X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Bartosz Marczuk: już ponad 3 mln Polaków oszczędza dodatkowo na emeryturę

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 18:31
Czy i w jaki sposób Polacy gromadzą dodatkowe oszczędności na emeryturę mówił w radiowej Jedynce Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
Bartosz Marczuk
Bartosz Marczuk Foto: Wojciech Kusiński / PR

Liczba oszczędzających w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych oraz Pracowniczych Programów Emerytalnych przekroczyła 3 miliony osób, i jak ocenia to gość Polskiego Radia, mamy do czynienia z przełamaniem impasu dotyczącego oszczędzania na emeryturę.

Polacy po raz pierwszy zaczęli masowo oszczędzać na emeryturę

- Z perspektywy tego co mieliśmy, po kilkudziesięciu latach namawiania Polaków na oszczędzanie na emeryturę mamy po raz pierwszy w Polsce wynik świadczący o tym, że Polacy masowo zaczęli oszczędzać na ten cel, a to oznacza, że mamy już dobry fundament – mówi Bartosz Marczuk.


Posłuchaj
05:28 blazej-marczuk-14.09.mp3 Czy i w jaki sposób Polacy gromadzą dodatkowe oszczędności na emeryturę mówił w radiowej Jedynce Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju./Błażej Prośniewski/.

 

Oczywiście, jak dodaje, dobrze by było aby ich przybywało i ma nadzieję, że tak się będzie działo.


skarbonka oszczędzanie 1200.jpg
PPK przyniosą realne zyski ich uczestnikom. Oszczędności mogą wzrosnąć nawet dwukrotnie

Trzy miliony oszczędzających to dużo, ale…

Trzeba jednak pamiętać, że te trzy miliony oszczędzających na emeryturę oznacza, że jednak zdecydowana większość z nas tego nie robi.

- Podchodzę do tego ze spokojem, pamiętajmy, że Polacy nie mają tradycji oszczędzania, co wynika z naszej historii, m.in. z decyzji poprzedniego rządu o nacjonalizacji OFE, stąd musimy budować do tego zaufanie i jest to proces długoterminowy.

I dodaje, że według niego, liczba oszczędzających w PPK będzie się zwiększać, gdyż, jak podkreśla, nie ma w tej chwili lepszej formy oszczędzania z indywidualnej perspektywy niż PPK.

Dlaczego opłaca się oszczędzać w Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK)

- Każda osoba wpłacająca do PPK swoje 100 złotych, drugie 100 złotych otrzymuje od pracodawcy i od państwa. Jeśli ktoś zarabiający średnią pensję zapisał się do PPK w 2019 r., to obecnie ma na rachunku ponad 135 procent więcej pieniędzy. Jeśli wpłacił 1000 złotych, to na swoim rachunku ma już blisko 2,5 tysiąca złotych, wylicza Bartosz Marczuk.

Wiceprezes liczy, że w ciągu najbliższych 3 lat liczba oszczędzających z pracodawcą w tej formie zwiększy się do 4-4,5 mln osób, czyli do poziomu 45-50 procent.

Błażej Prośniewski, jk

Czytaj także

Rusza ostatni etap wdrażania Pracowniczych Planów Kapitałowych: dotyczy m.in. małych firm

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2021 13:43
Do Pracowniczych Planów Kapitałowych mogą dołączyć małe firmy i jednostki sektora finansów publicznych. Rozpoczyna się czwarta i ostatnia faza wdrażania PPK, czyli systemu regularnego oszczędzania na emeryturę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pracownicze Plany Kapitałowe obejmują także mikrofirmy. Trwa IV etap programu

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2021 09:20
Jeżeli choć jedna osoba zatrudniona w mikroprzedsiębiorstwie chce oszczędzać w Pracowniczych Planach Kapitałowych, wtedy przedsiębiorca powinien podjąć działania mające na celu wdrożenie programu - uważa ekspert regionalny PPK Maciej Sawicz. Od dnia 1 stycznia 2021 roku rozpoczął się IV, ostatni etap wdrożenia PPK.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

ZUS przypomina: w tym roku 14. emerytura będzie wypłacona z urzędu, a nie na wniosek. Zobacz, ile wyniesie

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 16:17
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do wypłaty czternastej emerytury. Dodatkowe roczne świadczenie zostanie wypłacone z urzędu, to znaczy nie trzeba będzie składać żadnego wniosku - przypomina rzecznik ZUS Paweł Żebrowski
rozwiń zwiń

Czytaj także

Emerytury 2021: 14. świadczenie bez składania wniosku, z mniejszym podatkiem, a także korzystnym przeliczeniem

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 14:11
Zapowiada się dobry rok dla emerytów - nie tylko dostaną 14. świadczenie i to bez składania wniosku, ale też zapłacą od niego mniejszy podatek, i w dodatku za sprawą waloryzacji kwartalnej, a nie rocznej, ich przeliczenie w czerwcu będzie korzystniejsze.
rozwiń zwiń