X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Tarcza antykryzysowa 3.0. Waloryzacja emerytur na nowych, korzystniejszych zasadach

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 16:25
Tarcza antykryzysowa 3.0 przewiduje zmianę zasad waloryzacji emerytur. Dzięki umieszczonym w niej zapisom, będą one korzystniejsze.
Audio
  • Tarcza antykryzysowa 3.0 przewiduje zmianę zasad waloryzacji emerytur. "Wysokość emerytury w czerwcu będzie ustalana w taki sam sposób, jak w maju tego roku" - wyjaśnia w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.
  • Wiceminister Stanisław Szwed przypomniał, że wysokość emerytury zależy od sumy zgromadzonych składek podzielonej przez średnie dalsze trwanie życia.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock

Jak wyjaśnia w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed, wysokość emerytury w czerwcu będzie ustalana w taki sam sposób, jak w maju tego roku.

emerytura cash east news 1200.jpg
13. i 14. emerytura - solidne wsparcie finansowe dla seniorów

Tłumaczy, że dotychczas, jeśli ktoś przechodził w czerwcu na emeryturę, to ze względu na różne przeliczniki rewaloryzacji kwartalnej i rocznej, ta emerytura mogła być niższa.

Przypomnijmy. Przejście na emeryturę w czerwcu było niekorzystne, gdyż w tym miesiącu przeprowadzana jest waloryzacja roczna. I dla czerwcowych emerytur - to jedyna obowiązująca.

Ten, kto złożył wniosek między styczniem a majem lub lipcem a grudniem, korzystał (oprócz waloryzacji rocznej) również z waloryzacji kwartalnej.

W efekcie czerwcowe emerytury były wyraźnie niższe niż te przyznane w każdym innym miesiącu roku - i to niemało, bo od kilkudziesięciu do kilkuset złotych miesięcznie (w zależności od wysokości świadczenia).

Osoby przechodzące na emeryturę w czerwcu nie stracą

- Stąd w tarczy wprowadziliśmy zapis, że osoby, które ewentualnie przechodziłyby na emeryturę w czerwcu nie traciłyby, i będą miały liczone wskaźniki na tym samym poziomie, jak z okresów wcześniejszych – maj, kwiecień, bądź z okresów późniejszych – lipiec, sierpień - mówi Szwed. - Tak aby tutaj nie było straty - podkreśla.

Jak jednocześnie dodaje, warto zwrócić się do doradcy emerytalnego, aby skonsultować z nim, z jakiego wskaźnika emerytalnego warto skorzystać.

Wiceminister Stanisław Szwed przypomniał, że wysokość emerytury zależy od sumy zgromadzonych składek podzielonej przez średnie dalsze trwanie życia.

IAR, jk