X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Dobra wiadomość dla przyszłych emerytów. Stan ich kont wzrośnie o prawie 9 procent

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2020 00:10
Dzięki tegorocznej czerwcowej waloryzacji stan kont przyszłych emerytów, zawierających składki na ubezpieczenie emerytalne, zwiększy się aż 8,94 proc.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Piotr Latacha/Shutterstock.com

- To wzrost kapitału emerytalnego na poziomie nienotowanym na żadnej lokacie - mówi prof. Gertruda Uścińska, prezeska ZUS.

- Wskaźnik 108,94 pozwala uzyskać przyrost stanu konta o wartości 450 tys. zł o kwotę 40,2 tys. zł. Natomiast jeśli ktoś dotąd zgromadził 850 tys. zł w postaci składek i kapitału początkowego, to waloryzacja doprowadzi do dopisania aż 76 tys. zł - tłumaczy prof. Uścińska.

shutterstock_1200-emeryci.jpg
Tarcza antykryzysowa 3.0. Waloryzacja emerytur na nowych, korzystniejszych zasadach

W roku mamy dwie waloryzacje związane z emeryturami

Przypomnijmy, waloryzacja w czerwcu jest kwestią odrębną od waloryzacji w marcu. Tą w czerwcu objęci są obywatele, którzy jeszcze nie pobierają emerytury, ale już odkładają pieniądze na przyszłe świadczenie. Waloryzacja w czerwcu sprzyja osobom, które dopiero odkładają środki na przyszłą emeryturę. W tym roku jest niezwykle korzystna - rekordziści będą mogli zyskać nawet 100 tys. zł.

Natomiast waloryzacja marcowa dotyczy seniorów, którzy już pobierają świadczenia. W tym roku wyniosła 3,52 proc. Szacunki ekspertów z Instytutu Emerytalnego wskazują, że w przyszłym roku może osiągnąć niespotykany dotąd poziom ok. 5 proc.

Waloryzacja to dopasowanie zebranych środków finansowych do rosnących cen na rynku oraz wartości wynagrodzeń. Na jakiej podstawie wyliczana jest czerwcowa waloryzacja? Wskaźnik czerwcowy jest ustalany nie tylko na podstawie wzrostu cen, ale i tempa wzrostu składek emerytalnych.

Biznesinfo, ZUS, PAP, jk

Czytaj także

Pieniądze z OFE na IKE albo do ZUS. Projekt po pierwszym czytaniu w Sejmie

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 16:10
Projektowana zmiana dotycząca przeniesienia środków z otwartych funduszy emerytalnych (OFE) na indywidualne konta emerytalne (IKE) odbędzie się z korzyścią dla obecnych członków OFE - zapewniał w Sejmie wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tarcza antykryzysowa 3.0. Waloryzacja emerytur na nowych, korzystniejszych zasadach

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 16:25
Tarcza antykryzysowa 3.0 przewiduje zmianę zasad waloryzacji emerytur. Dzięki umieszczonym w niej zapisom, będą one korzystniejsze.
rozwiń zwiń