X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

27 października – ważny termin dotyczący oszczędzania na emeryturę

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 17:53
Do 27 października małe i średnie firmy muszą podpisać umowy o zarządzanie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi z wybranymi przez siebie instytucjami finansowymi. O Pracowniczych Planach Kapitałowych, czyli dodatkowym oszczędzaniu na emeryturę - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Jak wyjaśnia gość radiowej Jedynki, termin dotyczy ok. 60 tys. firm zatrudniających między 20 a 249 osób, w których pracuje ok. 3,3 mln osób i które do jutra mają wybrać jedną z instytucji finansowych zarządzających PPK.


Posłuchaj
05:22 marczuk 26.mp3. O Pracowniczych Planach Kapitałowych, czyli dodatkowym oszczędzaniu na emeryturę mówił w Ekspresie Gospodarczym Polskiego Radia Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju./Justyna Golonko, Polskie Radio/.

Jak dodał, dotychczas podpisano ok. czterdziestu, czterdziestu kilku tysięcy umów.

PPK pomaga pracownikom budować dodatkowe oszczędności – przy wsparciu pracodawcy i państwa. Pieniądze są prywatne – można je wypłacić w każdym momencie oraz są dziedziczone. O tym jak wykorzystać oszczędności decyduje uczestnik – PPK może być wsparciem podczas emerytury, jak również wsparciem w ważnych sytuacjach życiowych.

Najpierw umowa o zarządzanie, potem o prowadzenie PPK

Jak przypomina prowadząca audycję Justyna Golonko, najpierw muszą być zawarte umowy o zarządzanie, a potem, w listopadzie będą podpisywane umowy o prowadzenie PPK z pracownikami.

robotnik pracownik 1200.jpg
Mikro, małe i średnie firmy muszą podpisać umowy o zarządzanie PPK. Rozpoczyna się II i III etap programu

Do 10 listopada decyzja, czy zostajemy w PPK

- To krytyczny moment, bo do 10 listopada musi być podpisana umowa o tzw. prowadzenie, co oznacza odpowiedź na pytanie, czy pracownik decyduje się pozostać w PPK, czy decyduje się złożyć deklarację rezygnacji – wyjaśnia Marczuk.

Złotówka za złotówkę, czyli dlaczego opłaca się zostać w PPK

I dodaje, że  zachęca wszystkich do pozostania w PPK, gdyż nie ma lepszego sposobu gromadzenia oszczędności na emeryturę, niż oszczędzanie w Pracowniczych Planach Kapitałowych.

- To wynika z prostej zasady, że do każdej złotówki, którą oszczędzimy na ten cel, dodawana jest druga od pracodawcy i od państwa - mówi Bartosz Marczuk.

skarbonka oszczędzanie 1200.jpg
Udział w PPK po prostu się opłaca. Znamy wyliczenia zysku w pierwszym roku działania programu

Pierwsze wpłaty na konto już w grudniu, styczniu

Jak jednocześnie dodaje, jeśli pracownik nie złoży deklaracji o rezygnacji, to automatycznie znajdzie się w systemie PPK, i pierwsze wpłaty na jego rachunek powinny wpłynąć w grudniu albo styczniu, w zależności jak firmy płaca pensje.

- Co najważniejsze, każdy pracownik może na bieżąco, online śledzić wpłaty, podkreśla gość radiowej Jedynki.

W ostatniej fazie, wyboru dokonają najmniejsze firmy i sektor rządowy oraz samorządowy

Jak dodaje, następnie czeka nas od 1 stycznia 2021 r. ostatnia faza dotycząca wyboru PPK, która jest właściwie ostatnią i która  wchodzi 1 stycznia 2021 r. i dotyczy tylko najmniejszych firm, zatrudniających od 1 do 19 osób oraz sektora finansów publicznych, czyli sektora rządowego i samorządowego.

Justyna Golonko, PR24, Program 1 Polskiego Radia, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Drugi i trzeci etap wdrażania Pracowniczych Planów Kapitałowych

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2020 14:15
W tym miesiącu rozpoczął się trzeci etap wdrażania Pracowniczych Planów Kapitałowych. Objął on firmy zatrudniające co najmniej 20 osób. Nie zakończył się też drugi etap wdrażania PPK dla firm zatrudniających od 50 osób wzwyż.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pracownicze Plany Kapitałowe przynoszą zyski. Ponad 900 zł "na rękę"

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 07:58
Na koniec III kwartału 2020 roku przeciętnie uczestnik Pracowniczych Planów Kapitałowych uzyskał zwrot 86 proc. Oznacza to, że na jego koncie jest o 935 zł więcej, niż sam wyłożył z własnej kieszeni – informuje serwis businessinsider.com.pl, powołując się na wyliczenia Instytutu Emerytalnego.
rozwiń zwiń