X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

E-wnioski o dopłaty bezpośrednie: przyspieszone prace nad projektem. Będą trzy nowe rozwiązania

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2018 08:25
Żadnych poprawek nie zgłoszono w II czytaniu rządowego projektu ustawy dotyczącego obowiązku składania wniosków o dopłaty bezpośrednie i płatności z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) tylko w formie elektronicznej.
Audio
  • Prezes ARiMR Maria Fajger: do rolników trafiły już pierwsze ulotki na temat planowanych zmian (IAR)
  • Prezes ARiMR Maria Fajger: w tym roku do rolników będą wysyłane jeszcze wnioski w formie papierowej (IAR)
  • Wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki: chcemy, żeby 100 proc. wniosków było złożonych w formie elektronicznej (IAR)
  • Wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki: masowe składanie dokumentów przez internet ma umożliwić nowa wersja aplikacji "e-wniosek" (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: mrmohock/shutterstock.com/cc

Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz niektórych innych ustaw, przygotowany przez resort rolnictwa. Projekt jest procedowany w trybie przyspieszonym ze względu na to, że od 15 marca rozpoczyna się, zgodnie z unijnymi przepisami, przyjmowanie wniosków o dopłaty bezpośrednie.

W II czytaniu we wtorek wieczorem wszystkie kluby oprócz PiS zapowiedziały wstrzymanie się od głosu w głosowaniu nad projektem. Zostanie on poddany pod głosowanie w bloku głosowań na zakończenie trwającego Sejmu.

Projekt wprowadza zasady składania wszystkich wniosków zarówno o dopłaty bezpośrednie, jak i w ramach unijnych programów wsparcia (PROW) tylko w formie elektronicznej. Taki wymóg od 2018 r. wprowadziła Komisja Europejska. Pojawia się w nim możliwość składania zamiast wniosku o dopłaty bezpośredniego oświadczenia, w którym rolnik ma potwierdzić, że w ostatnim roku nie ma zmian w jego gospodarstwie. Oświadczenia będą mogli składać rolnicy, których gospodarstwo nie przekracza 10 ha. Kolejną zmianą jest podniesienie progu, od którego trzeba stosować ustawę o zamówieniach publicznych z 20 tys. zł do 30 tys. euro. Oznacza to, że rolnik realizując inwestycję, której koszt nie przekracza 127 tys. zł nie będzie musiał ogłaszać przetargu i zbierać ofert.

Trzy nowe rozwiązania

Jak mówił wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki przedstawiając projekt na posiedzeniu komisji rolnictwa, mówił, że zawiera trzy nowe rozwiązania. Pierwsze - to wprowadzenie zasady składania wszystkich wniosków zarówno o dopłaty bezpośrednie, jak i w ramach unijnych programów wsparcia (PROW) w tylko formie elektronicznej. Taki wymóg od 2018 r. wprowadziła Komisja Europejska.

Drugą ważnym rozwiązanie - zdaniem wiceministra - jest wprowadzenie możliwości składania zamiast wniosku o dopłaty bezpośrednie oświadczenia. W oświadczeniu, rolnik ma potwierdzić, że w ostatnim roku nie ma zmian w jego gospodarstwie. Oświadczenia będą mogli składać rolnicy, których gospodarstwo nie przekracza 10 ha. W ocenie resortu rolnictwa takie oświadczenia może złożyć 300-500 tys. osób. O świadczenia takie będzie można składać od 15 lutego do 14 marca.

Kolejną zmianą jest podniesienie progu, od którego trzeba stosować ustawę o zamówieniach publicznych z 20 tys. zł do 30 tys. euro. Oznacza to, że rolnik realizując inwestycję, której koszt nie przekracza 127 tys. zł nie będzie musiał ogłaszać przetargu i zbierać ofert - zauważył Zarudzki.

Wiceminister odnosząc się do wątpliwości posłów czy rolnicy poradzą sobie z e-wnioskiem, zapewnił, że będą oni mogli liczyć na pomoc przy ich wypełnianiu biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a także Ośrodków Doradztwa Rolniczego i prywatnych doradców oraz izb rolniczych.

Składanie wniosków ułatwi nowa aplikacja

Jak informowała wcześniej prezes ARiMR Maria Fajger, obecnie przygotowywana aplikacja będzie znacznie bardziej "przyjazna, bardziej intuicyjna i prostsza". Wypełnianie wniosku będzie zaczynało się od wyrysowania działek.

Kampania przyjmowania wniosków o dopłaty bezpośrednie trwa co roku od 15 marca do 15 maja. W 2017 r. o dopłaty starało się 1 mln 342 tys. rolników.

Kolejnym nowym zadaniem realizowanym od 2018 r. jest przejęcie od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) obsługi programu dopłat do materiału siewnego. Skorzysta z niego ok. 60 tys. rolników - zaznaczała Fajger.

Rolnicy w ramach dopłat bezpośrednich dostali 9,47 mld zł

Szefowa ARiMR poinformowała, że do 2 stycznia br. rolnicy w ramach dopłat bezpośrednich dostali 9,47 mld zł, w tym 9,18 mld stanowią 70 proc. zaliczki tych dopłat. Reszta pieniędzy będzie przekazywana do końca czerwca br.

Zastępczyni Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Beata Orzołek wyjaśniała wcześniej w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia, że zaliczki są stosowane do wszystkich płatności wypłacanych w Polsce: jednolitej płatności obszarowej, płatności za zazielenienie, płatności związanych z produkcją, płatności dodatkowych i płatności dla młodych rolników. Warunkiem przyznania zaliczki jest zakończenie kontroli administracyjnej, która uwzględnia również wyniki z kontroli na miejscu.
   
Zaliczki w pierwszej kolejności otrzymali rolnicy z terenów poszkodowanych przez nawałnice i huragany - dodawała Beata Orzołek. jak mówiła, byli to rolnicy z niektórych powiatów województwa dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, łódzkiego oraz wielkopolskiego. W następnej kolejności zaliczki były naliczane dla rolników z terenów, na których wystąpił afrykański pomór świń, czyli z miejscowości województw podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego.

Całkowita pula środków przeznaczona na płatności bezpośrednie za 2017 r. wyniosła 14,8 mld zł.

IAR/PAP/NRG, awi


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dopłaty bezpośrednie przeliczone po dobrym kursie

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 12:40
16 października Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpocznie przekazywanie zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich rolników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dopłaty bezpośrednie: rusza wypłata zaliczek. Ponad 10 mld zł trafi do rolników

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2017 16:54
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zaczyna w poniedziałek wypłacać zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dopłaty bezpośrednie: ile dostaną polscy rolnicy?

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2017 09:45
Dziś rozpoczyna się wypłata zaliczek na poczet tegorocznych dopłat bezpośrednich dla rolników. Ich wysokość to 70 procent całej płatności przysługującej danemu beneficjentowi. W ramach zaliczek do końca listopada na konta rolników trafi ponad 10 miliardów złotych.
rozwiń zwiń