Borelioza chorobą zawodową rolników. KRUS: przysługuje odszkodowanie

2014-07-17, 11:34

Borelioza chorobą zawodową rolników. KRUS: przysługuje odszkodowanie
Rolnik. Foto: Glow Images/East News

Każdego roku notuje się w Polsce kilka tysięcy zachorowań na boreliozę. Najwięcej wśród leśników i rolników. Dlatego została ona uznana za chorobę zawodową w tych grupach. Rolnicy mogą więc w pewnych sytuacjach liczyć na odszkodowanie w związku z zachorowaniem na boreliozę.

Posłuchaj

O odszkodowaniu za chorobę zawodową mówiła w radiowej Jedynce, w audycji Poranne rozmaitości Ewa Jaworska-Spičak z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego /Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

- W świetle Ustawy z dnia 20 grudnia 1990 roku o ubezpieczeniu społecznym rolników jednorazowe odszkodowanie przysługuje ubezpieczonemu rolnikowi, który doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej - wyjaśnia Ewa Jaworska-Spičak z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. – Za rolniczą chorobę zawodową uważa się chorobę, która powstała w związku z pracą w gospodarstwie rolnym, jeżeli objęta jest ona wykazem chorób zawodowych określonych w przepisach wydanych na podstawie kodeksu pracy – dodaje.

Odszkodowanie tylko dla ubezpieczonych w KRUS

Jak podkreśla Jaworska-Spičak, choroba zawodowa musi powstać w okresie ubezpieczenia rolnika.

Rolnik, aby otrzymać jednorazowe odszkodowanie z tytułu choroby zawodowej, jak wyjaśnia Jaworska-Spičak, musi przede wszystkim złożyć wniosek w KRUS. Można znaleźć go na stronie internetowej Kasy. Należy również przedłożyć decyzję państwowego inspektora sanitarnego o stwierdzeniu choroby zawodowej.

O odszkodowanie może starać się rolnik na emeryturze

O przyznanie takiego odszkodowania mogą starać się również rolnicy, którzy są już na emeryturze. W ich przypadku kluczowe będzie jednak, kiedy doszło do zachorowania.

- W przypadku przedłożenia decyzji o stwierdzeniu rolniczej choroby zawodowej, dla której wykaz chorób zawodowych nie określa okresu, w jakim wystąpienie udokumentowanych objawów chorobowych upoważnia do jej rozpoznania, lekarz regionalny - inspektor orzecznictwa lekarskiego Kasy wydaje opinię na podstawie zgromadzonej dokumentacji medycznej oraz przedłożonej decyzji, w jakim okresie mogła powstać choroba zawodowa. Organ rentowy ustali, czy powstała ona w okresie ubezpieczenia. Jeśli tak, osoba chora zostaje skierowana na postępowanie orzecznicze w celu ustalenia procentowego uszczerbku na zdrowiu doznanego wskutek choroby zawodowej – wyjaśnia Jaworska-Spičak. – Lekarz -rzeczoznawca w pierwszej instancji będzie orzekał, czy taki uszczerbek nastąpił, czy też nie – dodaje.

Boreliozą można się zarazić po ukąszeniu przez kleszcza.

Dariusz Kwiatkowski, awi

Polecane

Wróć do strony głównej