X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rolnik, ale i przedsiębiorca. Coraz więcej mikroprzedsiębiorstw powstaje na wsi

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2014 13:42
Zmianom zachodzącym na polskiej wsi towarzyszy rozwój przedsiębiorczości i tworzenie nowych miejsc pracy, także poza rolnictwem. Procesy te są wspierane w ramach polityki prowadzonej przez Unię Europejską.
Audio
  • Jak wyjaśnia gość radiowej Jedynki Mieczysław Paradowski, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich w MRiRW, wysokość pomocy zależała od ilości utworzonych miejsc pracy, w rozbudowywanej lub powstającej firmie. (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Dzięki otrzymanej pomocy rolnik-przedsiębiorca mógł doinwestować swoją firmę.
Dzięki otrzymanej pomocy rolnik-przedsiębiorca mógł doinwestować swoją firmę.Foto: Glow Images/East News

Przetwórstwo produktów rolnych i leśnych, usługi turystyczne, zajęcie się rzemiosłem i rękodzielnictwem – to tylko niektóre przykładowe przedsięwzięcia, do których można było otrzymać dofinansowanie w ramach działania Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw. W Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013 przewidziano na ten cel ok. 4,5 mld zł.

Dofinansowanie nawet do 300 tys. zł…

Z takiego właśnie wsparcia trzykrotnie skorzystał Tadeusz Jaszczołt, z miejscowości Łopusze koło Drohiczyna, w woj. podlaskim, który jest właścicielem gospodarstwa o powierzchni 24 hektarów, a jednocześnie prowadzi zakład produkujący meble eksportowane do krajów Europy Zachodniej. – To były kwoty wynoszące trzy razy po 100 tys. zł , przeznaczone na zakup nowych maszyn – mówi rolnik.

Jak wyjaśnia Mieczysław Paradowski, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wysokość pomocy zależała od ilości utworzonych miejsc pracy, w rozbudowywanej lub powstającej od podstaw firmie.

– Przy najwyższym wsparciu, czyli kwocie 300 tys. zł trzeba było zagwarantować utworzenie trzech miejsc pracy. Przy 100 tys. zł  – jedno miejsce, a przy 200 tys. zł dwa miejsca pracy – wylicza Mieczysław Paradowski.

…ale muszą być utrzymane miejsca pracy

Przez minimum dwa lata musi być utrzymane miejsce pracy w wymiarze pełnoetatowym. W firmie Tadeusza Jaszczołta pracują okoliczni rolnicy. – Większość rolników, którzy dodatkowo tu pracują, po godzinach prowadzą swoje gospodarstwa – zaznacza właściciel firmy.

Dzięki otrzymanej pomocy rolnik-przedsiębiorca mógł doinwestować swoją firmę. – Za pierwszym razem to był zakup ładowarki, drugi raz to były maszyny do szycia i agregat prądotwórczy. Natomiast za trzecim razem był to zakup ciągnika z prasą do belowania, bo w porze letniej na Zachodzie nikt mebli nie kupuje. I po to żeby utrzymać pracowników, żeby nie było przestojów, to dodatkowo będziemy świadczyć usługi rolnicze – wyjaśnia Tadeusz Jaszczołt.

Wsparcie unijne, czyli 50-proc. refundacja

Pomoc, jaką otrzymywali przedsiębiorcy polegała na częściowym zwróceniu im poniesionych kosztów.

– Po zrealizowaniu inwestycji następowała refundacja na poziomie 50 proc. ponoszonych wydatków, z tym że ograniczeniem były limity 100, 200, 300 tys. zł, w zależności od liczby utworzonych miejsc pracy – wyjaśnia Mieczysław Paradowski z Ministerstwa Rolnictwa. Podczas kolejnych naborów złożono ponad 45 tys. wniosków o wsparcie, jednak wiele z nich nie spełniało warunków przyznania pomocy i zostało odrzuconych. – Summa summarum podpisano blisko 16 tys. umów podczas wdrażania tego Działania, przy średniej wartości wsparcia blisko 200 tys. zł, i było to około 30 tys. miejsc pracy – dodaje.

Wsparcie, które otrzymała firma Tadeusza Jaszczołta pomogło jej w harmonijnym rozwoju. Meble spod Drohiczyna mają swoją ustalona markę. – Nasza oferta to meble w stylu francuskim, belgijskim. Dwa razy do roku wystawiamy swoje produkty na targach w Paryżu, gdzie zjeżdżają się ludzie z całego świata – podkreśla rolnik-przedsiębiorca.

Wnioski o pomoc, w zakresie rozwijania działalności rzemieślniczej i rękodzielniczej w ramach PROW 2007-2013 złożyło ok. 500 zainteresowanych.

 

Dariusz Kwiatkowski, mb

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Audycja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach pomocy technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich  na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Nadzór merytoryczny sprawuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.”

 

 

Czytaj także

Co nam dało 10 lat w Unii: polscy przedsiębiorcy i rolnicy doganiają świat

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014 22:01
W Polsce dzięki wsparciu z unijnych funduszy wybudowano albo zmodernizowano od 2004 roku: 15 tys. km dróg, ponad 2 tys. km linii kolejowych, ponad 680 oczyszczalni ścieków, a do końca 2015 roku ma powstać 35 tys. km przewodów szerokopasmowego Internetu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rośnie optymizm wśród małych i średnich firm. To dobry prognostyk dla gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2014 12:41
Z badania Związku Przedsiębiorców i Pracodawców wynika, że firmy pozytywnie patrzą w przyszłość. Optymizm wśród małych i średnich przedsiębiorstw rośnie nieprzerwanie od siedmiu kwartałów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd przyjął rozporządzenia dotyczące pomocy dla przedsiębiorców

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2014 15:27
Rząd przyjął pakiet rozporządzeń dotyczących pomocy dla przedsiębiorców. Dzięki nim małe i średnie przedsiębiorstwa będą mogły otrzymać dotacje finansowe na wsparcie eksportu i promocję gospodarki za granicą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inwestycje i rozwój małych i średnich firm na wsi zapewnił PROW 2007–2013

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2014 12:55
Zwiększanie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej to jedna z opcji unijnego wsparcia polskiego rolnictwa, zawarta w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013. Stanowiła ona szansę na realizację nowoczesnych inwestycji w przetwórstwie rolno-spożywczym.
rozwiń zwiń