X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

ZUS rozpoczął coroczną waloryzację emerytur i rent. Wzrastają też inne świadczenia

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 17:20
Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął dzisiaj coroczną waloryzację emerytur i rent. W wyniku waloryzacji świadczenia te wzrastają o 4,24 procent. Rosną też m.in. dodatek pielęgnacyjny i świadczenie przedemerytalne.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Mariola Anna S

Minimalna emerytura wynosi 1250,88 złotych.

Dzisiaj już ok. miliona emerytów otrzymało większe świadczenie

Jak poinformowała prezes ZUS profesor Gertruda Uścińska, zwaloryzowane emerytury i renty będą przekazywane w terminach wypłaty tych świadczeń.

shutterstock_testament notariusz 1200.jpg
Wypłata 13. i 14. emerytury w 2021 r. Szef rządu podał najnowsze wyliczenia
Posłuchaj
00:28 zus 1.mp3 Zwaloryzowane emerytury i renty będą wypłacane w terminach przekazywania tych świadczeń - poinformowała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych profesor Gertruda Uścińska. /IAR/.

Niemal milion emerytów i rencistów, których termin płatności świadczenia przypada na pierwszy dzień miesiąca, już je otrzymało.

 W tym roku waloryzacja procentowa

Profesor Gertruda Uścińska przypomniała, że waloryzacja procentowa polega na pomnożeniu świadczenia z lutego w kwocie brutto przez wskaźnik, który w tym roku wynosi 104,24 proc.

Posłuchaj

00:29 zus2.mp3 Prezes Gertruda Uścińska pokazała na przykładach, jaki wpływ na świadczenia ma waloryzacja emerytur i rent./IAR/.

Wysokość wskaźnika waloryzacji zależy od wzrostu cen towarów i usług oraz od wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. Oznacza to, że jeśli na przykład w lutym tego roku emerytura wynosiła 2000 zł brutto, to w marcu wzrosła do 2084,80 zł brutto.

G. Uścińska.jpg
Prezes ZUS: ponad 68 tysięcy osób z rocznika 1953 otrzymało wyrównanie emerytury

Rosną też inne świadczenia: m.in. renta rodzinna, socjalna, świadczenie przedemerytalne, dodatek pielęgnacyjny

Podobnie jak minimalna emerytura, do 1250,88 zł brutto wzrosła też renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna.

1250,88 zł wynosi również świadczenie "Mama 4 plus" dla osób, które nie mają emerytury lub renty.

emerytura 12.jpg
Duże zmiany w emeryturach. Sprawdź, co zawiera projekt ustawy, który trafił do konsultacji

Minimalna renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy to od marca 938,16 zł.

Świadczenie przedemerytalne wzrosło do 1262,34 zł.

Dodatek pielęgnacyjny wynosi teraz 239,66 zł.

Prezes Uścińska zaznaczyła, że aby otrzymać zwaloryzowane świadczenie, nie trzeba składać wniosku, gdyż ZUS przeprowadza waloryzację z urzędu. Każdy emeryt i rencista otrzyma jednak decyzję o nowej wysokości swojego świadczenia - wyjaśniła prezes Gertruda Uścińska.

IAR, PAP, jk

Czytaj także

Dochód gwarantowany. "Nowy pomysł na państwo opiekuńcze?"

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 12:45
"Choć obecnie dochodu gwarantowanego nie realizuje żadne państwo na świecie (w latach 2017-2018 pilotażowo wprowadziła to rozwiązanie Finlandia), coraz częściej dyskutuje się o nim w kontekście wyzwań współczesnego państwa opiekuńczego" - wskazano w raporcie PIE "Bezwarunkowy Dochód Podstawowy. Nowy pomysł na państwo opiekuńcze?".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: przyjęliśmy nowy wskaźnik waloryzacji rent i emerytur w 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 13:35
- Rząd przyjął nowy wskaźnik waloryzacji rent i emerytur w 2021 r. - 104,24 proc. To wyższy wskaźnik niż zakładaliśmy, dodatkowy koszt dla budżetu państwa to miliard złotych - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemal 3 mld zł na kontach uczestników PPK. Zysk wyniósł nawet 98 proc.

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 09:00
Niemal 3 mld zł zgromadzono na kontach uczestników Pracowniczych Planów Kapitałowych w 2020 roku – poinformował Polski Fundusz Rozwoju, przytaczając dane z najnowszego raportu Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego. Średnia stopa zwrotu z zainwestowanych środków wyniosła od 7,7 proc. do 13,4 proc.  
rozwiń zwiń