X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Odnowa i rozwój wsi: dotacje dostało już 4 700 miejscowości. Są nowe boiska i domy kultury

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2014 13:26
Wsparcie otrzymane w latach 2007–2013 sprawiło, że mieszkańcy terenów wiejskich mogą się pochwalić wieloma obiektami kulturalnymi, sportowymi i rekreacyjnymi.
Audio
  • Beneficjenci mogli ubiegać się o refundację 75 proc. kosztów netto, nie więcej niż 500 tys. w ramach jednego zadania – wyjaśnia Bartosz Szymański, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich w MRiRW. (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Dużą popularnością cieszyły się boiska wiejskie i place zabaw. I takich obiektów wybudowano prawie 2300.
Dużą popularnością cieszyły się boiska wiejskie i place zabaw. I takich obiektów wybudowano prawie 2300.Foto: Glow Images?East News

Pomoc została udzielona w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Środki pochodzące z działania o nazwie Odnowa i rozwój wsi umożliwiły m.in. remonty świetlic, tak jak w gminie Skórzec na Mazowszu, gdzie odnowiono już 6 takich placówek, a w kolejce czekają następne. Zdaniem wójta gminy Stanisława Kalińskiego, tego rodzaju inwestycje miały duże znaczenie dla wzrostu aktywności mieszkańców.

– Zaczął się ruch, zaczęła się aktywność mieszkańców, szczególnie kobiet. Zaczęły powstawać stowarzyszenia, które próbują sięgać po środki unijne na cele działalności w tych świetlicach – uważa wójt Kaliński. Z PROW gmina Skórzec wykorzystała ok. 5 mln zł. Z tego na remonty świetlic i prowadzenie w nich działalności kulturalnej – 2 mln zł.

Beneficjenci: małe miejscowości

Propozycje wsparcia, związane z odnową i rozwojem wsi były kierowane głównie do samorządów małych miejscowości, liczących nie więcej niż 5 tys. mieszkańców. Cieszyły się dużym zainteresowaniem, o czym świadczy wykorzystanie dostępnych środków – wyjaśnia Bartosz Szymański, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

– W skali całego kraju to jest prawie 6,5 tys. umów, które zostały podpisane. To daje kwotę prawie 1 mld 728 mln zł, i wykorzystanie jest dzisiaj prawie na poziomie 99 proc.– dodaje.

Wójt gminy Skórzec Stanisław Kaliński nie ukrywa, że bez finansowego wsparcia solidne remonty świetlic nie byłyby możliwe. – Wszystko praktycznie robiliśmy od nowa i w większości tych budynków zmienialiśmy również i dachy. Gdyby nie Program Rozwoju Obszarów Wiejskich i działanie Odnowa i rozwój wsi –  nie bylibyśmy w stanie tego zrobić.

Mieszkańcy mają gdzie wypoczywać: czynnie i biernie

Dzięki tym przedsięwzięciom społeczność wiejska uzyskała szeroki dostęp do rozmaitych obiektów użyteczności publicznej.

– Projektów dotyczących świetlic wiejskich i domów kultury było najwięcej, prawie 3 600 umów, które zostały podpisane właśnie w tym zakresie. Ale też bardzo dużą popularnością cieszyły się boiska wiejskie i place zabaw. I takich obiektów wybudowano prawie 2300. Tereny zielone, parki i miejsca wypoczynku – to jest prawie 380 obiektów i 180 km ścieżek rowerowych na obszarach wiejskich. Ale też wyremontowano budynki architektury sakralnej. Prawie 500 takich zabytkowych obiektów miało możliwość wsparcia dzięki tym pieniądzom – podkreśla Bartosz Szymański z Ministerstwa Rolnictwa.

Wspierane były też inwestycje dotyczące tzw. centrów miejscowości. – To jest ponad 1600 realizacji. Można było uzyskać wsparcie np. na budowę chodnika, założenie lamp, czy skweru, który byłby w centrum tej miejscowości – dodaje.

Dofinansowanie wyzwoliło aktywność społeczną

Do skorzystania z Programu zachęcał wysoki poziom refinansowania. – Beneficjenci mogli ubiegać się o refundację 75 proc. kosztów netto, nie więcej niż 500 tys. w ramach jednego zadania – przypomina Bartosz Szymański.

W ocenie wójta Stanisława Kalińskiego, wyremontowanie świetlic często stało się impulsem do działania dla mieszkańców wiosek, często przedtem pogrążonych w marazmie. – Tak było w miejscowości Dąbrówka-Wyłazy. Tam była ochotnicza Straż Pożarna, ale praktycznie nic nie robili. Po remoncie świetlicy, kilkanaście młodych kobiet zorganizowało się i obecnie organizują różne imprezy, łącznie z Sylwestrem. Strażacy pozazdrościli tym kobietom, także aktywności i nazbierali wśród przedsiębiorców pieniędzy, za które kupili zupełnie przyzwoity samochód strażacki.

W ramach działania Odnowa i rozwój wsi wsparcie dotarło do ponad 4 700 miejscowości.

Dariusz Kwiatkowski, mb

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Audycja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach pomocy technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich  na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Nadzór merytoryczny sprawuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.”

 

Czytaj także

Program Młody Rolnik: 581 mln euro, aby unowocześniać polską wieś

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2014 16:05
Wsparcie, mające na celu ułatwianie startu młodym rolnikom w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013, zaowocowało powstaniem wielu nowoczesnych gospodarstw. Są one obszarowo większe niż średnie gospodarstwa w Polsce i lepiej wyposażone w maszyny rolnicze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inwestycje i rozwój małych i średnich firm na wsi zapewnił PROW 2007–2013

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2014 12:55
Zwiększanie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej to jedna z opcji unijnego wsparcia polskiego rolnictwa, zawarta w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013. Stanowiła ona szansę na realizację nowoczesnych inwestycji w przetwórstwie rolno-spożywczym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PROW: dzięki dofinansowaniu już są nowe targowiska i wodociągi, a będą drogi lokalne i Internet

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2014 12:00
Wsparcie finansowe z PROW-u pozwoliło na realizację takich przedsięwzięć jak unowocześnianie i budowa targowisk, zwiększanie dostępności do szerokopasmowego Internetu, polepszanie zaopatrzenia wsi w wodę, rozbudowa kanalizacji, a także wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.
rozwiń zwiń