X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Pracujesz na emeryturze? Do końca lutego trzeba rozliczyć się z ZUS-em

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2020 09:00
Osoby, które pracują i jednocześnie pobierają emeryturę, też muszą się rozliczyć z przychodów z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Ostateczny termin na złożenie zaświadczenia mija 29 lutego.
Audio
  • Pracujesz na emeryturze? Do końca lutego trzeba rozliczyć się z ZUS-em (Tomasz Matusiak/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock

- Obowiązek poinformowania ZUS jest wiążący, nawet przy niskich dochodach - przypomina dr Marcin Wojewódka z Instytutu Emerytalnego. Jak dodaje, druk EROP muszą złożyć osoby, które są uprawnione do wcześniejszej emerytury, emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, renty z tytułu niezdolności do pracy oraz renty rodzinnej. Wszystkie inne osoby nie muszą składać tego formularza.

Ustawa z 1998 roku o emeryturach i rentach z FUS mówi o tym, że każdy emeryt może pracować. - Dodatkowe zarobki mogą jednak spowodować, że ZUS może zmniejszyć świadczenie lub w ogóle je zawiesić. Dr Marcin Wojewódka mówi, że jeżeli przychód przekracza 70% przeciętnego wynagrodzenia, to świadczenie zostanie odpowiednio obniżone. W przypadku gdy jest wyższy niż 130%, ZUS może wstrzymać wypłatę emerytury.

Emerytura nie musi być końcem pracy

Prezes ZUS profesor Gertruda Uścińska przyznaje, że wiele osób decyduje się kontynuować pracę po przejściu na emeryturę. Na koniec ubiegłego roku osób aktywnych ze statusem emeryta lub rencisty był ok. 1,1 mln takich osób. Jak dodaje, od 2015 roku pracujących emerytów systematycznie przybywa - ich zatrudnienie wzrosło o 37%, mimo że samych emerytów przybyło znacznie mniej.

Zaświadczenia ws. przychodów emeryci mogą składać osobiście, przez pełnomocnika w oddziale ZUS-u albo wysłać je pocztą. W przypadku osób zatrudnionych wystarczy dokument wystawiony przez pracodawcę lub zleceniodawcę. Jeśli natomiast chodzi o osoby prowadzące działalność, potrzebne będzie oświadczenie o podstawie wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.

PolskieRadio24.pl, Jedynka, Tomasz Matusiak, md

Zobacz więcej na temat: emerytura ZUS senior
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Waloryzacja rent i emerytur. Prezes ZUS: skorzysta z niej ponad 8 mln osób

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2020 07:47
- Jesteśmy przygotowani do waloryzacji emerytur i rent, od marca podwyżki otrzyma ponad 8 mln naszych świadczeniobiorców - powiedziała prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wskazała, że koszt tegorocznej waloryzacji rent i emerytur to 9,2 mld zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Emerytura nie musi oznaczać końca aktywności zawodowej. Przybywa pracujących seniorów

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2020 13:00
Wzrasta zatrudnienie emerytów - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak poinformowała prezes ZUS Gertruda Uścińska, od roku 2015 do końca roku ubiegłego zatrudnienie to wzrosło o prawie 37 procent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marlena Maląg: zrównoważony budżet pozwala na wypłatę 13. emerytury

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2020 21:38
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała, że w budżecie zabezpieczono środki na wypłatę 13. emerytury. Obecnie rząd czeka jedynie na podpis prezydenta Andrzeja Dudy, by uruchomić pakiet Emerytura Plus, na który przeznaczono 20 miliardów złotych.
rozwiń zwiń