.
832 tys. zł na aktywizację mazowieckiej wsi
832 tys. zł na aktywizację mazowieckiej wsiFoto: pixabay

Jednym z najważniejszych zadań Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa(KOWR) jest zagospodarowywanie gruntów będących w Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa, głównie poprzez dzierżawę. Ta forma jest dominująca od dwóch lat, kiedy weszła w życie ustawa wstrzymująca w dużym stopniu sprzedaż państwowej ziemi rolnej. Zastąpiła ją właśnie dzierżawa.

 - Rolnicy cenią sobie tę formę zagospodarowywania gruntów, ze względu na to, że nie wydają dużych kwot na zakup ziemi, a przypomnę, że poprzednio ceny ziemi rolnej galopowały w górę i wielu rolników nie było stać na kupno dodatkowych hektarów celem powiększenia gospodarstw. Dzisiaj, kiedy dzierżawią ziemię, mogą te środki zaoszczędzić i dzięki temu modernizować produkcję w  gospodarstwach - wyjaśnia Witold Strobel, dyrektor generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

60 tys. hektarów

W roku 2018 KOWR zamierza wydzierżawić około 60 tysięcy hektarów ziemi. Nie będzie to łatwe do zrealizowania biorąc pod uwagę fakt, że w pierwszym kwartale bieżącego roku oddziały terenowe KOWR wydzierżawiły tylko około 5 tysięcy hektarów.

Warto jednak pamiętać, że przez pierwsze dwa miesiące trwały konsultacje ze środowiskiem rolniczym, dotyczące ustalenia stałych zasad przeprowadzania przetargów na dzierżawę ziemi. Odbyły się trzy spotkania w ministerstwie rolnictwa z udziałem przedstawicieli związków rolniczych i samorządu rolniczego, podczas których zasady te zostały przyjęte.

Ruszyły przetargi

Proces negocjacji zamknęło podpisanie przez KOWR na początku marca porozumienia z Krajową Radą Izb Rolniczych. Dopiero od tej chwili przetargi ruszyły na większą skalę. W pierwszym kwartale najwięcej ziemi wydzierżawiły oddziały terenowe KOWR w Gorzowie Wielkopolskim -715 ha, Pruszczu Gdańskim - 686 ha, Olsztynie - 608 ha i Wrocławiu - 589 ha. W sumie zorganizowano 2,1 tys. przetargów na dzierżawę.

Trochę na sprzedaż

Inną formą zagospodarowywania państwowych gruntów jest sprzedaż. Choć  ograniczona z mocy ustawy, nie została wstrzymana całkowicie. Ograniczenia nie dotyczą między innymi nieruchomości rolnych do 2 ha, nieruchomości nierolnych  przeznaczonych między innymi pod budownictwo mieszkaniowe, centra biznesowo-logistyczne, składy magazynowe czy też nieruchomości położonych w specjalnych strefach ekonomicznych.

W 2017 roku KROW sprzedał grunty o łącznej powierzchni prawie 4,1 tysiąca ha. Średnia cena sprzedaży 1 ha gruntu rolnego osiągnęła poziom 31 tysięcy 58 złotych. W roku 2018 KOWR zamierza sprzedać około 7 tysięcy ha. W trzech pierwszych  miesiącach  bieżącego roku sprzedał około 800 hektarów organizując ponad  8,5 tys. przetargów.

Kto może dostać ziemię za darmo?

Wśród innych niż sprzedaż, trwałych sposobów zagospodarowania nieruchomości zasobu, dominuje nieodpłatne przekazywanie ziemi uprawnionym podmiotom, a zwłaszcza jednostkom samorządu terytorialnego, głównie gminom. Pomaga to samorządom  w realizacji zadań własnych, przede wszystkim w zakresie budowy infrastruktury: sportowej, rekreacyjnej, kulturalnej, również technicznej, na którą składa się między innymi budowa: przepompowni, oczyszczalni  ścieków itp. Grunty są również przekazywane na potrzeby budowy dróg.

W minionym roku KOWR przekazał nieodpłatnie samorządom 645 hektarów ziemi. Od stycznia 2018 do końca marca trwale rozdysponował 506 ha, najwięcej w oddziale terenowym w Bydgoszczy -194 ha.

Według stanu na koniec marca 2018 roku w Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa pozostawało ponad 1,374 mln hektara, z tego 1,027 ha to grunty  będące w dzierżawie. Ponad połowa powierzchni pozostającej  w Zasobie WRSP, znajduje się na terenie działania 4 oddziałów: we Wrocławiu, Szczecinie, Poznaniu i Warszawie.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Dariusz Kwiatkowski, kw

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sprzedaż nieruchomości rolnych: złagodzenie ograniczeń wobec pasierba, zięcia, synowej

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2018 14:42
Rząd planuje złagodzenie niektórych restrykcji przy sprzedaży nieruchomości rolnych. Obejmą one pasierbów, zięciów oraz synowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jest porozumienie ws. kryteriów na dzierżawę gruntów państwowych

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2018 15:16
Ujednolicenie kryteriów przy przetargach na dzierżawę państwowej ziemi, zakłada porozumienie podpisane przez dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Witolda Strobla i prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktora Szmulewicza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomoc żywnościowa KOWR: paczki dla 1,3 mln potrzebujących

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2018 13:54
Do zadań Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa należy między innymi udzielanie pomocy żywnościowej najbardziej potrzebującym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grunt za darmo. KOWR współpracuje z samorządami i nie tylko

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2018 07:39
Jednym z ważniejszych zadań Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, wynikających z ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa jest nieodpłatne przekazywanie uprawnionym podmiotom nieruchomości z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa - przypomina Witold Strobel, dyrektor generalny KOWR.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ambitne plany KOWR. Dziesiątki tys. hektarów do dzierżawy

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2018 08:41
W tym roku Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa planuje wydzierżawić rolnikom kilkadziesiąt tysięcy hektarów gruntów rolnych. Prowadzona jest też sprzedaż ziemi. W zasobach Skarbu Państwa pozostaje ponad milion 370 tysięcy hektarów gruntów, z tego ponad milion hektarów w dzierżawie.
rozwiń zwiń