Rząd za nową agencję rolną, która zastąpi zadania ARR i ANR

2017-01-17, 16:50

Rząd za nową agencję rolną, która zastąpi zadania ARR i ANR
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel. Foto: Polskie Radio

Rząd przyjął projekt ustawy o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa. W miejsce dwóch dotychczasowych agencji rolnych: Agencji Nieruchomości Rolnych (ANR) oraz Agencji Rynku Rolnego (ARR) powstanie jeden podmiot: Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR). Proponowane zmiany usprawnią działanie agencji w sektorze rolnym oraz na obszarach wiejskich.

Posłuchaj

Rada Ministrów zaopiniuje dziś projekt ustawy o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa i przepisy wprowadzające - relacja Michała Fedusio (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W miejsce dwóch dotychczasowych agencji rolnych: Agencji Nieruchomości Rolnych (ANR) oraz Agencji Rynku Rolnego (ARR) powstanie jeden podmiot: Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR). Proponowane zmiany usprawnią działanie agencji w sektorze rolnym oraz na obszarach wiejskich.

ARiMR będzie jedyna polską agencją płatniczą

KOWR będzie wykonywał zadania realizowane przez obie agencje, z tym że większość zadań związanych z wypłatą płatności - pełnionych dotychczas przez ARR - zostanie przejęta przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). ARiMR stanie się jedyną polską agencją płatniczą, w ramach której realizowane będą płatności związane ze Wspólną Polityką Rolną, tj. tylko ARiMR będzie wypłacać rolnikom pieniądze z Unii Europejskiej.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa będzie odpowiedzialny za programowanie rozwoju polskiej wsi oraz gospodarowanie nieruchomościami rolnymi, pozostającymi w zasobie Skarbu Państwa. Docelowo, KOWR będzie zajmował się także doradztwem rolniczym oraz uczestniczył w programowaniu urbanistyczno-planistycznym, jeśli chodzi o wsparcie obszarów wiejskich oraz gmin wiejskich i wiejsko-miejskich. Rząd będzie mógł powierzyć KOWR realizację innych zadań związanych z funkcjonowaniem rynków produktów rolnych i żywnościowych.

Za procesy związane z likwidacją ARR i ANR oraz utworzeniem KOWR odpowiedzialny będzie pełnomocnik powołany przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Waldemar Sochaczewski z departamentu rynków rolnych ministerstwa rolnictwa wyjaśnia, że nowa instytucja będzie skupiać się na wspieraniu i rozwoju gospodarstw z wyłączeniem finansowania. Te kompetencje przejąć ma zaś Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

- W KOWR skumulowane byłyby zasoby rolno-spożywcze i ziemskie, jakie posiada państwo i działania wsparcia krajowego. Chcemy temu podmiotowi nadać charakter uzupełniający do ARiMR, ale także rozwojowy. Po to, by wieloma narzędziami można było doregulowywać nasz sektor - tłumaczy Waldemar Sochaczewski.

Projekt łączenia agencji ma zapewnić lepszą koordynację zadań realizowanych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. W dodatku ma usprawnić mechanizmy wsparcia krajowego - wskazuje Waldemar Sochaczewski.

̶  Unikałbym stwierdzenia, że którąś z agencji trzeba likwidować. Po prostu analizując zakres zadań i kompetencji wszystkich trzech agencji, dochodzimy do wniosku, że można to realizować w ramach dwóch instytucji: ARiMR i KOWR - dodaje.

Nowe regulacje mają wejść w życie w lipcu bieżącego roku. Równolegle trwają prace nad projektem powstania Inspekcji Żywności i Weterynarii. Miał aby ona przejąć całość lub część kompetencji z pięciu dziś funkcjonujących podmiotów.

Zamiast ARR i ANR ma powstać Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Szef resortu rolnictwa Krzysztof Jurgiel w wywiadzie dla PAP informował niedawno, że zlikwidowane zostaną dwie agencje - Agencja Nieruchomości Rolnych (ANR) oraz Agencja Rynku Rolnego (ARR), a w ich miejsce powstanie Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR).

Pozostaje ARiMR

Po zmianach nadal będzie działać natomiast Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Likwidacja niektórych agencji rolnych była zapowiadana już w programie wyborczym PiS. Nowe przepisy mają wejść w życie od 1 lipca br.

Zadania nowej agencji

̶  Nowa instytucja będzie prowadziła pracę na rzecz kształtowania ustroju rolnego, nadzoru właścicielskiego nad spółkami hodowlanymi, postępu biologicznego i roślinnego, promocji gospodarczej, OZE, programowania rozwoju - mówił Jurgiel.

Pytany o to, czy Krajowy Ośrodek przejmując zadania ANR będzie zajmował się sprzedażą państwowej ziemi rolnej, minister zapewnił, że w tej kadencji Sejmu nie będzie ona sprzedawana.

Nowa agencja nie będzie sprzedawać ziemi rolnej, zajmie się jej monitoringiem i nadzorem na spółkami w gestii ANR

̶  Monitorowany będzie natomiast obrót ziemią, ale głównie w celu kompleksowego wykorzystania obszarów wiejskich do różnych zadań. Chodzi o dostosowanie tej struktury na przykład poprzez scalenia do tego, aby grunty Skarbu Państwa mogły być przekazane na cele mieszkaniowe, a także na cele rozwoju gmin czy miast, choć głównym sposobem wykorzystania ziemi ma być rolnictwo. Ponadto, będzie zwiększony nadzór właścicielski nad spółkami, które są obecnie w gestii ANR. Trzeba im zapewnić prawidłowy rozwój poprzez dobre zarządzanie - tłumaczył Jurgiel.

Agencja będzie podlegać ministrowi rolnictwa

Nadzór nad KOWR ma sprawować minister rolnictwa. Ośrodek ma działać na podstawie ustawy oraz statutu nadanego przez ministra rolnictwa w drodze rozporządzenia. Krajowym Ośrodkiem będzie kierował dyrektor generalny powoływany przez rząd, na wniosek ministra rolnictwa.

Nowa instytucja ma przejąć zadania Agencji Nieruchomości Rolnych. Dotyczy to przede wszystkim gospodarowania państwową ziemią, a także realizacji zadań dotyczących kształtowania ustroju rolnego, w tym poprawy struktury agrarnej gospodarstw rodzinnych.

Ponadto, do zadań KOWR będzie należało wspieranie działań na rzecz odnawialnych źródeł energii, obsługa funduszy promocji produktów rolno-spożywczych, wspieranie współpracy międzynarodowej w zakresie handlu żywnością, realizacja unijnego programów owoce i mleko w szkole, monitorowanie rynku cukru, wydawanie pozwoleń na import i eksport żywności do i z krajów pozaunijnych.

Docelowo Krajowy Ośrodek ma przejąć też zadania związane z doradztwem rolniczym oraz programowaniem urbanistyczno-planistycznym dla wsparcia rozwoju obszarów wiejskich. W KOWR ma pracować ok. 1800 osób.

Zakłada się, że w ciągu 11 lat oszczędności związane z utworzenie KOWR wyniosą 1 mld 264 mln zł. Natomiast wydatki związane z koniecznością wprowadzenia nowych systemów informatycznych sięgną 169 mln zł.

IAR/PAP, jk

Polecane

Wróć do strony głównej